שתף קטע נבחר

צילום: איי פי

המבצע בעזה יקשה על אובמה לקיים הבטחותיו

נשיא ארצות הברית הנבחר ברק אובמה ייכנס לתפקידו רק בעוד שלושה שבועות - אך פרשנים אמריקנים תמימי דעים כי המבצע הצבאי בעזה יקשה עליו לממש את תוכניותיו למזרח התיכון. "הארכת הלחימה עלולה להעמיד את אובמה במצב קשה מאוד בחודש הבא", כתב ה"וול סטריט ג'ורנל"

בעוד שמבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה נכנס ליומו הרביעי, גורסים פרשנים אמריקנים כי המערכה הצבאית ברצועת עזה תקשה מאוד על הנשיא הנבחר ברק אובמה לממש את התוכניות שהוא רוקם למזרח התיכון.

 

בעוד 23 ימים יושבע אובמה כנשיא ה-44 של ארצות הברית. בימים האחרונים, נופש אובמה עם משפחתו בהוואי ומסרב להתייחס למתרחש באזור, בטענה שעדיין אינו הנשיא המכהן בארה"ב. מאתר הנופש שבו הוא שוהה, התעדכן אובמה בהתפתחויות ואף שוחח טלפונית עם הילרי קלינטון מזכירת המדינה המיועדת ועם הגנרל ג'ים ג'ונס היועץ המיועד לביטחון לאומי של אובמה. יועצו הבכיר דייויד אקסלרוד חזר היום שוב והדגיש כי אובמה תומך בישראל.

 

אבל בינתיים, טוענים פרשנים שונים בתקשורת האמריקנית כי המבצע הישראלי בעזה הולך להקשות על אובמה לקדם את התהליך המדיני במזרח התיכון. נחרץ ביותר היה אתר האינטרנט "פוליטיקו", שם נכתב היום כי "ייתכן שהמתקפה של ישראל בעזה חיסלה כל תקווה שהנשיא הנבחר אובמה יכנס לתפקידו עם מסלול ברור לקראת שלום במזרח התיכון".

 

עורכי האתר טענו כי המתקפה עשויה "לחזק את יועציו הניציים יותר של אובמה, שטוענים שהצעד הראשון לקראת שלום במזרח התיכון חייב להיות ניסיון להחליש ולבודד את איראן - ולא המו"מ בין מנהיגי ישראל והפלסטינים".

 

פרשנים אחרים ציינו שעיתוי הפעולה הצבאית הישראלית הוא ניסיון לקבוע עובדות בשטח לפני כניסתו של אובמה לתפקידו. העיתון "ניו יורק טיימס" הזכיר את ביקורו של ברק אובמה בשדרות בחודש יולי, שם הצהיר כי "אם מישהו היה שולח רקטות לעבר הבית שלי, שבו שתי בנותי ישנות בלילה, הייתי עושה ככל יכולתי לעצור את זה ואני מצפה מישראל לעשות את אותו דבר".

 

העיתון כותב כי למרות שעדיין לא נכנס רשמית לתפקידו, נשיאותו של ברק אובמה החלה עכשיו, וכי עליו להתמודד עם המתקפה של ישראל, שהפכה ל"משבר בינלאומי נוסף שעימו יצטרך להתמודד ברגע שייכנס לבית הלבן ב-20 בינואר".

 

גם ב"וול סטריט ג'ורנל" טענו כי המתקפה הישראלית היא מכשול בפני תוכניותיו של אובמה למזרח התיכון. ג'יי סולומון, פרשן העיתון, ציטט דיפלומטים מערביים, שאמרו כי "התוכניות של אובמה למזרח התיכון נתקלות בסיבוכים חדשים". לטענתו, "ריבוי ההרוגים בצד הפלסטיני יאיים על יכולתו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס להמשיך בתהליך השלום עם ירושלים".

 

סולומון הוסיף וכתב כי "ההתקפה של ישראל עלולה להצית סיבוב חדש של פיגועי התאבדות בישראל. בנוסף, ממשלות סעודיה, מצרים וירדן עלולות לעמוד מול לחץ ציבורי לסגת מתמיכה ישירה בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני".

 

ב"וול סטריט ג'ורנל" גם מצוטט אהרון מילר - מי שהיה חבר בצוות השלום של דניס רוס - האומר כי ההסלמה האחרונה באלימות עלולה "להפוך את המצב הקשה - לקשה עוד יותר. זה עלול להפחית עוד יותר את הסיכויים הקלושים לשלום". העיתון מוסיף וקובע כי ככל שיאריך המבצע ימים - כך יקשה יותר על אובמה. "הארכת הלחימה עלולה להעמיד את אובמה במצב קשה מאוד בחודש הבא", נכתב בעיתון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה. מצב קשה מאוד
צילום: AP
מומלצים