שתף קטע נבחר

הפרקליטות על תיק ליברמן: אנו פועלים במהירות

יו"ר ישראל ביתנו עתר לבג"ץ בדרישה לנמק מדוע לא מתקבלת החלטה בחקירה המתנהלת בעניינו כבר עשר שנים - בתשובת המדינה נטען כי החקירה מורכבת, החומר רב והחשדות חמורים - אך למרות זאת רשויות החוק פועלות מהר

בפרקליטות ובמשטרה טוענים כי הם פועלים באופן שיטתי ומהיר על-מנת לקבל החלטות בהקדם האפשרי בחקירה המתנהלת נגד יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, - כך עולה מתשובת המדינה שהוגשה היום (ה') לבג"ץ בנוגע לעתירה שהגיש יו"ר ישראל ביתנו.

 

 

ליברמן עתר בחודש יולי נגד היועץ המשפטי לממשלה, בדרישה שבית המשפט יוציא צו שיחייב את מני מזוז לנמק מדוע לא יקבל החלטה בחקירה המתנהלת בעניינו כבר עשר שנים.

 

בתשובת הפרקליטות, שביקש לדחות את העתירה, נטען כי הוא הנחה את כל הגורמים העוסקים במלאכה לפעול במהירות האפשרית ולעשות כל מאמץ על מנת להשלים את כל הליכי החקירה בהקדם האפשרי. עם זאת, טוענים בפרקליטות לאור מורכבות החקירה בעבירות כלכליות, היקף החומר, חומרת החשדות העולים וכן לאור העובדה שבעקבות חיקורי דין שנעשו הגיעו חומרים רבים למשטרה רק לאחרונה, קשה בשלב זה להעריך מתי יתקבלו החלטות בתיק.

 

בפרקליטות מדגישים, כי החקירה כיום מתמקדת בחשדות הנוגעים לחומרים חדשים שהגיעו בשנת 2006, הכוללים חומרים חדשים שנתפסו ונתקבלו במהלך השנה שעברה ובחומר מהתיק הקודם - שהוא בעל זיקה לחשדות החדשים. לטענת הפרקליטות, טענתו החוזרת ונשנית של ליברמן שלמרות שחלפו למעלה מעשר שנים, טרם התקבלה החלטה בעניינו איננה מדויקת.

 

בתשובתה מפרטת הפרקליטות את השתלשלות העניינים עד כה. מדו"ח המבקר שפורסם בעניינו של ליברמן בשנת 1999 ועד היום. לדבריהם, רק בשנת 2006 הועבר לידיהם חומר חדש בעניינו של יו"ר ישראל ביתנו, שהעלה חשדות לביצוע עבירות של קבלת שוחד, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד. לדברי הפרקליטות, לאחר קבלת חומרים אלו, החלו באפריל 2007 פעולות חקירה וחיקורי דין רבים, במסגרתם נתפסו אלפי מסמכים חדשים ובוצעו חיקורי דין במספר מדינות שונות.

 

עוד נטען בפרקליטות, כי חומרים שהתגלו במשרדו של עורך דינו של ליברמן, עורך הדין יואב מני, אושרו רק לפני מספר חודשים לעיון על-ידי בית המשפט. לדבריהם, גם החלטת בית משפט השלום בתל-אביב להאריך את מעצרם של חלק מהחשודים שנעצרו השבוע, מראה כי מדובר בחקירה מסובכת ושמעצרם היה במקום.

 

"יש חומר חדש"

במקביל לתשובת המדינה, שלח עוזרו הבכיר של היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, תשובה לעמותת אומ"ץ בנוגע לחקירתו של ליברמן, בה הוא אומר כי נגד יו"ר ישראל ביתנו נחקרים חשדות לביצוע עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד והלבנת הון.

 

גם כאן מציין נזרי כי מדובר בחשדות הנוגעים לחומרים חדשים יחסית. באשר לעיתוי החקירה, כתב נזרי, אין לכך שום קשר פוליטי, וכי על פי הנחיות מזוז "פעילות רשויות אכיפת החוק השונות בתקופת ערב בחירות תתנהל כסידרה".

 

בתגובה אמר פרקליטו של ליברמן, עו"ד ירון קוסטליץ': "בית המשפט העליון כבר קבע באחרונה, כי ראוי הוא שייחקרו הדלפותיה של המשטרה מחקירתו של חבר הכנסת ליברמן. מטבע הדברים - ובניגוד להתנהגותה המתוארת של המשטרה - תגובתנו לעמדתו של היועץ המשפטי לממשלה תובא במקום הראוי לכך - לפני בית המשפט העליון, ולא דרך אמצעי התקשורת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. עתר
צילום: זאב טרכטמן
מומלצים