שתף קטע נבחר

עתירה: להתיר הנפת דגל הרשות בהפגנה בת"א

פעילי שמאל עתרו לבג"ץ לאחר שלטענתם התנתה המשטרה אישור הפגנה נגד המבצע בעזה, בכך שלא יונפו באירוע דגלי הרשות הפלסטינית: "מדובר בתנאי בלתי סביר ובלתי מידתי"

שני פעילי שמאל הגישו היום (ה') עתירה דחופה לבג"ץ בדרישה לחייב את המשטרה לאשר להם קיום הפגנה נגד פעולת צה"ל בעזה. לטענת העותרים, המשטרה מתנה את אישור ההפגנה בהתחייבות שלא להניף את דגלי הרשות הפלסטינית באירוע, תנאי שהוא לא סביר ולא חוקי.

 

השניים, איילה מעוז וחגי מטר, הם בין מארגני עצרת ותהלוכה שיתקיימו במוצאי שבת בתל אביב במחאה על מבצע "עופרת יצוקה" של צה"ל בעזה. לטענתם, המשטרה מתנה את אישור האירועים בתנאי "בלתי סביר ובלתי מידתי", לפיו המארגנים יתחייבו שהמשתתפים לא יניפו את דגל הרשות.

 

העותרים סבורים שהתנאי אינו הגיוני, אינו סביר ואינו חוקי. לדבריהם, למרות העובדה כי לא תכננו להשתמש בדגלי לאום במהלך ההפגנה, אין באפשרותם לערוב לכך שאיש מהמשתתפים לא יניף את הדגל.

 

לטענתם, עמדת המשטרה היא תולדה של חשש מהפרת הסדר הציבורי על ידי עוברי אורח או מפגינים, השייכים לצידה השני של הקשת הפוליטית.

זאת מתוך אמונה שמראה דגל זה עשוי להביא לתגובה אלימה מצידם.

 

החשש, מדגישים השניים בעתירה, אינו מפני הפרת הסדר על ידי המשתתפים בעצרת, אלא מפני "עבריינים עוברי אורח שיבקשו לפגוע במשתתפים". הם ביקשו מבית המשפט לקיים דיון דחוף בעתירה, כדי שיוכלו לקיים את העצרת כמתוכנן.

 

בתוך כך שלחה היום האגודה לזכויות האזרח מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בעקבות דיווחים שונים על מעצר ועיכוב מפגינים שמחו על המתקפה בעזה. במכתב מתריעה האגודה על מדיניות של יד קלה במעצרים ופיזור פעולות מחאה, שמביאים לפגיעה בקשה בזכות לחופש הביטוי ולחופש ההפגנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה נגד המבצע בעזה
צילום: רונן מדזיני
מומלצים