שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ראובן עובד מצא בית חדש בנתניה. זה יצליח?
  בלי לשים לב, ראובן עובד הפך לרכש המשמעותי ביותר בחלון ההעברות הנוכחי. האם מדובר בהזדמנות האחרונה של הכשרון העצום הזה? האם נתניה עשתה מהלך נכון? התשובות בפנים

  "ראובן עובד? מי זה?" תמה לותאר מתיאוס כשהעיתונאים העלו את שמו של הקשר, שעל פי הדיווחים היה אמור לחתום במכבי נתניה. פחות מיממה לאחר מכן, כבר חתם ראובן עובד בקבוצה וככל הנראה גם שם את הפרק שנקרא הפועל תל אביב מאחוריו.

   

   

  אבל אחרי הכל היה מדובר בהטעיה מכוונת של המאמן הגרמני. מתיאוס ידע מצויין מי זה ראובן עובד ונדמה כי למרות שהקשר בן ה-25 לא שיחק כלל כדורגל כבר יותר מחצי שנה, החליט לקחת הימור ולהחתים אותו. ברור שלעובדה שלבוס שלו, דניאל יאמר, יש חיבה מיוחדת לכשרון של עובד, גם תרמה.

   

  חוסר חשק?

  קצת לפני שמלאו לו 18 יצא ראובן למבחנים בפנרבחצ'ה ודווקא הצליח להרשים את הטורקים. לפני כשנתיים, במהלך שהותי בחופשה באיסטנבול, יצא לי לדבר עם עיתונאי טורקי שדווקא זכר את עובד. "דיברו עליו ככשרון והוא אמור היה להישאר חצי שנה בקבוצת המילואים של פנר. לא כל אחד זוכה לזה", סיפר אותו עיתונאי.


  עובד מתרגל לדשא ב'קופסא'. התרגש ממתיאוס (צילום: נמרוד גליקמן) 

   

  אז למה ויתרו עליו? "אני חושב שביקשו ממנו לארגן את השחרור מהצבא", המשיך אותו עיתונאי, "היו גם חילוקי דיעות כספיים עם מכבי תל אביבהסיבה האמיתית לכך שלא נאבקו על שירותיו, היתה שבפנרבחצ'ה לא חשבו ששווה להשקיע כל כך הרבה בשחקן שלדעתם לא הראה מספיק חשק באימונים. בסופו של דבר הוא לא הסתדר עם כמות האימונים והמנטליות".

   

  ספק אם עובד היה מצליח לתרגם את הכשרון שיש לו ברגליים בקבוצה כמו פנרבחצ'ה, אם במכבי והפועל תל אביב הוא לא שמר על יציבות. אותו חוסר חשק עליו מדברים הטורקים חזר על עצמו גם במקומות אחרים, אם כי בבני יהודה ולפני כן בהפועל חיפה, עובד הצליח להתעלות ולסחוף קבוצות קטנות על גבו.

   

  חוסר מקצוענות?

  בהפועל תל אביב נקשר שמו של עובד בפרשת הקזינו של תחילת העונה שעברה, בה היו מעורבים גם ליאור אסולין ורמי דואני, ששוחררו בינתיים גם הם משורות האדומים. בכלל, שמו של עובד נקשר שוב ושוב בהתנהלות לא מקצועית, השמנת יתר ובילויים עד שעות מאוחרות.


  עובד בהפועל ת"א. "עוד לא מימש את הפוטנציאל שלו" (צילום: אלי אלגרט)

   

  "אם עד היום הוא לא מימש את הפוטנציאל שלו", טוען ניצן שירזי שאימן אותו בבני יהודה, "זה כנראה בגלל שהיתה לו בעיות בהתנהלות, אבל הסוכנים שלו אייל מלול ורוברטו בן שושן עושים עבודה נהדרת". ניר לוין, שהעלה את עובד לבוגרים של מכבי ת"א, מסכים עם הקביעה: "כבר אז היו עימו מספר בעיות של התנהלות והתנהגות".

   

  "היתה תקופה שראובן היה שחקן הרכב והכל היה בסדר", המשיך לוין, "בחצי הגמר וגמר הגביע של עונת 2002 הוא היה מצויין והיה מעורב כמעט בכל השערים שכבשנו. בסך הכל היתה לו תקופה יפה בתחילת הקריירה בבוגרים ואח"כ הוא נעצר בגלל דברים שלא קשורים למשחק עצמו".

   

  לאלי גוטמן נמאס בשלב מסויים מאותה התנהלות וכבר לפני חצי שנה החליט שהוא אינו בונה עליו. "גם אם תשאלו את אלי, תבינו שהאופי האמיתי שלו נוגד את התדמית שנוצרה לו", גורס סוכנו אייל מלול. "בכל התקופה שהוא לא שיחק, ראובן לא דיבר בתקשורת ולא יצא נגד הפועל ולא נגד אף אחד, למרות שכביכול היה לו הרבה מה לומר. הוא בחור שקט וזה מה שכל אחד יגיד לך".


  גוטמן ועובד. למאמן נמאס מהשחקן, השאלה למה? (צילום: עוז מועלם)

   

  ההזדמנות האחרונה?

