שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אובמה לא מחכה: השליח מיטשל יגיע ביום רביעי

  הממשל האמריקני לא מתכוון לחכות לבחירות בישראל, והשליח ג'ורג' מיטשל צפוי להגיע לאזור ביום רביעי. כך מסרו דיפלומטים מערביים. מחלקת המדינה: "שלום במזרח התיכון נמצא בעדיפות גבוהה מאוד עבור הממשל הזה"

  נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הכריז כי בכוונתו לקדם את השלום "באופן אקטיבי ואגרסיבי", והוא לא מתכוון לחכות לבחירות בישראל. השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, צפוי להגיע לאזור ביום רביעי הקרוב.

   

  מיטשל יבקר בישראל וברשות הפלסטינית. הוא יפגש עם ראש הממשלה, שרת החוץ, ובכירים נוספים בירושלים. כמו כן הוא צפוי להיפגש עם הנשיא הפלסטיני, ועם וראש ממשלתו. במחלקת המדינה לא אישרו עדיין את לוח הזמנים. על הפרק, ייצוב הפסקת האש מול החמאס, פעולה נגד ההברחות לעזה, והתנעה מחודשת של התהליך המדיני.

   

  לג'ורג' מיטשל יש סמכויות נרחבות, ולמרות הדגש על הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מיטשל "מתכוון עם בואו לאזור לבחון את התמונה המזרח תיכונית כולה ולבחון מה הדרך הטובה ביותר להתקדמות", כדברי גורם במחלקת המדינה.

   מיטשל עצמו הציג את תפיסתו ביום חמישי: "שלום במזרח התיכון הוא אינטרס ביטחוני של ארצות הברית. אין דבר כזה סכסוך שאינו פתיר. ראיתי את זה קורה בצפון אירלנד, וגם שם זה לקח זמן". לדבריו, "היו לנו 700 ימי כישלון ויום אחד של הצלחה".

   

  הנשיא אובמה הבהיר את כוונתו להתחיל להידבר עם סוריה, ואין להוציא מכלל אפשרות שגם דמשק תהיה אחת התחנות של מיטשל למזרח התיכון.


  אובמה וקלינטון, השבוע במחלקת המדינה (צילום: AFP)

   

  מזכירת המדינה, הילרי קלינטון, מתכוונת להשאיר את זירת התיווך למיטשל, כשהיא תפעל מאחורי הקלעים. קלינטון אינה מתננת, לפחות לא בשלב זה, לערוך מסעות דילוגים מהסוג שביצעה מזכירת המדינה הקודמת, קונדוליזה רייס.

   

  מתכון לתסבוכות בתוך הממשל?

  קלינטון היא זו שבחרה את מיטשל, והוא ידווח לה על שליחותו. גם השליח המיוחד לפקיסטן ואפגניסטן, ריצ'רד הולברוק, יפעל בצורה דומה. אולם לפחות בנושא השליח לדרום אסיה, תהיה מעורבות ישירה של היועץ לביטחון לאומי, גנרל ג'ים ג'ונס, מי שהיה מפקד נאט"ו, שתהיה לו השפעה גדולה בכל הקשור למלחמה באפגניסטן.

   

  גורמים בוושינגטון מעריכים כי המינוי של שני בכירים במעמדם כמיטשל והולברוק - שכל אחד מהם היה מסוגל למלא את תפקיד מזכיר המדינה - עלול להיות מתכון לתסבוכות בתוך הממשל החדש, בין הבית הלבן ומחלקת המדינה בראשות קלינטון.

   

  באירוע במחלקת המדינה בהשתתפות הנשיא אובמה, לא הוכרז על תפקידו של דניס רוס, הצפוי להתמנות לבכיר במחלקת המדינה ולהפוך אחראי בין השאר לנושא מדיניות ארה"ב כלפי איראן.

   

  מאז הופעתו הפומבית של אובמה במחלקת המדינה לצד קלינטון ושני השליחים החדשים, שומר הממשל על שתיקה בכל הקשור לישראל והפלסטינים. סגן דובר מחלקת המדינה, רוברט ווד, אמר בתדרוך אתמול ש"יהיו דברים דומים במדיניות. אין בזה שום דבר בלתי רגיל. יש עקרונות שארצות הברית עומדת עליהם בכל הקשור למזרח התיכון, ואלה אינם עומדים להשתנות". מה שכן עומד להשתנות על פי הדובר האמריקני הוא ש"שלום במזרח התיכון נמצא בעדיפות גבוהה מאוד עבור הממשל הזה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים