שתף קטע נבחר

נשיא האיחוד האפריקני: "מלך המלכים", קדאפי

מנהיגי האיחוד האפריקני בחרו בשליט לוב, הקולונל מועמר קדאפי, כיושב הראש התורן. לקראת הגעתו ביקש מהם לכנותו "מלך המלכים של אפריקה"

שליט לוב, מועמר קדאפי, נבחר היום (ב') לתפקיד יושב ראש האיחוד אפריקני, גוף שבו חברות 53 ממדינות אפריקה. עוד לפני הגעתו לפסגה שהתכנסה באדיס אבבה, בירת אתיופיה, הפיץ המנהיג הלובי מכתב בקרב החברות שבו ביקש לכנות אותו "מלך המלכים של אפריקה".

 

קולונל קדאפי מונה על-ידי ראשי המדינות בישיבה שנערכה מאחורי דלתיים סגורות. הוא יחזיק בתפקיד במשך שנה ויחליף את נשיא טנזניה, ג'קיה קיקווטה. "הוא נואם כעת בפני האסיפה כנשיא, ומציג את תוכניתו וכוונותיו", אמרה דוברת האיחוד האפריקני, חביבה מג'רי-שייח.

 

אתמול דנה הפסגה בהצעה לובית להקים ממשלה אחת לכל היבשת, שתיקרא "ארצות-הברית של אפריקה". ההצעה לא התקבלה, אך הפסגה הסכימה לפשרה לפיה תהפוך מועצת האיחוד האפריקני, המפקחת על הארגון, לרשות האיחוד האפריקני, ותזכה לסמכויות נרחבות יותר.

 

"באופן עקרוני, אמרנו שהיעד הסופי הוא ארצות הברית של אפריקה, אך יש להניח יסודות בדרך לשם", אמר הנשיא היוצא של הארגון, קיקווטה. תפקיד יושב ראש האיחוד

האפריקני עובר ברוטציה בין ראשי המדינות החברות בו, לכהונה בת שנה.

 

כעת הגיע תורה של צפון אפריקה לעמוד בראש הגוש, וקדאפי נתפס כמועמד ראוי לתפקיד, למרות שהיו מנהיגים שחשו שהוא בלתי צפוי מדי למשרה. קדאפי פרש כבר בעבר את חזונו לאפריקה מאוחדת. הוא מעוניין בהקמת צבא אפריקני אחד ליבשת כולה, מטבע אחד ודרכון אחד עבור כל האפריקנים. באוגוסט אשתקד, כינוס של יותר מ-200 מלכים אפריקנים ומנהיגים מסורתיים העניק לו את התואר "מלך המלכים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא האיחוד האפריקני, קדאפי
צילום: רויטרס
מומלצים