שתף קטע נבחר

בוטלה הרשעת קצין שתקף מתנחל בעמונה

קצין סיור שהשתתף בפינוי תועד נוגח בנעל פעיל ימין, והורשע בתקיפה. עם זאת, בית המשפט קיבל עתירתו וביטל את ההרשעה בטענה שאין מדובר ב"אלימות קשה ומתפרצת", וכי הרשעתו לא תביא בחשבון את תרומתו לחברה

בית משפט השלום בירושלים ביטל היום (יום ה') את הרשעתו של דוד אטיה, קצין סיור במשטרה, שהורשע בתקיפת מתנחל במהלך פינוי המאחז עמונה לפני כשנתיים וחצי. השופט קבע כי הרשעתו של אטיה תגרום לו עוול משום שלא תביא בחשבון את תרומתו לחברה בעבר ובהווה.

 

אטיה, קצין סיור במשטרת מחוז תל אביב, השתתף בפינוי המאחז עמונה בפברואר 2006. הפינוי הידרדר לעימות אלים בין אלפי מתנחלים לאלפי חיילים ושוטרים, במהלכו נפצעו מאות בני אדם. אטיה הורשע כי תקף נער פעיל ימין שפנה אליו, ונגח בו כשלראשו קסדה. הנער, שהיה ערב גיוסו לצה"ל, טופל במקום ולא נזקק לפינוי לבית החולים, אולם פעילי הימין שהיו במקום דאגו לתעד את התקיפה.

 

לאחר הרשעתו ביקש פרקליטו של אטיה, עו"ד אורן שפקמן ממשרד מנחם רובינשטיין, לבטל את ההרשעה בעקבות תסקיר שירות מבחן בו הומלץ לסיים את התיק ללא הרשעה. מנגד, דרשה המחלקה לחקירות שוטרים להותיר את ההרשעה על כנה ולא לקבל את המלצת שירות המבחן, כיוון שהשימוש בכוח שנקט אטיה היה מיותר, ומשום שהתנהגותו מהווה פגיעה באמון הציבור.

 

שופט בית משפט השלום בירושלים, יחזקאל ברקלי, החליט לקבל את טענותיו של הקצין המורשע וביטל את הרשעתו בתקיפה. הוא גזר עליו 300 שעות לתועלת הציבור, ופיצוי בסך 1,500 שקלים לנער לאחר שקבע כי ההרשעה תגרום עוול לאטיה משום שלא תביא בחשבון את תרומתו לחברה בעבר ובהווה.

 

השופט קבע כי הפינוי התפתח לעימות אלים, במהלכו סבלו השוטרים מאלימות קשה מצד המפגינים במקום. הוא אף התייחס לקלטת

בה תועד אטיה, וציין כי היא מעידה בבירור שאטיה נגח רק פעם אחת במתלונן - עובדה שמצביעה שאין מדובר ב"אלימות קשה ומתפרצת" כפי שנטען בכתב האישום, אלא בפרץ אלימות מוגבל מאוד בהיקפו.

 

עו"ד שפקמן הביע שביעות רצון מההחלטה להקל על מרשו, שלטענתו "מעד מעידה חד פעמית". דוברת ארגון זכויות אדם ביש"ע, אורית סטרוק, דרשה מהמחלקה לחקרות שוטרים לערער על ההחלטה. "החלטת השופט היא זלזול בחומרתן של עבירות אלימות שוטרים", טענה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אטיה. פרץ אלימות מוגבל
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
פינוי עמונה. הידרדר לעימות אלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים