שתף קטע נבחר

צילום: AP

הקבינט: המבצע לא יסתיים כל עוד יורים מעזה

הקבינט לביטחון לאומי הורה להמשיך במבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בתום הדיון הממושך: "לא נכנסנו למבצע רק כדי לסיים אותו עם המשך הירי כפי שהיה עד לתחילתו"

הירי לעבר ישראל נמשך - וכך גם המבצע בעזה. ביומו החמישי של מבצע "עופרת יצוקה", הצהיר אחר הצהריים (יום ד') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי "לא נכנסנו למבצע בעזה רק כדי לסיים איתו עם המשך הירי כפי שהיה עד לתחילתו". בסופו של דיון ממושך בקבינט, הוחלט כי צה"ל ימשיך בפעילות הצבאית. 

 

מבצע עופרת יצוקה - עדכונים אחרונים

  

אולמרט הזהיר מפני הפסקת המבצע בשלב הזה: "תארו לעצמכם שאחרי מספר ימים של מבצע, נאמר שסיימנו אותו חד-צדדית ויפול מטח כזה על אשקלון". הוא הזכיר, כי "ישראל הבליגה במשך שנים, נתנה הזדמנות לרגיעה. עשינו זאת בידיעת המחירים שיש לעניין רק כדי שאנשים בדרום יוכלו להתאושש ולהיות תקופה מסויימת של חיים ללא חשש מאזעקת צבע אדום בכל דקה. אמרנו לעצמנו בואו ננסה. אבל החמאס הפר את הרגיעה".

 

בלשכת ראש הממשלה אמרו לאחר דיון הקבינט שיוזמת שר החוץ הצרפתי, ברנאר קושנר, להפוגה בת 48 שעות אינה עומדת כלל על הפרק. הם הבהירו כי יש יוזמות מדיניות אחדות שעל הפרק - אך אף אחת מהן לא הבשילה לכדי דיון מעשי.

 

"אש הפוליטיקה לא תיכנס לתוך המערכת"

ראש הממשלה תקף את מי שקוראים להפסקת המבצע כעת. "האם אתם מבינים את ההשלכות שיש לדבר כזה בארץ ובכל האזור? על הצעד הישראלי שנקטנו, על ההרתעה הישראלית. יחד עם זאת, אם יבשילו תנאים שאנחנו נחשוב שהם נותנים פתרון שיבטיח מציאות ביטחונית טובה יותר בדרום הארץ, אז נשקול את העניין. בינתיים אנחנו לא שם".  

 

אולמרט הבהיר עוד, כי קבלת ההחלטות בעניין המבצע לא נגועה בשיקולים פוליטיים.

"אנחנו בתקופה טעונה פוליטית שמעורבת במתח", אמר אולמרט, "אבל אני לא אתן לאיש להכניס אש של פוליטיקה לתוך המערכת המורכבת והרגישה הזאת. אני, שרת החוץ ושר הביטחון עובדים בעניין זה בשיתוף פעולה והחלטות מתקבלות על בסיס ענייני. זה לא אומר שלא יכולים להיות בינינו חילוקי דעות שהם לגופו של עניין. אבל על הציבור להיות בטוח שהחלטות מתקבלות בצורה שקולה, זהירה ואחראית אבל ללא שיקולים זרים".

 

במהלך הדיון, דיווח צה"ל דיווח על הפגיעות בחמאס, והציג בפני הקבינט סרטים, שבהם נראו פגיעות במנהרה עמוסה באמצעי לחימה, סרטון של פגיעה במשאיות גראדים, מעבדה לכימיה ולביולוגיה, ומעבדה לאלקטרוניקה לרכיבי טילים.

 

בצה"ל מעריכים כי 390 פלסטינים נהרגו, מתוכם 40 אזרחים. בישיבה צוינו מנגנוני זהירות להימנע מפגיעה באוכלוסייה: התקשרו ל-100 אלף איש בעזה והזהירו שעומדים לתקוף בניין, כמו כן משתמשים בירי באוויר. המנהיגות הצבאית והאזרחית של חמאס ירדה למחתרת. כרגע, אין שלטון חמאס דה-פקטו. הם ינסו כנראה לשקם את זה במהלך הלחימה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אהוד אולמרט
צילום: דודי ועקנין
בור שנפער בהפצצת חיל-האוויר בעזה
צילום: רויטרס
כוח צה"ל בגבול הרצועה
צילום: AFP
שיגור רקטת קסאם לעבר ישראל
צילום: AP
מומלצים