שתף קטע נבחר

בלעדי: חייל חשוד שירה באוויר בעימות בחברון

לידי ynet הגיע תיעוד של לוחם גבעתי תושב קריית ארבע יורה באוויר בנשקו הצבאי, כשלא היה במדים, בעימות בין מתנחלים לפלסטינים. מעצרו הוארך לקראת הגשת כתב אישום. מפקדו: "זו תקלה חמורה". החייל הסביר: "עברה לי אבן ליד הראש"

פרסום ראשון: חייל צה"ל, תושב קריית ארבע, חשוד שירה, איים ועשה שימוש בלתי חוקי בנשקו במהלך עימות שהיה בין פלסטינים למתנחלים בחברון. תיעוד האירוע הגיע היום (ג') לידי ynet. מעצרו של החייל, רב"ט נחום בן-יעקב מגבעתי, הוארך אמש עד יום חמישי. השופט, אלוף משנה ניר אבירם, קבע כי "חייל, אף אם לבוש בגדים אזרחיים, אל לו לעשות שימוש בנשקו באופן המתואר".

  

בן יעקב הודה כי ירה באוויר, אך הסביר שפעל כך, לאחר ש"עברה לו אבן ליד הראש". הוא חזר על הירי פעם נוספת כעבור מספר דקות. בסרט ניתן לראות כי החייל מאיים בנשקו - ומבקש להפסיק לצלם, שוטר מג"ב שנמצא לידו הזהיר את הצלם: "תיזהר, הוא ייתן לך כדור בראש".  בתביעה הצבאית מתכוונים להגיש נגדו כתב אישום עוד השבוע.  

 

מעדויות שנאספו עד כה במצ"ח, עולה כי ב-29 בנובמבר התפתחה הפרת סדר בוואדי שבין קריית ארבע לחברון, לאחר שמתנחלת נכנסה לאזור שהיה תחת צו צבאי האוסר כניסה. כוח מג"ב ניסה להוציאה, ובמקום התפתח עימות אלים בין מתנחלים לפלסטינים, במהלכו הגיעו כ-200 מתנחלים למקום.

  

צלם פלסטיני, איש בצלם, שהיה נוכח שם, תיעד את העימות. בסרט שהגיע לידי ynet ניתן לשמוע ירי באוויר ובצעיר האוחז ברובה ומאיים על הצלם: "אני אשבור לך את המצלמה".

  

במהלך חקירה שניהלה המשטרה, זוהה הצעיר מהסרט כלוחם בחטיבת גבעתי. רובה התבור שלו מאפיין את לוחמי החטיבה. האירוע הועבר למצ"ח והחייל נעצר לפני ימים ספורים. התובע, סגן גיא קונפורטי, ציין בדיון שנערך בבית הדין הצבאי של פיקוד דרום כי בקרוב יוגש כתב אישום נגד בן יעקב והתביעה תבקש לעצור אותו עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

 

"ניתן לראות כי החשוד נסער מאוד ונראה עצבני לפני שהגיע לזירת האירוע", ציין, "לא ברור מדוע דרך נשקו עוד לפני שראה אם בכלל יש סכנה". לטענת התובע, החייל כלל לא היה אמור לקחת חלק באירוע ומעשיו היו עשויים רק להביא להסלמה. סגן קונפורטי דחה את דבריו של בן יעקב לפיהם זיהה סכנת חיים ממשית ולכן פעל כפי שפעל.

 

נשיא בית הדין הצבאי, אלוף-משנה ניר אבירם, שצפה אף הוא בסרט, לא התרשם שנשקפה סכנת חיים לחייל ולאנשים שמסביבו. מפקד גדוד שקד בגבעתי שפועל בגזרה, סגן-אלוף דדו בר כליפא, אמר כי "מדובר בתקלה חמורה" שאזרח, גם אם הוא חייל, בא עם נשק ויורה. "אף אחד לא אישר את הירי, כי אין לו מפקד והוא לא בתפקיד". גם המג"ד דחה טענת פקודו לגבי סכנת חיים. "היה עליו ללכת לאחור ולא להיות מעורב".

    

סניגורו של החשוד, עו"ד חי הבר, אמר ל-ynet שיתנגד לעצור את החייל עד תם ההליכים. "מה מצפים בחייל שחש בסכנת חיים? לשבת בחיבוק ידיים או לחתור למגע. ניתן לראות גם בסרט כי לאחר הירי באוויר, כל הכוחות שהיו במקום ביצעו בעצמם ירי אזהרה, ולכן מה שביצע אינו מצריך כל מעצר". 

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "נפתחה חקירת מצ"ח, ועם סיומה יועברו ממצאיה לעיון וחוות דעת הפרקליטות הצבאית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החייל היורה
צילום: בצלם
נשיא בית הדין, אל"מ ניר אבירם
צילום: ניב קלדרון
מומלצים