שתף קטע נבחר

צילום: AP

הסטודנטים הפגינו למען צה"ל: "כולנו חיילים"

מאות סטודנטים הפגינו במהלך היום בקמפוסים שונים ברחבי הארץ, בתמיכה בצה"ל ומבצע "עופרת יצוקה". בטכניון נעצרו שבעה סטודנטים בחשד להפרת סדר. "כל התאים הפוליטיים התאחדו על מנת להפגין תמיכה וסולידאריות"

סטודנטים למען צה"ל: ברחבי הארץ התקיימו היום (ד') הפגנות סטודנטים במוסדות האקדמיים, לתמיכה בצה"ל ופעולותיו בעזה. מולם הפגינו פעילי שמאל, שדרשו להפסיק את הפעולה. במהלך ההפגנה בטכניון עוכבו שבעה מפגינים, שישה מהם יהודים ואחד מקרב המפגינים הערביים, כולם שוחררו לאחר חקירה. בין המעוכבים - סגן יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטת חיפה, שפנה לאחר שחרורו לחדר המיון, בחשד לשבר בידו.

 

ההפגנות נערכו באוניברסיטת תל-אביב, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת חיפה, המכון הטכנולוגי חולון, הטכניון בחיפה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, המרכז האוניברסיטאי אריאל, המרכז הבינתחומי הרצליה, סמינר הקיבוצים, אוניברסיטת בר אילן, מכללת עמק יזרעאל ומכללת עמק הירדן-כנרת. מוסדות נוספים צפויים להצטרף בהמשך.

 

מבצע עופרת יצוקה - הפגנות בישראל:

 

תנועת "אם תרצו" ואגודות הסטודנטים השונות יזמו את ההפגנות. עמית ברק, סמנכ"ל "אם תרצו", הסביר כי "היה חשוב שהסטודנטים ישמיעו את קולם. בשבוע האחרון ראינו את הסטודנטים הערבים שכנינו לספסל הלימודים מסיתים, מתפרעים ומוחים כנגד זכותה של ישראל להגיב. באנו להביע את מחאתנו ולחזק את תושבי הדרום ואת חיילי צה"ל".


"כולנו חיילים". העצרת באוניברסיטה העברית (צילום: גיל יוחנן)

 

בירושלים לקחו כ-150 סטודנטים חלק בעצרת למען חיילי צה"ל ותושבי הדרום, שארגנו תאי הסטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. בזה אחר זה עלו נציגי התאים הפוליטיים השונים וקראו: "כולנו חיילים", "כולנו תושבי הדרום" ו"הבלגנו, פתחנו מעברים, חיכינו - ובגלל זה הפעילות כל כך מוצדקת". המפגינים הביעו תמיכה כשהם נושאים את דגל המדינה.

 

יו"ר אגודת הסטודנטים של האוניברסיטה העברית, שלמה לוי, קיבל אישור מיוחד מהצבא להגיע היום לאוניברסיטה, על אף שגויס למילואים בעזה. לוי הסביר את חשיבות ההפגנה: "בעקבות יום שני, אז היו הפגנות לא ראויות הכוללות מראות של הסתה, היה חשוב להגיע ולחדש את השיח הערכי באוניברסיטה, ולהביע תמיכה אמיתית וכנה בתושבי הדרום ובחיילי צה"ל. כל התאים הפוליטיים התאחדו למטרה זו מתוך איחוד מסרים, תמיכה וסולידריות", אמר ל-ynet.

 

יו"ר תא אופק, יובל אדמון, הוסיף ואמר כי "היוזמה באה מתאי הסטודנטים הפוליטיים מתוך רצון אמיתי להראות שעל אף המחלוקות הפוליטיות צריך להתאחד בשעה זו. הרעיון הוא מפגן תמיכה של הקול השפוי באוניברסיטה, בצורה לא פרובוקטיבית או פוגענית ולהראות שאפשר להתאחד בשעה כזו".


סטודנטים מביעים תמיכה בצה"ל באוניברסיטת ת"א (צילום: עופר עמרם)

 

גם באוניברסיטת חיפה הפגינו מאות סטודנטים, והביעו תמיכה במבצע עופרת יצוקה, בחייל צה"ל ובתושבי הדרום. את ההפגנה ארגנו אגודת הסטודנטים ותאי הימין בקמפוס. במשטרה העריכו כי במקום הפגינו כ-300 איש, שנשאו דגלי ישראל וקראו קריאות "מוות למחבלים" וקריאות עידוד לחיילי צה"ל.

 

יו"ר אגודת הסטודנטים הארצית, בועז טופורובסקי, התייחס בקמפוס בחיפה להפגנות נגד המבצע בימים האחרונים: "אלה ששתקו במשך שמונה שנים ולא אמרו מילה בעניין שדרות - עדיף שימשיכו ויסתמו את פיהם".

 

מנגד, חילקו אנשי תנועות השמאל והערבים בקמפוס פלאיירים שבהם גינו את המבצע וקראו לחידוש הרגיעה. זמן קצר לאחר שהסתיימה הפגנת התמיכה באוניברסיטת חיפה, החלה הפגנת תמיכה דומה בטכניון בחיפה. במקום התקיימה גם הפגנת נגד. במשטרה ציינו כי בשתי ההפגנות השתתפו כ-800 מפגינים, אולם אין עימותים פיזיים בין הצדדים. יחד עם זאת, נעצרו שבעה סטודנטים במהלך ההפגנה, בחשד להפרת סדר.

 

400 סטודנטים הפגינו בכניסה לאוניברסיטת תל-אביב, להזדהות עם צה"ל ותושבי עוטף עזה והדרום.

 

בהכנת הידיעה השתתפו רונן מדזיני, אחיה ראב"ד ויהלי מורן זליקוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת תמיכה בירושלים
צילום: גיל יוחנן
הזדהות בתל אביב
צילום: עופר עמרם
מומלצים