שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

צה"ל קרא לתושבי רפיח לעזוב - ותקף מהאוויר

אתמול סמוך ל-16:00 פיזרו כלי טיס של צה"ל כרוזים לתושבי אזורים מסוימים ברפיח: "צאו מהבית מיד עד מחר בשמונה - האחריות עליכם". לאחר מכן הותקפו מנהרות ובתים שבהם אוחסנו אמצעי לחימה. במקביל, נמסר בצפון הרצועה על תקיפת מסגד בשייח רדואן. מספר הפלסטינים שנהרגו חצה את קו ה-700

מתקפה רחבה של חיל האוויר בדרום רצועת עזה נגד תשתיות ההברחה והמנהרות התת-קרקעיות. חיל האוויר הרחיב אמש (יום ד') את ההתקפות נגד המנהרות בציר פילדלפי, במטרה לגרום הרס משמעותי ביותר של צינור אמצעי הלחימה של ארגוני טרור ברצועה.

 

אתמול סמוך ל-16:00 הופץ מעל שמי רפיח כרוז בזו הלשון: "תושבי רפיח, בשל השימוש שעושה חמאס בביתכם להברחת ואחסנת אמצעי לחימה יתקוף צה"ל באזור שבין רחוב הים לגבול עד מצרים - כל מנהרה וכל בית שמתחתיו מנהרה".

 

בהמשך הכרוז מופיעים שמותיהן של ארבע שכונות שבהן אמור לפעול צה"ל ובהמשך - הנחיות לאזרחים: "עליכם לפנות את ביתכם באופן מיידי אל מעבר לרחוב הים החל מרגע קבלת הודעה זו ועד שמונה בבוקר. למען שלומכם ושלום ילדיכם - פעלו לפי הודעה זו".

 

שעות ספורות לאחר הטלת הכרוזים החל חיל האוויר בתקיפה מסיבית באזור. המטרה היתה בין היתר המבנים שתחתיהם חמאס חפר את המנהרות. בחלק מהמקרים מדובר במקומות שחמאס ניצל את האוכלוסייה הפלסטינית וכפה בניית מנהרה מתחת לביתם. על פי ההערכה של מערכת הביטחון לפני המבצע היו בציר פילדלפי כ-300 מנהרות ששימשו להעברת אמצעי לחימה בין מצרים לרצועה.

 

פלסטינים: הותקף עוד מסגד

במקביל, דיווחו תושבים בעיר עזה כי חיל האוויר ירה לעבר מסגד בשכונת שייח רדואן בעיר - שנחרב לחלוטין. הפלסטינים טענו כי המסגד נחרב לחלוטין, וכי הפיצוץ נשמע בחלקים נרחבים בצפון הרצועה. מוקדם יותר דווח כי ארבעה בני אדם, בהם שלושה ילדים, נהרגו בתקיפת חיל האוויר בעיירה בית להיא שבצפון רצועת עזה.

 

חיל האוויר חידש את התקיפות לאחר שהפלסטינים ירו שתי רקטות גראד לעבר באר שבע, דקות לאחר תום ה"מסדרון ההומניטרי" שנקבע בשעות הצהריים. חיל האוויר תקף היום 40 יעדים ברחבי רצועת עזה, בהם כמה מנהרות להברחת אמצעי לחימה וארבע חוליות טרור.

 

ראש שירותי החירום בעזה, ד"ר מועאוויה חסאנין, מסר כי יותר מ-700 פלסטינים נהרגו, וכ-3,100 אחרים נפצעו, מאז החלה פעולת צה"ל בעזה.

על רקע מניין ההרוגים העולה, קרא ארגון זכויות האדם "אמנסטי אינטרנשיונל" לישראל להימנע מפגיעה באזרחים חפים מפשע במהלך הלחימה ברצועה. 

 

"הצבא הישראלי יודע היטב כי החמושים הפלסטינים עוזבים בדרך כלל את האזור ממנו הם יורים, וכי כל ירי לעבר אותם בתים רק מסכן אזרחים", נכתב בהודעת הארגון. לטענת אמנסטי, הן ישראל והן החמושים הפלסטינים מסכנים אזרחים בפעולותיהם.


פורסם לראשונה 07/01/2009 21:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפצצות בצפון הרצועה
צילום: AFP
עשן מיתמר מעל רפיח
צילום: AFP
מומלצים