  אחרי שנכשל במכבי והפועל תל אביב, נמצא ראובן עובד בגיל 25 בסוג של פרשת דרכים. כשלון נוסף ישלח אותו לקבוצות קטנות עוד יותר ואולי אפילו לליגות נמוכות יותר. הכדורגל הישראלי מפוצץ בשמות של שחקנים שעלו מהנוער כ'דבר הבא' וסיימו כקבלני עליה של מועדונים קטנים במקרה הטוב. עובד לא רוצה להיות אחד מהם.

   

  "זו החתמה טובה של מכבי נתניה", בטוח שירזי. "היה חסר להם כשרון בחלק הקדמי ואם אנחנו מנתחים את עובד ככשרון, אז אולי הוא כנראה כנראה הכי גדול שיש כיום בכדורגל הישראלי. דווקא בגלל זה חובת ההוכחה עליו היא ענקית, בעיקר בהתייחס לגיל שלו ולעובדה שהוא עדיין לא מימש את אותו כשרון מדובר".

   

  "אותה עונה בודדת שהוא סחף אותנו לגמר גביע ולהופעה באירופה כמעט לבד, יכולה להמחיש כמה פוטנציאל טמון בו", המשיך שירזי. "הוא צריך חום, תמיכה, ביטחון, אבל גם לקבל בראש מהמאמן כשצריך. זה לא קל אבל שווה את המאמץ אם לוקחים בחשבון את התרומה שאתה יכול לקבל.


  שחקני פנר חוגגים. לר חיכו לקשר הישראלי (צילום: רויטרס)

   

  "מהרבה בחינות, מכבי נתניה מזכירה קצת יותר את בני יהודה והפועל חיפה של אותה תקופה", מסכם ניר לוין, "זו לא ההזדמנות האחרונה שלו, אבל זו הזדמנות שהוא צריך לקחת ואני מקווה שהוא מבין את המצב העדין בו הוא נמצא".

   

  מתיאוס יסדר?

  "באימון הראשון שלו בנתניה, ראובן התרגש כשעמד לצד לותאר מתיאוס", נזכר מלול. "כשנפתח חלון ההעברות היה ברור שראובן ישחק רק בנתניה. כבר לפני שלוש שנים הוא היה אמור להגיע לקבוצה הזו ועכשיו היה ברור ששום הצעה אחרת לא נשקלת".

   

  מתיאוס מבחינתו, חיפש כשרון בחלק ההתקפי שלו. רק לפני כחודש, בשיחה אישית עם עבדכם הנאמן הוא גילה את הבעיה שיש למכבי נתניה מול השער. "אנחנו צריכים מישהו שייצור יותר מצבים, שיידע להחזיק בכדור וגם לבעוט מרחוק כשצריך, על מנת לפתוח את ההגנות. חסרים לנו שחקנים כאלה".


  מתיאוס. היטעה את כולם (צילום: Gettyimages Imagebank)

   

  אחד השחקנים ששיחק ליד עובד אמר ל-ynet השבוע: "ברור שמדובר בכשרון ענק, אבל לפעמים דברים באים לו בקלות וזה נראה כאילו הוא מזלזל. מתיאוס יצטרך לעבוד איתו הרבה על משמעת טקטית, למרות שקשה להגביל שחקנים כמוהו. בכל מקרה, אם לאלוף עולם הוא לא יקשיב, אז למי כן?"

   

  החיבור הנכון?

  "לאורך השנים האחרונות, ההיסטוריה מלמדת שמכבי נתניה מצליחה להפוך כשרונות שנובלים בקבוצות גדולות, ליהלומים של ממש. ככה היה עם תמיר כהן, עם אבי סטרול, דדי בן דיין ואחרים", מסביר מלול את הבחירה בנתניה.


  עובד בימיו בצהוב. עוד יהלום תל אביבי שישתבח בנתניה? (ראובן שוורץ)

   

  ואכן, מבט מהיר על השמות שהצליחו מגלה עובדה נוספת - כולם הם גם יוצאי מחלקת הנוער של מכבי תל אביב. "אי אפשר להגיד שזו קבוצה לחוצה יותר מהרגיל, אבל בנתניה יש משהו באווירה ובאנשים שמביא הצלחות לשחקנים מהסוג הזה", טוען מלול. "הם כולם שם באים מאהבה ואולי זה ההבדל".

   

  מלול גם מסיים בנימה אופטימית: "ראובן נחוש כדי להחזיר להם על האמון בו, כי נתניה לקחה אותו אך ורק על בסיס של אהבה נטו. אחרי הכל, לא מדובר כאן בחלוץ שכבש 17 שערים ונחשב למניה בטוחה. ייקח לו זמן לעלות למגרש כי הוא לא שיחק באופן סדיר תקופה ארוכה, אבל הוא יהיה מוכן מתי שהם יזדקקו לו".

   

  "החיוך שלו חזר והמטרה היא שיישאר בנתניה הרבה מעבר לעונה הנוכחית. הוא רוצה להפוך את נתניה לבית שלו". כמו מלול, גם כל אחד מאיתנו מקווה שהשידוך יצלח כי בליגה אפרורית, כמו שיש לנו השנה, אפשר רק יהיה ליהנות מהצלחה של שחקנים כמו עובד.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים