שתף קטע נבחר

האם חמאס יורה כדי להשפיע על הבחירות?

מומחים לחברה הפלסטינית חלוקים בדעתם בשאלה אם המשך ירי הרקטות מרצועת עזה נועד להשפיע על אופן הצבעתם של הישראלים בשבוע הבא. על דבר אחד הם מסכימים - ממשלת ימין תחזק את טענותיו של חמאס

האם המשך ירי הרקטות לקראת יום הבחירות נועד להשפיע על אופן ההצבעה בישראל או שמטרתו לערער את תפיסת ההרתעה הישראלית? חוקרים העוקבים אחר הנעשה בחברה הפלסטינית חלוקים בדעתם, אך מסכימים כי ממשלת ימין תחזק את טענתו של חמאס כי הזרם הפרגמטי בשני הצדדים מת מזמן.

 

"חמאס לא יורה בגלל הבחירות כי הוא ממילא מעריך שהימין ינצח והדבר ישחק לטובתו", סבור ד"ר מתי שטיינברג, החוקר את התנועה הלאומית הפלסטינית באוניברסיטה העברית. "חמאס מעריך שממשלה ימנית בישראל תועיל לו. המשמעות לכך, לתפיסתו של חמאס, היא שנגזר דינו של הזרם הפרגמטי הישראלי והפלסטיני. הסכסוך ימשיך להתנהל בצורה של חילופי מהלומות, דבר המשרת את חמאס".

 

 

"הירי מעזה בימים האחרונים נועד להראות לישראלים שבניגוד למה שהם חושבים, מאזן ההרתעה איננו פועל לטובת ישראל. חמאס מוסיף להנחית מכות, משום שהוא רוצה להגיע להסדר הפסקת אש בו הוא אמר את המילה האחרונה מעמדת מיקוח לא נחותה", הוא מוסיף.

  

"ישראל תמיד תואשם בכישלון"

ד"ר מאיר ליטבק, חוקר בכיר במרכז דיין, סבור כי חמאס קשוב מאד למערכת הבחירות בישראל. "חמאס מודע לכך שלפעילות לקראת הבחירות יש השפעה על דעת הקהל הישראלית. ב-1995 דובר חמאס אמר במפורש שהוא מעדיף את הימין. אז זה היה בשיאו של תהליך אוסלו והמטרה של חמאס הייתה להרוס את תהליך השלום. חמאס מעוניין שהפלסטינים יבינו שהשיטה של לדבר עם ישראל לא עובדת".

 

לדברי ליטבק, "מבחינת חמאס, פיצוץ תהליך השלום יתגלגל לפתחה של ישראל ותמיד היא זו שתואשם בכישלון. לחמאס ברור שהזמן המדיני עובד לרעת ישראל וכי ככל שהפיתרון שתי המדינות יתרחק - כך פיתרון המדינה הדו-לאומית מתקרב וזה סופה של ישראל".

 

לעומת זאת, סבור פרופסור שאול משעל, חוקר חמאס ואיסלאם רדיקלי באוניברסיטת תל-אביב, כי בעיניי חמאס אין שום חשיבות לזהות הממשלה שתקום בישראל.

 "בעיני חמאס כל ממשלות ישראל הן אותו הדבר, הוא לא מבחין בין ימין ושמאל. הקצנה או רגיעה זו אמנם פונקציה - אבל עבור מי שייבחר בישראל בלבד".

 

"הבעיה של חמאס כעת היא לא ישראל, אלא שיקום מצבו בעזה והדימוי שלו מול מדינות האזור ומול קיצונים מבית, שקמים נגדו ומבקרים את מתינות היתר שהוא כביכול מפגין", מוסיף משעל. "חמאס נותן כעת לקיצונים להוציא קצת קיטור ומדי פעם מצטרף אליהם כדי לאזן את המשוואה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכל ראש בן-עמי, אוניברסיטת תל אביב
ד"ר ליטבק. ישראל תואשם
צילום: מיכל ראש בן-עמי, אוניברסיטת תל אביב
צילום: מיכאל קרמר
כל הממשלות אותו דבר. פרופ' משעל
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים