שתף קטע נבחר

העליון לימין מרזל: גם לשמאל תורו לחכות?

בית-המשפט העליון שופך היום מים צוננים על עמדת המדינה, בכל הנוגע לתהלוכת הימין באום אל-פחם - שנדחית שוב ושוב. "מדינת ישראל, שיש לה צבא ומשטרה, צריכה להפגין ריבונות בתוך עיר מעריה", נזף השופט אדמונד לוי

בית-המשפט העליון מותח היום (ד') ביקורת חריפה על הפרקליטות והמשטרה, שדחו את התהלוכה של פעילי הימין הקיצוני באום אל-פחם. לבסוף נפסק, בהסכמת שני הצדדים, כי 45 יום לאחר הבחירות לכנסת תתקיים התהלוכה של בן-גביר ומרזל.  

 

כבר בספטמבר קיבל בית-המשפט העליון את בקשתו של איתמר בן-גביר, לאפשר צעדה עם דגלים באום אל-פחם. לאחר שהמצעד נדחה מספר פעמים, טען האחרון לביזיון בית-המשפט מצד מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב שמעון קורן, ומפקד תחנת אום אל-פחם, רב-פקד שמעון בן שבו. 

 

בדיון שהתקיים בעניין היום, דיברו פעילי הימין על תחושות קשות. לטענתם, אילו דובר בצעדה של אנשי "שלום עכשיו" או "הבית הפתוח" של הקהילה ההומו-לסבית בירושלים, היחס היה שונה. נציגת הפרקליטות, מיכל צוק, טענה שהמדינה מקיימת את פסק הדין, אולם התהלוכה נדחתה מספר פעמים בשל איומים שונים. 

 

השופט אדמונד לוי לא התרשם מהסברי הפרקליטה. הוא הקשה: "אם

 גבירתי הייתה פוגשת בקשה היום על-ידי גוף כזה או אחר, שרוצה להפגין למען השלום בין פלסטינים לישראלים כשהם מניפים דגלי ישראל ודגלי אש"ף, והיו נשמעים איומים מצד זה או אחר - האם גם להם הייתם אומרים: תמתינו עד הבחירות?". 

 

לוי המשיך בביקורתו ואמר שלא משנה באיזה תאריך יבחרו - יהיה ברור לגמרי שימשיכו להיות איומים, והתהליך יחזור על עצמו. "מדינת ישראל צריכה להפגין ריבונות בתוך עיר מעריה", ציין, והוסיף כי הוא מתקשה להבין כיצד זה ש"הפגנה כזאת פעוטה, מדינת ישראל, שאומרת שיש לה צבא ושוטרים - אי אפשר לאבטח".  

 

"הלכנו ללמד את המשטרה והפרקליטות, שגם אום אל-פחם זו ארץ ישראל שלנו והם צריכים בלי לפחד לאכוף את החוק", אמר ברוך מרזל בתום הדיון.

  

 

למגיבים: סמנו תחילה "בעד" תהלוכת המרזלים באום אל-פחם, או "נגד" - מחשש להפרות סדר חריפות.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
"לאכוף בלי לפחד". מרזל מוחה
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים