שתף קטע נבחר

מוביל המאבק למען נפגעי הקישון: תומך ב'ירוקים'

יובל תמיר, העומד בראש עמותת "אנשי הדממה", אמר ל-ynet כי "הנושא הסביבתי הוא בעיה קיומית יותר מבעיות הביטחון של ישראל. חבל שאין איחוד בין התנועות הירוקות". בתוך כך, פרסמו פעילים סביבתיים עצומה הקוראת שלא לתמוך בירוקים

יו"ר עמותת "אנשי הדממה", יובל תמיר, הודיע בצהריים (יום ה') על תמיכתו במפלגת "הירוקים" בבחירות לכנסת. תמיר, שהוביל את מאבק למען נפגעי הצלילות בנחל הקישון, אמר בשיחה עם ynet כי הנושא הסביבתי הוא "הנושא הבוער ביותר על סדר יומה של החברה הישראלית".

  

 

"כולם מדברים ביטחון וביטחון, אבל זו אחת הבעיות הקיומיות שלנו - יותר מהביטחון. בעקבות המאבק שלנו הבנתי שיש קשר בין רעלים מהסביבה למחלות כרוניות ובראשן הסרטן. ראיתי שאף מפלגה, חוץ מדיבורים טרנדיים, לא עוסקת ברצינות  בנושא הסביבתי וחשבתי שנכון לתמוך במי שנותן דגש אמיתי לקשר בין רעלים לתחלואה. איכות חיים ואיכות סביבה הם הביטחון האישי הגדול של האזרחים", אמר תמיר.

 

לדברי תמיר, הוא ער לחילוקי הדעות ולפילוג בקרב נושאי "הדגל הירוק" בישראל. "יותר מחבל שאין איחוד בין התנועות הירוקות, משום שיש לנו הרבה עבודה. יש קשר בין הון ושלטון. הזיהום מגיע מ'שיטות שקשוקה' למיניהן, מפוליטיקאים שמדברים ירוק ועושים שחור. הם נתנו במתנה את כל הגופים המזהמים לבעלי ההון", הוסיף.

 

פעילים סביבתיים נגד "הירוקים"

מפלגת הירוקים, שעל-פי הסקרים לא עוברת בשלב זה את אחוז החסימה, הודיעה כי היא מעודדת מאד מתמיכתו של תמיר. ואולם, בימים האחרונים נאלצת המפלגה להתמודד עם עצומה המופצת באינטרנט הקוראת שלא להצביע לירוקים בראשותו של פאר ויסנר. 

 

בעצומה, עליה חתומים עשרות מומחים ופעילים בתחום איכות הסביבה - חלקם, יש לציין, פעילים במפלגה המתחרה, התנועה הירוקה-מימד - נכתב כי "מפלגת הירוקים גורמת להטעיה מכוונת של ציבור הבוחרים. היא מנסה לייחס לעצמה את ההישגים הסביבתיים של הארגונים הירוקים, בשעה שהעומדים בראשה לא תרמו תרומה משמעותית להישגים אלה".

בנוסף, נמתחת בעצומה ביקורת על התנהלותו הלא-דמוקרטית לכאורה של ויסנר.

 

בין החותמים על העצומה: זוכה אות מפעל חיים על תרומה לסביבה - ח"כ לשעבר יוסף תמיר, פרופסור אבנר דה-שליט, מנהל ארגון "ידידי כדור הארץ" גדעון ברומברג, ליאורה אהרון, ממנהיגי התנועה הסביבתית  ומנכ"ל "פעולה ירוקה" אבי לוי.

 

יוסף תמיר, חבר בתנועה הירוקה-מימד, אמר בשיחה עם ynet: "לא ויסנר הוא שצריך להוביל את הדגל הירוק בישראל. מי שלא מקיים את טוהר המידות ומערבב עניינים פרטיים עם העיסוק בסביבה, לא צריך להיות בכנסת".

 

לדברי ליאורה אהרון, "אנחנו הארגונים של העשייה בשטח לא מזוהים עם הירוקים.

 רק בתקשורת שומעים אותם, וזה לא מפתיע. אנחנו יוצרים שינוי מהותי בשטח, ולא רק דברים שנשמעים או נראים בתקשורת".

 

ממפלגת הירוקים נמסר בתגובה: "מיקומה של מפלגת הירוקים על סף מעבר אחוז החסימה יוצרת אצל יריבנו כמות עצומה של שקרים והשמצות שהמערכת הפוליטית טרם ראתה, תוך שהם יוצרים זיהום חברתי וסביבתי. האנשים החתומים על המכתב הם אנשים הנמנים על רשימת תנועה מימד או פעילים מטעמה, שכל מטרתם להתקיף בצורה נטולת רסן את מפלגת הירוקים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
תמיר. חבל שאין איחוד
צילום: שאול גולן
צילום: טל כהן
הטעיה מכוונת? ויסנר
צילום: טל כהן
מומלצים