שתף קטע נבחר

ארה"ב: תרומה למשתפת הקבצים שהורשעה

לקראת המשפט החוזר, ג'אמי תומאס ממינסוטה מנסה לערער על הפסיקה לפיה היא צריכה לשלם לתעשיית המוזיקה 220,000 דולר על שירים שהורידה ב-Kazaa. קרן התוכנה החופשית תרמה לה 3,000 דולר להבאת עד מומחה

ב-9 במרץ הקרוב ייפתח המשפט החוזר של ג'אמי תומאס, 31, אם חד הורית לשני ילדים ממינסוטה שהורשעה בהפרת זכויות יוצרים. קרן התוכנה החופשית (Free Software Foundation) הודיעה כי תתרום 3,000 דולר למימון עד מומחה שיופיע בבית המשפט, כך לפי דיווח של P2Pnet.

 

תומאס הורשעה ב-2007, אז נקבע כי תשלם לאיגוד תעשיית המוזיקה האמריקני (RIAA) פיצויים בגובה 220,000 דולר על שירים שהורידה ב-Kazaa. הפסיקה נחשבת לניצחון המשפטי הראשון של תעשיית המוזיקה - עד אז כל האיומים בתביעות כנגד משתמשי תוכנות שיתוף הקבצים הסתיימו בפשרות מחוץ לכתלי בית המשפט.

 

נקבע כי תומאס חייבת בתשלום של 9,250 דולר עבור על אחד מ-24 מהשירים הלא חוקיים שנמצאו בתיקיית השיתוף שלה, מה שעורר גל מחאה ברשת נגד ההתנהלות של חברות התקליטים בפרשה.

 

ב-24 בספטמבר האחרון הפך שופט פדרלי את הפסיקה, אחרי שהודה כי טעה כשהנחה את המושבעים ואמר להם כי העמדת השירים לרשות הציבור ברשת השיתוף Kazaa היא הפרת זכויות יוצרים. משמעות ההחלטה היא שהאיומים בתביעות ש-RIAA שלחה למשתמשים רבים שרק הציעו שירים להורדה ממחשביהם - אינם עומדים בינתיים במבחן משפטי אמיתי.

 

הנתבעים מתקשים במימון

כ-40,000 צווים הוגשו נגד משתפי קבצים עד היום, אך המקרה של תומאס הוא היחיד שהסתיים בהרשעה. רבים מהנתבעים חוששים מניהול מאבק משפטי יקר, מוותרים ומשלמים קנס ל-RIAA.

 

RIAA נוהגת להיעזר בעדים מומחים כדי להוכיח את טענותיה, כגון ד"ר דאגלס ג'ייקובסון ובחברת החקירות MediaSentry שבבעלותה, אמצעים יקרים שאינם תמיד בהישג ידם של הנתבעים. לשם כך הקים ה-FSF ב-2007 קרן מיוחדת המוקדשת למימון עדים מומחים. מדובר במקרה השני בו הארגון מסייע במימון מאבק משפטי של משתף קבצים נגד תעשיית המוזיקה.

 

"אנחנו מודאגים מכך שתעשיית המוזיקה משתמשת בפטישים הכבדים שלה נגד האנשים העניים ביותר בחברה כדי לקבוע תקדימים בתחום זכויות היוצרים", אמר פיטר בראון מה-FSF. הכסף יועבר לתומאס ולעורך דינה, בריאן טודר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'אמי תומאס. בקרוב המשפט החוזר
צילום: איי פי
מומלצים