שתף קטע נבחר

צילום: AP

האם "עופרת יצוקה" תביא לדחיית הבחירות?

בכנסת מבהירים כי גם אם המבצע יסתבך, יתקשו הפוליטיקאים לדחות את הבחירות. כדי לאשר מהלך כזה צריכים 61 חברי כנסת לתמוך בו. "קיים ספק משפטי גדול אם בכלל יכולה הכנסת לדחות את הבחירות רוב הסיכויים שסוגיה כזו, תגיע לבג"ץ", אמרו הגורמים

לפני קצת יותר משלושים וחמש שנים נכנסה מדינת ישראל למערכה הצבאית המורכבת בתולדותיה - מלחמת יום כיפור. הפוליטיקאים של אז והחליטו לדחות את הבחירות המתקרבות במספר שבועות בשם אחדות העם. בימים אלה עולה השאלה האם מבצע "עופרת יצוקה", שכבר מכונה בשם "מלחמת עזה" יביא לדחיית הבחירות המתוכננות לחודש פברואר.

 

גורמים במערכת הפוליטית עדיין לא מדברים על כך בגלוי, אך התארכות המערכה הצבאית בעזה עשויה בנסיבות מסוימות להוביל לדחיית הבחירות לכנסת ה-18.

 

הכנסת ה-17 יצאה לא מכבר לפגרת הבחירות אשר במועדן המקורי אמורות להתקיים ב-10 בפברואר. בתחילת השבוע כבר הוגשו רשימות המועמדים הסופיות לוועדת הבחירות המרכזית.

 

בכירים בכנסת הסבירו בשיחה עם ynet כי "קיים ספק משפטי גדול אם בכלל יכולה הכנסת לדחות את הבחירות לאחר שפוזרה בשל התפטרות ראש הממשלה. רוב הסיכויים שסוגיה כזו, במידה ותעלה, תגיע להכרעת בג"צ".

 

חתימות של ח"כים - ואישור מיוחד

עם זאת, אומרים הגורמים כי כדי לדחות את הבחירות בכל זאת יהיה צורך לחוקק חוק מיוחד. כרגע נמצאת הכנסת במסלול בחירות ובפגרה, כדי להגיש הצעת חוק פרטית לדחיית הבחירות יש צורך בחתימה של 25 חברי כנסת לפחות. בנוסף, דרוש אישור מיוחד של ועדת הכנסת. 

 

גם אם יימצאו 25 חברי הכנסת שמעוניינים לדחות את ההליכה אל הקלפי, אז הדרך היא עדיין ארוכה. כדי להעביר את החוק בקריאה שלישית יידרש רוב מיוחד של 61 חברי כנסת. "במידה ויתקבל חוק שכזה, יהיה ניתן לקיים את הבחירות על פי חוק בתוך חמישה חודשים לכל היותר מיום קבלתו בכנסת", הסבירו הגורמים.  

 

חשוב להסביר כי גם הממשלה או ועדת החוקה של הכנסת, על פי חלק מהפרשנויות, יכולות להביא הצעת חוק לדחיית הבחירות. למרות זאת, התערבות הממשלה בחקיקה כזו היא דבר חריג ביותר.

 

עניין נוסף העומד על הפרק נוגע לסעיף בחוק יסוד הכנסת, בו נכתב כי "הכנסת לא תאריך את תקופת כהונתה, אלא ברוב של 80 חברי כנסת, ואם נתקיימו נסיבות מיוחדות המונעות עריכת הבחירות במועד".

 

לדברי גורמים בכירים בכנסת, "סעיף זה, על פי הפרשנות המקובלת,

דורש רוב של 80 חברי כנסת להארכת כהונת כנסת שהוציאה את ימיה כלומר סיימה תקופת כהונה מלאה, ולא במקרה שלפנינו בו הכנסת קיצרה את ימיה. עם זאת, אין להוציא מכלל אפשרות כי יהיו גורמים פוליטיים אשר ינסו לעשות שימוש בסעיף זה גם במקרה שלפנינו". 

 

בתוך כך ח"כ אלחנן גלזר, המתמודד לכנסת מטעם צומת הודיע  כי יגיש הצעת חוק לדחיית הבחירות לכנסת בשל המצב בדרום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההתפטרות מקשה על המהלך. אהוד אולמרט
צילום: רויטרס
בתקופתה דחו. גולדה מאיר
צילום: הרמן חניתה, לע"מ
מומלצים