שתף קטע נבחר

ראיתם את הירח הגדול ביותר מזה 15 שנה?

מי שיצא אמש והביט לאופק המזרחי, ראה את הירח המלא והגדול ביותר מזה 15 שנה. הסיבה לכך היא השילוב בין מלאות הירח לבין הימצאותו בנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ השנה

ערב מיוחד בשמיים. הירח, שהיה אמש במילואו, נמצא גם במרחק הקטן ביותר מכדור הארץ השנה. מכיוון שמסלולו של הירח סביב כדור הארץ אליפטי, מרחקו מכדור הארץ משתנה, ובהתאם לכך גודלו בעיני המתבונן מכדור הארץ. הירח המלא, שנראה אמש באופק המזרחי, היה הגדול ביותר שייראה השנה. מרחקו מכדור הארץ 356 אלף ק"מ בלבד. בעת שהירח מצוי במרחק המרבי מכדור הארץ המרחק בין שני הגופים יכול להגיע לכ-407 אלף ק"מ, הפרש של 10%.

  


ירח כמעט מלא, כפי שצולם ב-11 בנובמבר בידי אמיר ברנט מהמרכז האסטרונומי ע"ש אילן רמון באוניברסיטת בן-גוריון. התמונה היא תצרף של 80 תמונות שצולמו באמצעות טלסקופ Meade 16 LX200ACF ומצלמת CCD מדגם DSI (צילום: אמיר ברנט)

 

נדיר שהירח מגיע לנקודה הקרובה ביותר לכדור הארץ, בדיוק בזמן שהוא במילואו. הפעם האחרונה שבה נראה ירח כזה בשמיים הייתה בשנת 1993. הזמן הטוב ביותר ליהנות מהמראה המיוחד הייתה עד השעה 19:00 בערך, כל עוד הירח זרח. כאשר הירח זורח ונמצא באופק המזרחי, הוא נראה לנו גדול יותר בגלל היחס בינו לבין עצמים אחרים בקו הראייה, כמו בניינים או עצים.

 

השוואה בין אילוסטרציה של הירח המלא, כפי שנראה בחודש שעבר, לבין מראהו אמש.

 

התמונות שלכם

 

כמו תמיד, גם הפעם הצטרפתם אתם הגולשים לחגיגה ושלחתם לנו תמונות מרהיבות שצילמתם. התמונות לפניכם בגלרייה, ותודה לכל הגולשים על תמונותיהם.

 

צילום: תמר ידין

 

 


פורסם לראשונה 12/12/2008 15:56

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הזמן הטוב ביותר לצפות בירח, מיד אחרי שהוא זורח
צילום: AP
מומלצים