שתף קטע נבחר

חשש בארה"ב: כספי היהודים נמחקו בהונאה

הקהילות היהודיות נפלו קורבן להונאת הענק של יו"ר נאסד"ק לשעבר, וקרנות רבות פשוט נמחקו. לפי חלק מהדיווחים, הפילנטרופים היהודים הם הנפגעים העיקריים מהתרמית

ימים ספורים אחרי מעצרו של יו"ר דירקטוריון נאסד"ק לשעבר, ברנרד מאדוף, בחשד להונאת ענק הנאמדת ב-50 מיליארד דולרים - מתחילים להתגלות ממדי האסון הכלכלי. היום (א') מתברר כי קרנות צדקה של יהודים ושל הפדרציות היהודיות בארצות הברית ניזוקו בצורה אנושה מתרגיל העוקץ.

 

הקרן החברתית לסיוע לתוכניות יהודיות במסצ'וסטס, בהיקף של שמונה מיליון דולר, נמחקה לחלוטין. חמשת עובדי הקרן פוטרו מעבודתם, והבעלים מסר בעצב שהקרן אינה קיימת יותר. מאדוף עצמו היה תורם גדול ביותר לקרן בהיקף של מאות אלפי דולרים, אולם גם הקרן הזו - שתרמה מדי שנה כמיליון דולרים וחצי לגורמים יהודיים - נמחקה בעקבות התרמית הגדולה.

 

העיתון "וושינגטון פוסט" מדווח כי הנפגעים העיקריים מההונאה הם הפילנטרופים היהודיים, שמאדוף היה דמות בולטת ביניהם. מערכת הבריאות היהודית בלונג איילנד, ניו-יורק, הפסידה חמישה מיליון דולרים. קרן ג'וליאן לוויט מטקסס, המתמקדת בנושאים יהודיים, איבדה שישה מיליון דולרים.

 

ישיבת "יוניברסיטי" - מוסד ידוע בניו-יורק, בו כיהן מאדוף בחבר המנהלים - מנסה עדיין לברר כמה כסף היא איבדה מאחר שהשקיעה בחברה שלו. מאדוף עצמו החזיק בקרן בהיקף של 19 מיליון דולרים, ממנה תרם כספים רבים לנושאים יהודים. הקרן אף היא נמחקה כליל.

 

מאדוף, שנעצר בסוף השבוע שעבר על ידי הבולשת הפדרלית, חשוד בעבירה המכונה "הונאת פונזי" - מעילה פיננסית המבטיחה למשקיעים החזר הון גבוה במיוחד בפרק זמן קצר, כאשר הכסף שהם מקבלים הוא כספם של משקיעים עתידיים. את המנגנון המפוקפק המציאו מהגרים איטלקיים עם הגעתם לארצות-הברית במאה הקודמת.

 

חוקרים העוסקים בפרשה טוענים כי קרן הגידור וחברת השקעות ברנרד מאדוף היו הכיסוי להונאות פיננסיות שביצע מאדוף. הם מסתמכים על דברים שאמר לעובדי החברה שלו זמן קצר לפני מעצרו. סוכני הבולשת שעצרו אותו סיפרו כי הוא הודה מיד בהונאה, וסיפר כי הבטיח למשקיעים כספים שמעולם לא היו לו.

 

בד בבד מתנהלת נגד מאדוף חקירה ברשות ניירות ערך של ארה"ב. אם יועמד לדין ויורשע צפוי לעמוד בפני עונד של עד 20 שנות מאסר וקנס של חמישה מיליון דולרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דגל ישראל על בניין נאסד"ק. ארכיון
מומלצים