שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

כתב הרשת האיראנית שנעצר: שמעתי בגל"צ

הוארך מעצרם של שני עיתונאי רשת הטלוויזיה האיראנית, החשודים שדיווחו על כניסת כוחות צה"ל לרצועת עזה. המשטרה התחייבה להגיש נגדם כתב אישום בתוך יומיים

בית משפט השלום בפתח תקווה האריך הבוקר (יום א') ביומיים את מעצרם של כתב רשת הטלוויזיה האיראנית, חדיר שאהין, והמפיק מוחמד סרחאן, שנעצרו בחשד שעברו על הוראות הצנזורה ודיווחו על כניסת כוחות צה"ל לרצועת עזה, לפני שהדבר הותר לפרסום. השניים חשודים בעבירות של מסירת ידיעה סודית והפרת הוראה חוקית.

 

בבית המשפט התחייבה המשטרה להגיש נגד השניים כתב אישום בתוך יומיים.

שני החשודים המועסקים בסוכנות ידיעות מרמאללה נעצרו בשבוע שעבר ומעצרם הוארך כבר בשישה ימים. היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות ביקשה להאריך שוב את מעצרם, הפעם בחמישה ימים, תוך הצגת הצהרת תובע על הכוונה להגיש נגדה השניים כתב אישום.

 

בדיון טען פרקליטם של השניים, עו"ד דוד דרעי, כי הצהרת התובע פגומה מכיוון שלא מצוינים בה סעיפי האישום שבו יואשמו השניים וכן עילות המעצר נגד השניים. לטענתו, השניים פרסמו שכוחות צה"ל נעים לעבר הרצועה, כשעתיים לפני שהוסרו מגבלות הצנזורה בנושא.

 

המפיק לחץ, הכתב שידר

לדבריו, נוצר מצב מלאכותי שבו "כל הפרה של הצנזורה היא כביכול הפרת חוק". לטענתו, יש לא מעט מקרים שבהן מופרות תקנות הצנזורה, אך עיתונאים לא נעצרים. דרעי טען עוד, כי הכתב דיווח על כניסת הכוחות רק לאחר שקיבל פתק מהמפיק, והבין שהידיעה הזו הותרה לפרסום.

 

נציגת היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות טענה בדיון, כי עילת הבקשה למעצר השניים הן לא רק הצהרת התובע, אלא מסוכנות לביטחון המדינה, שלום הציבור וחשש להימלטות מהדין. הנציגה טענה כי שני החשודים ביצעו את העבירה יחדיו, לאחר שהכתב דיווח על פי טענתו לאחר שהמפיק מסר לו ששמע את הדיווח בגלי צה"ל.

 

בהחלטה קבע השופט אהרן גולדס כי בעבירות שעניינן פגיעה בביטחון המדינה כל חלופת מעצר אינה ישימה. גם ההצעה כי ייאסר על החשודים בשלב זה לעסוק בעבודה עיתונאית אינה יכולה לפתור את עניין המסוכנות, משום שהם נגישים בטלפון, באינטרנט והסיכון עדיין שריר וקיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים