שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

עזה: אותרו עוד 95 גופות, מתבררים ממדי ההרס

עם כניסת הפסקת האש לתוקף, אותרו עוד 95 גופות ברצועת עזה. בכך עלה מניין ההרוגים ליותר מ-1,300 - כמחציתם אזרחים. אונר"א: המספר ממשיך לעלות. לפי הערכות, כ-15 אחוז מהבתים באזור שבו פעל צה"ל נחרבו. תושב ששב הביתה: "אמרו לי שהשטן עזב". אחר פנה לאולמרט: "למה הרסת את ביתי?"

עם הפסקת האש בתוקף, בעזה מתחילים להתברר ממדי ההרג והחורבן: לפחות 95 גופות נמצאו הבוקר (יום א') באזורים שונים ברצועת עזה. עשרות גופות נמצאו באזור אל-עטטרה שבעיירה בית להיא, וחלקן זוהו כשייכות לחמושים מפלוגות אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי. הפלסטינים מדווחים כי בין היתר, נמצאו גופותיהם של שבעה עשר בני משפחה אחת.

 

הפלסטינים מסרו כי הגופות חולצו מתוך הריסות בתים שעד כה לא הצליחו להגיע אליהם במהלך הלחימה. מניין ההרוגים הפלסטינים מאז תחילת המבצע בעזה עלה ל-1,300 הרוגים. לטענת הפלסטינים, כמחציתם אזרחים. מספר הפצועים האמיר ליותר מ-5,400 בני אדם.

 

הפסקת אש - תמונת מצב:

 

הפלסטינים אמרו כי הם מקווים שתתאפשר היום הגעת צוותי חילוץ גם לאזורים שבהם נמצא צה"ל, כדי שניתן יהיה לסרוק אחר גופות נוספות. התיאומים עם צה"ל מתבצעים מול הצלב האדום.

 

"בכל רגע המספר ההרוגים עולה", אמר דובר אונר"א ברצועת עזה, עדנאן אבו-חסנה. "אנחנו מניחים שיש אנשים הנמצאים מתחת לאדמה, קבורים מתחת להריסות. ננסה להגיע למקומות שבזמן הלחימה זה לא היה אפשרי. העבודה שלנו מתמקדת בסיוע הומניטרי בכל המקומות בעזה. כ-50 אלף איש מצאו מקלט בבתי הספר שלנו. חלקם חזרו לבתיהם ומצאו אותם הרוסים ושבו לבית הספר".


ההריסות בעזה (צילום: רויטרס)

 

לדברי אבו-חסנה, רוב המשפחות שברחו מבתיהם מבקשים למצוא אנשים שנעלמו, קרובים, בני משפחה וחברים. "האנשים בעזה מקווים שעכשיו שזה נגמר", הוא אומר. " אמנם עדיין לא רואים הרבה תנועה ברחוב, אבל יש תקווה שכעת הם יוכלו להתחיל לבנות את החיים מחדש". 

 

ברצועה החלו גם בניסיון לאמוד את הנזקים ואת ההרס באזורים שבהם פעל צה"ל. על-פי דיווחים, מאות מבנים נהרסו, וכ-15 אחוז מהמבנים קרסו או נהרסו כליל. אחד האגפים החדשים של הפרלמנט הפלסטיני נהרס כליל, והפך לערימה של בלוקים שבורים. שורה של חנויות מסגדים ותחנות משטרה נהרסו בהפגזות מהאוויר.

 

בסוכנויות הידיעות דיווחו כי ברצועת עזה החלו תושבים להעמיס ציוד ומזרונים על כלי רכב וחמורים, והחלו בדרך חזרה לבתים שאותם נטשו. דחפורים הסיטו את ההריסות במרכז עזה כדי לפנות את הדרך לכלי רכב, וצוותי הרפואה והחילוץ תרו אחר גופות בין החורבות.

 

"אולמרט, למה הרסת את ביתי?"

משפחת שחאדה היתה גם היא בין העושים את דרכם חזרה, אל ביתם שבבית להיא. "אמרו לי שהשטן עזב", אמר ריאד, אחד מבני המשפחה שהתייחס לכוחות צה"ל.

"אני שב הביתה כדי לראות איך אני מתחיל את הכל מחדש. אין לי מושג מה קרה לבית שלי. אני חוזר בלב מלא פחד כי לא ברור לי אם האזור בטוח או לא. אבל אין לי שום ברירה".

 

ברפיח שבדרום הרצועה אמר עבדל אבן-טהא: "אנחנו מאוד מאוד שמחים מהשלום הזה, כבר התעייפנו לגמרי".

 

יחיא קארים, תושב שכונת זייתון, נעמד מול ההריסות ואמר: "הבית שלי כבר איננו, הכל נהרס". הוא פנה לראש הממשלה, אהוד אולמרט: "מדוע הרסת את הבית שלי? אני לא מהחמאס. אני לא שייך לשום תנועה פוליטית. אני אזרח, אני רוצה שלום. זהו פשוט טבח נגד העם שלנו והבתים שלנו. הלוואי ואלוהים יהרוס את היהודים".

 

למרות הכאוס, החורבן וההרג, חמאס לא מוותר על תמונת הניצחון. "חמאס מברך את העם הפלסטיני על הניצחון", אמר דובר מטעם חמאס. "אנו מברכים את הזרוע הצבאית על מאבק שהוביל להצלחה, מקבלים בברכה את השהידים ומוקירים את המנהיגים שנהרגו, ובהם סעיד סיאם"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הריסות בעזה
צילום: AFP
הבית שבו נהרג השר סעיד סיאם
צילום: AP
מומלצים