שתף קטע נבחר

סופית: שרון וברק יתמודדו על ראשות הממשלה

מרצ לא איפשרה לשמעון פרס להתמודד. שריד: "לא רציתי להתערב במלחמות היהודים בשמאל". אף נציג מהמפלגות הקטנות לא הגיש את מועמדותו

סופית: שני המתמודדים בבחירות לראשות הממשלה, שייערכו ב-6 בפברואר, הם אהוד ברק ואריאל שרון. שמעון פרס לא יתמודד בבחירות לאחר שהנהלת מרצ קיבלה את המלצתו של יוסי שריד והכריעה ביום חמישי בערב נגד מועמדותו לראשות הממשלה ברוב של 25 מול 17 ו-3 נמנעים. הבחירות ייערכו בשישה בפבואר. 4 וחצי מיליון אזרחי המדינה, בעלי זכות הצבעה יילכו לקלפיות, ויחליטו מי יהיה ראש הממשלה הבא.

פרס: "לא איפשרו לי את מה שאיפשרו לנתניהו"

"הערכתי שזו תהיה התוצאה", אמר פרס בעקבות החלטת מרצ, "אני אמשיך לפעול למען השלום. לא אשנה כהוא זה בסדר היום שלי כדי שמחנה השלום יצליח. ודאי, אני נשאר חבר מפלגת העבודה. אני מקבל את ההכרעה. אינני מותח ביקורת. יש אנשים שציפו ממני ביושר ובהגינות לפעול וכך נהגתי. לא התפשרתי לשום פיתוי שהציעו לי. צריך למנוע את ניצחונו של שרון. הסקרים הוכיחו שבמצב שנוצר אין סיכוי לעשות זאת, אבל לא איפשרו לי מה שאיפשרו לנתניהו. אין לי טענות. אני מקווה ששרון לא ינצח ושיהיה שלום".
ראש הממשלה, אהוד ברק, אמר בתגובה להחלטת מרצ כי הוא מעריך את הנהגת התנועה, את הנהלתה, חברי הכנסת ובמיוחד את יושב הראש יוסי שריד על ההחלטה: "חברי מרצ הוכיחו שהאחריות הלאומית והדאגה לעתיד תהליך השלום הם שהכריעו את הכף. מחנה השלום יוצא מאוחד ומלוכד למשימה עליונה של השגת הסכם שלום אחראי והפסקת שפיכות הדמים, דרך ניצחון במערכת הבחירות מול שרון והימין".

שריד: "ביקשנו לאחד את מחנה השלום"

יו"ר מרצ עשה ככל יכולתו בימים החולפים כדי לגבש הצעת הסכם בין ברק לפרס, שתאפשר הליכה משותפת שלהם בבחירות. שריד ניהל שיחות טלפון ארוכות עם השניים ואף אירגן אתמול בערב פגישה משולשת פרס-ברק-שריד, אך הפגישה נכשלה לאחר שלא הושגה הסכמה בין הצדדים ופרס לא קיבל את ההצעה לעמוד בראש צוות המשא ומתן המדיני.
לאחר החלטת מרצ אמר שריד: "ההחלטה התקבלה אצלי בקושי. בעניין בלימת שרון - אני הייתי שנים בראש השורות, עשיתי את שלי כדי למנוע מלחמת אחים במחנה השמאל". שריד, שנזכר לדבריו, במערכת היחסים העכורה בין פרס לרבין, אמר כי "כל אדם סביר היה מציע את ההצעה שהצענו, שפרס יהיה ראש צוות המשא ומתן עם הפלסטינים. הצעתי - שהמחנה יתלכד ויציג חזית אחידה ויחזק עצמו מבפנים", אמר שריד והוסיף כי "לו היינו חותמים לפרס - מחר בבוקר היה מתחיל צחצוח החרבות. פרס וברק לא היו מתחרים בסיבוב הראשון עם שרון, אלא ביניהם כדי לעלות לסיבוב השני".

הפעילים בכו

פעילי מרצ שתמכו במועמדותו של פרס קיבלו את הבשורה בדמעות. "נעשה כאן תרגיל מסריח", אמרו כשהם רומזים לכך שראשי התנועה, שריד, רן כהן ורובינשטיין סילפו את החלטת הנהלת מרצ שנטתה לתמוך במועמדותו של פרס. ח"כ אילן גלאון שתמך במועמדות פרס אמר לאחר הישיבה כי "אני לא גאה בהחלטה ועוד פחות גאה באופן שהתקבלה".

נשמו לרווחה

במפלגת העבודה רבים נשמו לרווחה. עתידו של פרס במפלגת העבודה עומד כרגע בספק, לאחר שבכירים בעבודה קראו להדיח אותו פרס מהמפלגה אם יבחר להתמודד לראשות הממשלה. היום ייפגש מזכ"ל העבודה, רענן כהן, עם פרס וינסה לבדוק עימו כיצד הוא יכול להשתלב במערכת הבחירות של ברק.
"בזכות ההחלטה הנכונה של הנהלת מרצ יישאר מחנה שלום מאוחד וחזק", אמר יו"ר הקואליציה, אופיר פינס. "אני קורא לראש הממשלה ולשר פרס ולכל הנהגת המפלגה לשלב ידיים כדי להתייצב כאיש אחד במערכה מול שרון", אמר רענן כהן. אבל ח"כים אחרים, מתומכי ברק, עדיין לא ויתרו על צחצוח החרבות ומעריכים כי פרס סיים את הקריירה הפוליטית שלו. ברק עצמו ביקש מהח"כים לא לדבר נגד פרס.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
הכריע בעד ברק. שריד
צילום: דודו פריד
צילום: רויטרס
לא מתמודד. פרס
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
קורא לא לפגוע בפרס. ברק
צילום: רויטרס
מומלצים