שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

מאמץ לגבש החלטה טרם הדיון במועצת הביטחון

מזכ"ל האו"ם מקיים סדרת פגישות בניסיון לגבש החלטה על הפסקת אש, שתונח על שולחן מועצת הביטחון. עם זאת, באו"ם סבורים כי ארה"ב תמנע הצבעה - ותגבש הצעה חלופית

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון - הפועל לגבש יוזמה מוסכמת להפסקת אש - קיים סדרת פגישות עם מנהיגים ערבים בניו-יורק, והיום (ג') הוא צפוי להיפגש עם הנשיא האמריקני, ג'ורג' בוש, בבית הלבן. הפעילות הקדחתנית נועדה להשיג נוסח החלטה שיונח על שולחן מועצת הבטחון, המתכנסת מחר בלילה (לפי שעון ישראל).

 

באן, שמתח בימים האחרונים ביקורת קשה על ישראל - אבל גם אכזבה מחוסר יכולתה של מועצת הבטחון להגיע להחלטה - נועד במטה האו"ם עם מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, ועם שרי חוץ ערבים. בתום הפגישה אמר לכתבים: "הסכמנו לפעול יחד כדי שמועצת הביטחון תוכל לקבל החלטה גורפת, החלטית ואמינה שתביא לסיום מיידי של המשבר ותאפשר הכנסת עזרה הומניטרית דרך המעברים".

 

אחר הצהריים (שעון ישראל) ייפגש מזכ"ל האו"ם עם הנשיא בוש בוושינגטון, ולאחר מכן הוא צפוי להיפגש גם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, ועם שר החוץ הצרפתי, ברנרד קושנאר, לקראת כינוס מועצת הבטחון שתדון בדרכים להפסקת האלימות ברצועת עזה.

 

קושנר אמור לנהל את הישיבה כנשיאה התורן של מועצת הביטחון. הישיבה תהיה פתוחה וגורמים שונים צפויים לשאת בה נאומים - בהם מזכ"ל האו"ם, אבו מאזן ושרי החוץ של סעודיה ומצרים.

 

בישראל מחכים להסכמות שלא במסגרת האו"ם

ישראל מקווה שמזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, תצליח להוביל מהלך מחוץ למסגרת האו"ם - שיהיה מקובל על ישראל ויזכה בתמיכת מועצת הביטחון. אתמול נפגשה רייס עם תשעה מעמיתיה באירופה ובמזרח התיכון בניסיון לגבש הסכמה.

 

במטה האו"ם ברור לכולם כי, בסיכומו של דבר, ארה"ב לא תאפשר החלטה על הפסקת אש שתחזיר את המצב ברצועת עזה לקדמותו.

האמריקנים דורשים הפסקת אש יציבה שתכלול יצירת מנגנון שימנע את הברחות הנשק ממצרים ויאפשר את פתיחת המעברים בפיקוח של הרשות הפלסטינית.

 

התנגדותה של ארצות הברית צפויה למנוע הצבעה מחר בלילה, ומה שצפוי להישאר זה בעיקר סדרה של נאומים לא נעימים, חלקם אפילו ארסיים, שמטרת לשחרר קיטור ולספק את דעת הקהל בעולם הערבי.

 

ישראל מצדה ממשיכה להבהיר כי לא תכיר בכל החלטה של מועצת הביטחון - מאחר שפירושה מתן לגיטימציה לחמאס. שרת החוץ, ציפי לבני, החליטה שלא לצאת לניו-יורק מחשש שנוכחתה תצטייר כהכרה בסמכות האו"ם. את עמדת ישראל תציג במקומה השגרירה, גבריאלה שלו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פועל לגבש החלטה. באן
צילום: AFP
יגיע לוושינגטון. אבו מאזן
צילום: רויטרס
ימנע הצבעה? בוש
צילום: AP
מומלצים