שתף קטע נבחר

צילום: AFP

לבני תקבל בארה"ב ערבויות נגד הברחות לעזה

לשכת ראש הממשלה דיווחה כי אולמרט אישר את נסיעתה של לבני לצורך החתימה על ההסכם, שנועד למנוע הברחות נשק לרצועת עזה

שרת החוץ, ציפי לבני, תצא הלילה לוושינגטון כדי לסיים את המגעים על הסכם המעטפת מול ארה"ב - כך הוחלט בדיונים שערכו הערב (יום ה') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שרת החוץ ושר הביטחון, אהוד ברק. לשכת ראש הממשלה מסרה כי אולמרט אישר את נסיעתה של לבני לצורך החתימה על ההסכם, שנועד למנוע הברחות נשק לרצועת עזה.

 

בין היתר, נועד הסכם זה לשתף גורמים בינלאומיים כנאט"ו על-מנת לעצור את ההברחות בעודן רחוקות מגבול מצרים-רצועת עזה בציר פילדלפי. בוושינגטון נמצא כבר מנכ"ל משרד החוץ, אהרון אברמוביץ', שיצא אתמול כדי לקדם "הסכם מעטפת" למניעת התעצמות חמאס.

 

במהלך הדיונים שנערכו בין אברמוביץ' לבין סגניה של מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, המטפלים במשבר בעזה, וגורמי ממשל נוספים, גובש נוסח כתוב אשר מעניק ערבויות אמריקניות לטיפול בהברחות. ערבויות אלה כוללות מאבק של הקהילה הבינלאומית בהברחת הנשק מאיראן, שיתוף פעולה מודיעיני בין ישראל לארה"ב, אספקת טכנולוגיה לטיפול במנהרות ההברחה בציר פילדלפי עצמו, שיתוף פעולה מודיעיני לאיתור ההברחות ועצירתן.

 

הכוונה היא לאתר מבעוד מועד את הנתיבים הימיים מהמפרץ הפרסי, מסודן וממדינות נוספות, אשר בהן עד כה הובלו אמצעי הלחימה ובראשם טילי הגראד שפותחו באיראן, הגיעו לידי חמאס ונורו לטווחים של יותר מ-20 ק"מ. ההסכם נועד גם למנוע בעתיד הגעת רקטות ארוכות טווח אף יותר.

 

הסכם המעטפת עם ארה"ב ובהשתתפות מדינות נוספות מהקהילה הבינלאומית וארגונים בינלאומיים הוא רק חלק אחד משתי הזרועות המדיניות שמפעילה ישראל, האחר נוגע בהסכם הפסקת האש מול מצרים. לאחר ששב מקהיר ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, הוא העביר את הפרטים למטבחון המשולש, שדן בהם.

  

בתוך כך, אמרו מקורות פלסטינים ל-ynet כי במסגרת היוזמה המצרית להפסקת הלחימה, הוסכם על מנגנון פיקוח בסוגיית ההברחות, עניין המעברים והסרת המצור.

 לטענת המקורות, הפסקת האש תחל ככל הנראה בטווח של 72 השעות הקרובות, והיא צפויה להימשך בין שבוע לשבועיים. במהלך תקופה זו תידון בראש ובראשונה סוגיית נסיגת צה"ל מן הרצועה ומועד ביצוע הנסיגה. מקורות פלסטינים מעריכים כי נסיגת צה"ל חזרה אל שטחי ישראל תהיה מהירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. ערבויות חיצוניות
צילום: רויטרס
מומלצים