שתף קטע נבחר

דיון מיוחד: האם להמשיך בהעברות השקלים לעזה

שרת החוץ תכנס את נציגי מערכת הביטחון, האוצר ובנק ישראל, כדי לבחון מחדש את הקשרים המוניטאריים, המחייבים את ישראל להעביר שקלים לרצועה. לבני צפויה לבקש המלצה מקצועית, שתונח בפני המטבחון המשולש

אל תתנו להם שקלים? שרת החוץ ציפי לבני תקיים בצהריים (יום א') דיון בסוגיית המשך העברת המטבע הישראלי לרצועת עזה. זאת, על רקע הביקורת הציבורית הקשה בגין העברות הכספים לממשלת חמאס בעזה. בדיון שיתקיים לאחר ישיבת הממשלה צפויים להשתתף אנשי מערכת הביטחון, נציגי האוצר, נציגי בנק ישראל, ואנשי משרד החוץ.  

 

בשלב הראשון של הדיון תבקש שרת החוץ להבין מדוע ישראל מקיימת את הקשרים המוניטאריים,

המחייבים אותה להעביר בצורה שיטתית שטרות ומטבעות לממשלת החמאס שאותה היא רוצה למוטט. בחלק השני תבקש שרת החוץ לגבש המלצה, שתונח בהמשך בפני המטבחון המשולש, הקבינט או הממשלה, באם להמשיך בקשרים שנויים במחלוקת אלה.

 

ביום רביעי שעבר אישר המטבחון המשולש העברת 100 מיליון שקלים לרצועה, כחלק מההסכמים עם הרשות הפלסטינית בנושא. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר כי הוא איתן בדעתו בדבר הצורך לקיים את ההסכם, גם לאחר הסערה הציבורית שקמה בנושא - ואפילו שהכסף עלול לשרת את ממשלת חמאס.

 

דילמת העברת הכספים נעוצה בכך שבישראל מעוניינים לשמור על השקל כהילך החוקי ברצועת עזה, כמו גם בשטחי הרשות הפלסטינית בגדה. הדבר אף מעוגן בהסכמות בין לאומיות.

 

בדיקת ynet בנושא העלתה כי מדובר בסוג של מלכוד שאליו נקלעה ישראל, בשל התחייבותה לאחר הסכמי אוסלו לספק שקלים ישראלים לרשות הפלסטינית.

ישראל לא היתה מוכנה שגורם זר יהיה ממונה על הדפסת השטרות ולכן - התחייבה לספק את הכסף במועדים שתקבע הרשות הפלסטינית. מאז, מבצעים זאת הפלסטינים כמעט מדי חודש בחודשו, כאשר הם מעלים דרישה לשטרות חדשים של שקלים, תמורת התחייבות להעברת התשלום עבורם מראש לבנק ישראל.

 

הדיון שתכנס שרת החוץ אמור לבחון מחדש את הצורך להמשיך ולפעול לפי אותן הסכמות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. דיון מיוחד
צילום: AP
הכסף עובר לרצועה
צילום: צפריר אביוב
הכסף כבר הגיע
צילום: רויטרס
מומלצים