שתף קטע נבחר

טלנסקי במגעים עם הפרקליטות על המשך עדותו

עד המפתח בפרשת "מעטפות הכסף" נמצא במשא ומתן עם הפרקליטות לגבי החסינות החלקית שהבטיחו לו הרשויות בארצות הברית. בפרקליטות מאיימים לממש את הערבויות

הנדבן האמריקני משה טלנסקי טרם החליט אם להגיע ארצה כדי להעיד, אולם בפרקליטות המדינה מבהירים: נוכל לנקוט בצעדים משפטיים. עו"ד ברד סיימון, פרקליטו של טלנסקי - העד המרכזי בפרשת "מעטפות הכסף" - נפגש בשבוע שעבר עם פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אלי אברבנל, כחלק מהמגעים על חסינות מרשו. הצדדים דנו בהודעת הרשויות האמריקאיות לפיה טלנסקי יזכה בחסינות חלקית שתאפשר לו להעיד נגד ראש הממשלה אהוד אולמרט, החשוד בפרשה.

 

טלנסקי הודיע בסוף חודש אוגוסט, כי החליט בעצת עורכי דינו שלא להגיע להמשך חקירתו הנגדית בבית המשפט המחוזי - במסגרת העדות המוקדמת - וזאת מחשש שעדותו תפגע בו במסגרת חקירה המתנהלת נגדו בארה"ב. חקירה זו נפתחה בחשד לעבירות של הלבנת הון והצהרות שווא לשלטונות המס האמריקניים, ואולם בחודש שעבר הודיעו רשויות המשפט בארצות הברית כי החליטו לא להשתמש ישירות בעדותו של טלנסקי במסגרת ההליכים המתנהלים נגדו בארצות הברית.

 

בפגישה עם פרקליטו של טלנסקי אמנם לא סוכם דבר, אולם בפרקליטות ניצלו את ההזדמנות כדי להבהיר לבא כוחו מה יהיו ההשלכות אם מרשו יחליט שלא להמשיך בעדותו. הפרקליטות הסבירה אילו צעדים תוכל לנקוט במידה שטלנסקי יחליט להימנע מהמשך העדות. צעדים אלה כוללים בין היתר את מימוש הערבויות אותן הפקיד טלנסקי טרם יציאתו מן הארץ - עיקול דירה וחשבונות בנק ברשותו.

 

גורמים בפרקליטות הדגישו בעבר כי טלנסקי חייב להגיע לישראל להמשך עדותו - בין אם ניתנה לו חסינות ובין אם לאו - ואם לא יעשה זאת, הרי שבפעם הבאה בה ידרוך על אדמת ישראל יוצא נגדו צו מאסר. "לא לבוא עכשיו זהו מהלך לא נכון ולא אינטליגנטי", אמר גורם נוסף בפרקליטות.

 

בימים אלו נערכים בפרקליטות דיונים בשאלה האם להגיש כתב אישום נגד אולמרט בפרשה זו, ובאילו עבירות. הפרקליטות טרם קיבלה החלטה סופית בנושא, אולם נראה כי הנטייה היא להעמיד את אולמרט לדין גם בפרשה זו, בכפוף לשימוע. לדברי גורמים המעורבים בתיק, גם אם טלנסקי יחליט שלא להגיע להמשך עדותו  - הרי

 שהראיות לכאורה שהגיעו מיומניה וממחשבה של מנהלת לשכת ראש הממשלה לשעבר שולה זקן, כמו גם עדויותיהם עד כה של טלנסקי ושל עורך הדין אורי מסר, עשויים להספיק לצורך הגשת כתב אישום.

 

הפרקליטות כבר הודיעה על כוונתה להעמיד לדין את אולמרט בפרשת "ראשונטורס" בכפוף לשימוע. השימוע צפוי להתקיים ב-22 במרס - יותר מחודש לאחר הבחירות לכנסת. מועד השימוע נקבע לאחר שפרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה הגיעו לסיכום בעניין עם עורכי דינו של אולמרט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טרם החליט אם לחזור. טלנסקי
צילום: דודי ועקנין
מאיים לממש הערבויות. אברבנל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים