שתף קטע נבחר

בדרבוקות ובמחולות: משפחות האסירים חוגגות

מאות המתינו לאסירים שיצאו לחופשי - פוסטרים קראו: "האריה של הדרום משתחרר", ובני משפחה הזכירו: "פאייז היה גיבור גדול, שנאבק עם צה"ל". באמצע השמחה, מנכ"ל משרד האסירים קיבל דיווח: חמאס לא מאפשר לחגוג בעזה

227 אסירים פלסטינים שוחררו היום (ב') מבתי-כלא בארץ, כמחווה לנשאי הפלסטיני אבו-מאזן לרגל חג הקורבן. 18 מהם הועברו לרצועת עזה - שם מנע החמאס את החגיגות, שכן אנשיו לא נכללו ברשימות. השאר הגיעו לגדה - ושם החגיגה הייתה גדולה. גם ההליך המשפטי שעיכב מעט את השחרור לא העיב על השמחה.

 

מאות בני משפחה ופעילי פתח המתינו הבוקר בעיירה ביתוניא, בצדו הפלסטיני של מעבר ומחנה עופר שבאזור מודיעין. עוד לפני שראו את בניהם - חלקם אחרי שנים רבות - המשפחות כבר פצחו בחגיגות. דגלי פלסטין הונפו לצד דגלי הפתח הצהובים, וכמיטב המסורת קישטו את כל הרכב תמונותיהם של הראיסים ערפאת ואבו מאזן. אפילו הלחשושים בקהל על כך שמאז ההודעה על השחרור הצפוי נעצרו מאות פלסטינים, נשכחו בצד.


בתור לשחרור, הבוקר במחנה עופר (צילום: רויטרס)

 

איברהים פיאלה, בשנות ה-60 לחייו, המתין לבנו איאד (34) ממחנה הפליטים קלנדיה. הבן נידון לפני שלוש וחצי שנים לשבע שנות מאסר, ואיברהים יראה אותו לראשונה מאז. "הישראלים אמרו שאני והאחים שלו מנועים ביטחונית מלהגיע לביקורים, ורק אמו ואשתו זכו לראות אותו. אין מילים לתאר את השמחה שאני מרגיש בלב", אמר ל-ynet. 

 

פיאלה סיפר כי בני המשפחה יחגגו את שחרורו של איאד, "אבל זו תהיה חגיגה צנועה בהתאם לאמצעים הצנועים שלנו". האב איברהים לא שוכח להזכיר שבין אלה שנשארו בכלא, גם אחד מנכדיו.

 

"נביל לא ויתר על הקרב, הוא גיבור גדול"

ליד כלי הרכב שהובילו את בני משפחתו של נביל אבו-קובייטה מהכפר יאטה שבאזור חברון, הורגשה שמחה גדולה אף יותר. בני המשפחה תופפו בדרבוקות, חגגו ורקדו במהלך ההמתנה. אבו קובייטה נחשב למפקד גדודי חללי אל-אקצה ביאטה ולאחד ממפקדי הארגון בדרום הגדה. "האריה של הדרום משתחרר", קראו הפוסטרים שהודבקו על המכוניות.

 

"נביל היה פופולרי מאוד בכפר ובאזור, גיבור גדול שכולם אהבו, כל הכפר מחכה לראות אותו משוחרר", אמר ל-ynet בן דודו של נביל, פאייז. "תהיה חגיגה גדולה בכיכר המרכזית בכפר", הבטיח. 

 

במשפחה לא שוכחים להזכיר כי פאייז, שנעצר ב-2003 ונידון ל-14 שנות מאסר, נאבק עם חיילי צה"ל שבאו לעצרו עד לרגע האחרון. "הישראלים הרסו עליו בית וגם באר מים במהלך ניסיון המעצר, כי נביל לא היה מוכן לוותר על הקרב. הוא גיבור גדול ומושא להערצה בכפר".

 

"מקווים שזו התחלה של גלי שחרורים"

בעוד המשפחות נסחפות בהתרגשות, מי שמביט על התמונה הכללית הוא מנכ"ל המשרד לענייני אסירים ברשות, זיאד אבו אל-עיין. בשיחה עם ynet טען כי ישראל ניסתה - באמצעות העתירות והעיכובים - לפגוע בשמחה ולגרום למתח ולתסיסה בקרב המשפחות.

 

"העם הפלסטיני התרגל למשחקים האלה", אמר אבו אל-עיין, "ולמרות הניסיון של ישראל להוציא את העוקץ משמחת השחרור, בחברה הפלסטינית תהיה היום חגיגה גדולה גדולה על שחרורם של מאות אסירים. אנחנו מקווים שזאת יהיה התחלה של גלים של שחרורים נוספים שלאחריהם יושם קץ לסוגיה הזו".

 

הוא מאשר כי רשימת המשוחררים היום 'איכותית פחות' לעומת זו של הגל הקודם - שכללה בכירי פתח וחברי פרלמנט. תוך כדי שיחה נוחתת התזכורת על המצב הסבוך ברשות - כאשר אבו אל-עיין מקבל דיווח לפיו ממשלת חמאס ברצועה מנעה מבני משפחותיהם של אסירי הפתח שאמורים להשתחרר ולשוב לשם, מלחגוג במעבר ארז.

 

בהמשך יובלו האסירים בגדה לאחר כבוד למתחם המוקטעה ברמאללה, שם יישא לכבודם נשיא הרשות, אבו מאזן נאום חגיגי. שם הוא צפוי להתחייב שוב כי הרשות לא תגיע להסכם מדיני שלא יכלול את שחרורם של כל האסירים הפלסטינים.


פורסם לראשונה 15/12/2008 11:47

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האסירים רואים את החופש
צילום: רויטרס
הפוסטר על המכונית: "האריה של הדרום"
צילום: עלי ואקד
איברהים פיאלה. שמחה בלב
צילום: עלי ואקד
זיאד אבו אל-עיין. "ישראל מנסה להוציא את העוקץ"
צילום: עלי ואקד
מומלצים