שתף קטע נבחר

ברק השיק קמפיין כלכלי: "האיש שהרס לא יציל"

העבודה פתחה קמפיין כלכלי-חברתי, שבו היא מדגישה את התנגדותה ל"קפיטליזם הטוטאלי" של הליכוד, ה"שבשבת" של קדימה - ודאגתה לגורל השכבות החלשות ומעמד הביניים. הרצוג: "בתחום החברתי, ביבי וציפי חד הם"

האם אהוד ברק מגייס מחדש את הזקנה מהמסדרון? "מי שרוצה לעצור את הקפיטליזם הטוטאלי של ביבי, צריך להצביע עבודה" - זה המסר המרכזי שהציג יו"ר מפלגת העבודה, הבוקר (יום ב') בתל-אביב. ברק דיבר במסיבת עיתונאים שבה הציגו ראשי המפלגה את קווי המדיניות הכלכלית-חברתית שלה, ותקפו את המדיניות הכלכלית-חברתית של הליכוד ושל קדימה, שלדבריהם מנותקת מהמגמות המשתנות בעולם בעקבות המשבר הכלכלי החריף.

 

 

"בנימין נתניהו הוא המייצג האולטימטיבי של השקפת הקפיטליזם הטוטאלי שקורס בכל מקום, כולל בארץ מולדתו", אמר ברק. "לא סביר בעיניי לבקש מהאיש שהוביל את המדיניות הקורסת לבוא ולהציל את המצב". הוא תקף גם את המדיניות הכלכלית של קדימה, שם, לדבריו, "שוררים בלבול ושיתוק. דיבורים יש בלי עין הרע, ויש להם גם שבשבת רגישה למה שרוצה הציבור, אך זאת לא מנהיגות. מנהיגות זה מצפן ברור, ומי שרוצה לעצור את המדיניות של ביבי וליברמן, צריך להצביע למפלגת העבודה".


ברק עם תמונת רבין, היום בהשקת הקמפיין בתל-אביב (צילום: רויטרס)

 

ברק חזר על המסר לפיו "אנחנו פועלים להקמת ממשלת בראשותי. אנחנו לא ניכנס לשום ממשלה שלא תהיה מוקמת על בסיס קווי יסוד שמשקפים את דרכנו". הוא הבהיר כי העבודה תעדיף את קדימה ואת מרצ בממשלה, כדי לקדם סוגיות כלכליות משותפות כגון תשתיות, מחקר ופיתוח, הסבות מקצועיות ומניעת פיטורים. "צריך להוביל מדיניות אגרסיבית של גידול וצמיחה ולהוריד את המע"מ על מצרכי הבסיס", אמר.

 

"באירופה ובארה"ב כבר החליפו דיסקט"

השר יצחק (בוז'י) הרצוג והח"כים אבישי ברוורמן ושלי יחימוביץ' האשימו את המדיניות של קדימה ושל הליכוד בפגיעה הקשה בשכבות רבות באוכלוסייה, ובראשן מעמד הביניים והשכבות החלשות. "אני חרד מאוד שתקום ממשלה אחרי הבחירות שתמחק את ההישגים שהשגנו ותחזור לקפיטליזם אלים שמתעלם מצורכי החברה", אמר הרצוג. "יש לנו מחלוקת ברורה עם ביבי ועם ציפי בתחום החברתי. צריך שיהיה ברור, בתחום החברתי ביבי וציפי חד הם".

 

ברוורמן הדגיש את הצורך לשנות את סדר העדיפות בכלכלה: "המדיניות הכלכלית של קדימה היא שמרנית. באירופה ובארה"ב החליפו דיסקט, והדבר המרכזי כעת הוא המאבק באבטלה. אנחנו נרחיב את הגירעון כדי לצאת ממחנק האשראי. אנחנו נעשה מדיניות של אנשים שמבינים את המשבר. צריך לחזור לייצור ולכלכלת ידע, נגמר העידן של הספקולציות".

 

לדברי ברוורמן, אם העבודה תהיה בשלטון, היא תפעיל רגולציה על שוק ההון ובקרה על הבונוסים המשולמים לאנשי שוק ההון. "איננו מאמינים במדיניות המיסוי שמציע נתניהו", אמר. "זה לא אקטואלי ולא רלוונטי ותהיה ירידה ענקית בהכנסות ממסים".

 

יחימוביץ' אמרה כי משרד האוצר מפעיל "דיקטטורה" באמצעות חוק ההסדרים, ותקפה גם היא את מדיניות הכלכלית של הליכוד ושל קדימה. "אני תוהה איך מי שרוצה להפריט הכל רואה את ישראל", אמרה. "כולנו עבדים?".

 

יחימוביץ' הבטיחה כי אם מפלגת העבודה תיבחר לנהל את המדינה, תפעל להקמת רשות לאכיפת חוקי העבודה. להערכתה, אם חוקי העבודה ייאכפו, מאות אלפי ישראלים יצאו ממעגל העוני. "צריך להשקיע בתשתיות אמיתיות ולא בכלכלת שקר", הדגישה.

 

בתגובה לדברים, אמרו בליכוד: "ממרומי הקומה ה-31 של מגדלי אקירוב נשמעת התקפתו של ברק על 'הקפיטליזם של נתניהו' מגוחכת במיוחד. כראש ממשלה התמצתה משנתו ופועלו החברתי-כלכלי בקריאה הבלתי נשכחת לאזרחי המדינה 'לפתוח את המקררים' על רקע הגידול בנתוני העוני אז. נתניהו הציל את המשק פעם אחת ויעשה זאת שוב".

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. "צריך מצפן"
צילום: רויטרס
צילום: דודי ועקנין
יחימוביץ'. "דיקטטורה" של חוק ההסדרים
צילום: דודי ועקנין
ברוורמן. "נגמר עידן הספקולציות"
צילום: גיא אסיאג
מומלצים