שתף קטע נבחר

אייזנקוט: מעשה המג"ד מנעלין לא מצדיק הדחה

לקראת דיון נוסף בבג"ץ בנוגע לחומרת כתב האישום נגד המג"ד מתקרית הירי בנעלין, הגיש האלוף גדי אייזנקוט תצהיר בו הוא מביע תמיכה בסא"ל עומרי בורברג. הוא הדגיש את החלטתו של המג"ד לפרוש מתפקידו המבצעי: "זו ההתנהגות המצופה ממפקד שכשל"

התנהלותו של סגן אלוף עומרי בורברג, בפרשת ירי כדור הגומי לעבר פלסטיני כפות בכפר נעלין, אינה מצדיקה את סיום שירותו בצה"ל - כך טוען אלוף פיקוד הצפון גדי אייזנקוט, בתצהיר שאותו יגיש מחר (יום ג') בעניין המג"ד מנעלין לבג"ץ.

 

מחר ייערך דיון שני בבג"ץ בעתירה אותה הגישה האגודה לזכויות האזרח בדירשה להחמיר את כתב האישום שהוגש נגד המג"ד והחייל בעקבות הירי בפלסטיני בנעלין. לקראת הדיון העבירו עורכי דינו של המג"ד תצהירים של אלוף פיקוד הצפון כיום גדי אייזנקוט ושל מפקד זרוע היבשה האלוף אבי מזרחי. בתצהירים מבהירים השניים כי הענישה בעניינו של המג"ד מספקת.

 

אייזנקוט שכיהן בעבר כמפקד אוגדת יהודה ושומרון סיפר, כי לאחר האירוע ביקש בורברג לסיים את תפקידו כמג"ד. "לטעמי יש בכך כדי להעיד על הבנה אמיתית מצידו באשר לחומרת האירוע ונכונות ליטול אחריות בגינו", כתב אייזנקוט, "זו צורת ההתנהגות המצופה ממפקד שכשל".

 

לטענת אייזנקוט, העונש אותו קיבל בורברג בדמות הדחתו והעברתו לתפקיד מטה הוא משמעותי ומטיל בספק את קידומו הצבאי. אייזנקוט הדגיש, כי אסור להתעלם מנקודות הזכות שיש לרשום למען הקצין

 

"טיפול הרמטכ"ל העביר את המסר"

"לטעמי טיפול הרמטכ"ל באירוע לרבות הצעדים הפיקודיים שננקטו כנגד סא"ל בורברג מעבירים מסר ברור ביותר כי צה"ל אינו עובר לסדר היום בגין מעשה מסוג כזה ומגיב לכך בנקיטת צעד חד משמעי ומשמעותי", כתב האלוף. אייזנקוט הוסיף כי הרמטכ"ל בחר בצעד פיקודי חריף והוא אינו סבור שמעשהו החמור של בורברג מצדיק את סיום שירותו הצבאי.

 

האלוף אבי מזרחי כתב בתצהיר דברים דומים. לדבריו, העונש שנגזר על בורברג הינו מכה אישית קשה למג"ד מחד ואמירה ברורה

של המערכת כי למרות זכויות העבר הרבות צה"ל אינו עובר לסדר היום על כשל. "ביכולתי לומר על בסיס ידיעה אישית שהצעדים הפיקודיים שננקטו כנגד סא"ל בורברג נתפסים על ידי המפקדים בשטח כתגובה חריפה ביותר", הוא כתב.

 

בעתירה שהגישו עורכי הדין לימור יהודה ודן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח הם דרשו לבטל את ההחלטה להעמיד לדין את בורברג ואת החייל היורה באישומים קלים יחסית. במקום זה הם מבקשים לשנות את כתב האישום כך שישקף את חומרת המעשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכה קשה לקרירה. בורברג
צילום: דודי ועקנין
צילום: ודים דניאל
אין צורך בהדחה. אייזנקוט
צילום: ודים דניאל
מומלצים