שתף קטע נבחר
צילום: רויטרס

הערכה: הנזק למבנים בעזה - מעל למיליארד שקל

על פי שמאים, הנזק המוערך למבנים בעקבות התקיפות עומד על 228 מיליון שקל ביום והנזק הכולל לרצועה מוערך בכ-1.14 מיליארד שקל. אומדן הנזקים לא כולל נזק למטלטלין ולכלי רכב

"הנזק הישיר למבנים בעזה בחמשת ימי התקיפה הראשונים הוא מעל למיליארד שקלים", כך מעריך גלעד המאירי, מנכ"ל פירמת שמאות המקרקעין והייעוץ הכלכלי אהוד המאירי ושות'.

 

מבצע עופרת יצוקה - עדכונים כלכליים אחרונים:

 

לדברי המאירי, הנזק המוערך למבנים בעזה בעקבות התקיפות עומד על 228 מיליון שקל ביום והנזק הכולל לרצועה מוערך בכ-1.14 מיליארד שקל. הוא מציין כי אומדן הנזקים לא כולל נזק למטלטלין ולכלי רכב. כמו כן, הוא מסביר, "הסכום הזה לא כולל נזקים לתשתיות המים, הביוב, הכבישים, החשמל והגז".

 

לדבריו, גודל מבנה ממוצע ברצועה עומד על 500 מ"ר, היקף הגיחות הידועות של חיל האוויר עומד כבר על 500 והוא מעריך כי נזק מינמלי של כל גיחה הוא בשטח של 1,500 מ"ר. לצד זאת, אמר המאירי כי עלות בניית מטר רבוע ברצועה עומד על כ-400 דולר (כחצי מעלות הבנייה הישירה בישראל), מכאן, שהנזק מגיחה בודדת עומד על כ-2.28 מיליון שקל.

 

על פי הערכות שונות, עלות הלחימה בעזה מסתכמת ב-100 מיליון שקל ביום, וגורמים בממשלה העריכו בימים האחרונים כי שבוע של פעילות צבאית יעלה למשלם המסים 2.2 מיליארד שקל.

 

המאירי מציין כי "לשם השוואה, עלות מלחמת לבנון השנייה היתה גבוהה יותר והסתכמה בכ-10 מיליארד שקל, עקב הפגיעה באלפי דירות ובעסקים ועקב תשלום פיצויים עצום על הנזקים שנגרמו מהמלחמה, המאירי מוסיף "הפעם תופסת הלחימה את המשק במצב של האטה, והכלכלה המקומית נמצאת במיתון".

פורסם לראשונה 04/01/2009 13:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים