שתף קטע נבחר

דליה איציק ל-ynet: על הפריימריז לעוף מהעולם

דווקא מי שניצחה באופן מוחץ בבחירות הפנימיות במפלגתה - תוקפת בראיון ל-ynet את השיטה: "איומה, מחרידה, שיטה שלא משביחה אותך כמועמד". היא מאשימה את העבודה במצב שנוצר ואומרת על הנעשה בליכוד: "מדאיג ברמה הלאומית"

"שיטת הפריימריז צריכה לעוף מהעולם". באופן מפתיע - ההכרזה לא יצאה מפיו של מי שהובס בתהליך, אלא דווקא מפיה של הזוכה הגדולה במפלגת קדימה, יו"ר הכנסת דליה איציק, שדיברה בראיון ראשון ל-ynet מאז נצחונה.

  

יומיים אחרי, המנצחת הגדולה בפריימריז עדיין מפלחת קולות. לאחר שהתברר כי הגיעה למקום הראשון בפער גדול מהבא אחריה, דליה איציק החלה לספור קולות כדי לבדוק מה קרה, לבדוק איך השתלטה על התודעה של כך הרבה מצביעים.

 

בזה אחר זה התברר לאיציק שגרפה את מרבית הקולות בישובים רבים בארץ: בירושלים, במבשרת ציון, חיפה, רחובות, פתח תקווה, מגדל העמק, שוהם, קריית מלאכי, אילת, דלית אל כרמל, רמת גן, גבעתיים, קריית מוצקין, נהריה, יבנה, חדרה, בקריית שמונה ובמקומות נוספים.


גרפה את הקולות כמעט בכל יישוב. איציק (צילום: ירון ברנר) 

 

אחרי שסיימה להקריא את הרשימה - היא מניחה את הדפים המסומנים בטוש זוהר, מסירה את המשקפיים - ומרימה את קולה: "זו שיטה איומה, מחרידה, שיטה שלא משביחה אותך כמועמד.

היא מייצרת משהו לא בריא. ההוצאה הכספית שאתה צריך להוציא היא ענקית, ומועמד נדרש להביא את הכסף הזה מאיפשהו. הוא הרי לא יביא אותו מהעניים, אלא מאנשים שיש להם ואז נוצר הון ושלטון, אבל השיטה יוצרת את זה".

 

"יש מועמדים שהוציאו כמויות אדירות של כספים מבלי לדווח, וזה מה שהפריימריז עושים", מאשימה איציק.

 

המנצחת סבורה כי שיטת הפריימריז, שאמורה להקנות למתפקדים את האפשרות לבחור את נציגיהם, לא רק משחיתה את הנורמות הציבוריות, אלא גם פוגעת בדמוקרטיה הישראלית. "פריימריז זה הדבר הכי לא דמוקרטי בעולם", היא קובעת. "אין מסגרת מחייבת בפריימריז, המנהיג לא קובע שום דבר, וגם אין גוף בוחר אידיאולוגי. מי שפוקד יותר, נבחר גבוה יותר".

 

"השיטה הזו קלקלה את האקלים הפוליטי בישראל. מי שאומר שהוא נהנה, שהוא ראה את הארץ בבחירות – פשוט מספר סיפורי סבתא", אמרה איציק שהוסיפה כי בכוונתה ליזום מהלך שבמסגרתו שלוש המפלגות הגדולות בישראל יבטלו את הפריימריז.

 

מי שיושבת זה זמן ומשקיפה מעל דוכן היו"ר על מליאת הכנסת - שבה משם עם תובנות הקשורות ביחסי הכוחות במפלגות השונות. "מי שראה את ההתנהלות של סיעת העבודה בכנסת, מבין שאין בעל בית. מי שראה את ש"ס או את ישראל ביתנו - מבין מה זו משמעת. אם בעל הבית זו התקשורת, אז יש פופוליזם, ויש תחרות מי מגיע ראשון, ושום דבר לא זז".

 

המנהיג לא קובע - הדילים פוגעים בו

כאשר היא נשאלת על מעמד הפריימריז כפסגת הדמוקרטיה הפנים-מפלגתית, עונה איציק: "אני יכולה לעשות מפקד של חמשת אלפים איש - ואבחר לעד. כולם יעשו איתי דילים, והכל יהיה בסדר. אין קהילה בלי מנהיג. אבל כיום, המנהיג לא יכול לקבוע כלום, כי יש דילים וקבוצות לחץ. זו גם הסיבה שהכנסת לא מתפקדת".

 

מכאן עוברת איציק להתגוששות פוליטית ישירה ומאשימה: "מי שגרם לבחירות מיותרות בישראל זו מפלגת העבודה. ולמה זה קרה? כי כל אחד עושה מה שהוא רוצה. היו לעבודה שבעה שרים, סגן שר, שלושה ראשי ועדות, וכמעט אף אחד לא היה חבר כנסת רגיל ופשוט - ועדיין - הם התנהגו כפי שהם התנהגו, וזה בגלל הפריימריז".

 

איציק, לאחר המתקפה החזיתית על השיטה, מתפנה לדבר על ניצחונה. היא מספרת כי אחרי חודש של עבודה מאומצת מסביב לשעון - החל לכרסם החשש במטה שלה. ההבטחות פשוט נשמעו טובות מדי. "לא הכרתי אף אחד מהפעילים בתחילת הפריימריז. הם כולם אנשי ליכוד, ולא הכרתי אף אחד. הדרתי את רגליי מהפוליטיקה בשלוש השנים האחרונות".

 

"אנשים אמור לי להיות רגועה, ללכת לישון, אבל אז זה הלחיץ אותי יותר. כי אני למודת ניסיון. כמעט ולא הסתובבתי בשנים האחרונות בגלל התפקיד בכנסת, וגם בגלל שהייתי חצי שנה נשיאה בפועל. האם יכולתי לבוא כנשיאה לסניף ולדבר על הליכוד?"

 

"מותר שאשה תיראה סביר ותעשה היסטוריה"

כעת משוכנעת איציק כי נצחונה הינו אות לתקופה חדשה בפוליטיקה, תולדה של ניצחון ברק אובמה בארה"ב. "הסיפור של מותג חד-מימדי הוא נחלת העבר. מאובמה אפשר ללמוד שאתה יכול להיות הרבה מאוד דברים בבת אחת. זה מוכיח שאדם יכול להיות גם אמא וגם פוליטיקאית, גם כזו שמלטפת וגם אישה חזקה, גם בעל חוש הומור וגם פוליטיקאי רציני. אי אפשר להדביק יותר זהות אחת למועמד".

 

"היום מותר שתהיה אישה שגם תראה סביר, גם תעשה היסטוריה,

 גם תהיה מזרחית וגם אשכנזיה, וגם שתהיה חזקה וגם שתהיה ביתית".

 

כעת, לאחר שוך קרבות הפריימריז, מתפנה דליה איציק לתפקידה כראש מטה הבחירות של קדימה - ותוקפת: "אני סבורה שיהיה מאוד קשה להזמין את הליכוד להשתתף בממשלה. אי אפשר להגזים ברשימה הקיצונית ימנית שהם הרכיבו. זו רשימה רעה לישראל. ההונאה הגדולה היא לומר שהליכוד זה פייגלין. הוא לא. הליכוד הוא המורדים. הם השתלטו על הבית של הליכוד. אני לא רוצה להצהיר הצהרות חד משמעיות כעת, אבל זה מדאיג ברמה הלאומית מה שקורה שם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנצחת ותוקפת. איציק
צילום: ירון ברנר
מומלצים