שתף קטע נבחר

שומרים על הרמה: מה יצביעו תושבי הגולן?

כמו ברוב המדינה, גם בגולן אין שלטים והצמתים ריקים מפעילים. אבל התושבים יודעים: עתיד ההתיישבות ברמה מונח גם הפעם על הכף. "ביבי התבגר בעשר שנים", אומר תומך ליכוד, שמקווה שהרומן עם אסד ייעצר. אבל יש מי שמעדיף את ברק

פחות מיממה לפני פתיחת הקלפיות בבחירות לכנסת ה-18, וסיור ברמת הגולן מצביע על אדישות מסוימת בקרב התושבים. יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, ויו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אמנם הגיעו לבקר, אך ביישובים כמעט ולא רואים שלטי בחירות וצעירים לא עומדים בצמתים ומחלקים פלייארים. עם זאת, שיחות עם תושבים מלמדות כי הם מודעים לכך שעל הפרק עומד עתידו של חבל הארץ הצפוני.  

 

בחודשים האחרונים לכהונתו ניסה ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לקדם את התהליך המדיני מול הסורים באמצעות מתווכים טורקים. כעת, מקווים תושבי הגולן שמי שייבחר לראשות הממשלה לא יוסיף לקדם הסכם, שיכלול ויתור מלא על הרמה, ושהתהליך, שמתקיים לסירוגין מאז ממשלת רבין - ייעצר סופית.    

 

וכך, רבים כבר קיבלו החלטה נחרצת למי לא יתנו את קולם: "ראינו בחודשים האחרונים איך אולמרט ניסה למכור את הגולן בטורקיה. ביבי לא יחזור על השגיאה הזו", אמר אהרון אבוטבול מקצרין.


נתניהו בביקור ברמת הגולן (צילום: AP) 

 

"ביבי התבגר ב-10 שנים מהפעם הקודמת בה רצה לעשות הסכם כזה, והיום הוא יודע מהם האינטרסים שישראל לא יכולה לוותר עליהם. אני חושב שהרבה אנשים הבינו שביבי הישן כבר לא כאן ולכן הם יצביעו עבורו", הוסיף אבוטבול.  

 

זיו ריבק, תושב קדמת צבי, החליט אף הוא להעניק את קולו למפלגות הימין, כדי למנוע מצב בו הדיון על החזרת רמת הגולן יעמוד על הפרק. "אנחנו רואים את ההתחזקות של ליברמן ומבינים שנראה בכנסת הבאה רוב לגוש הימין, שלא יאפשר ויתור על הגולן שהוא נכס אסטרטגי בשמירה על הביטחון של מדינת ישראל".

 

לא כולם פונים ימינה

אף על פי שרבים חוזים כי בגולן יזכה הימין לרוב מכריע מקולות הבוחרים, ניתן למצוא גם תושבים הנמנים עם מחנה השמאל. יעקב רווה למשל מאמין כי בכוחו של יו"ר מפלגת העבודה, אהוד ברק, להשפיע לטובה על גורל האזור: "אני מאמין שברק ישמור על האינטרסים הביטחוניים של ישראל ברמת הגולן ויביא את השלום המיוחל עם סוריה. לצערי תהיה פשרה, כי שלום עושים עם אויבים".

 

פאינה מליקסטאין, שעלתה מאוקראינה לפני 15 שנה והתיישבה ברמה, עדיין

מתלבטת במי לבחור. "אני אקבל החלטה ברגע האחרון. חשוב לי לבחור באדם שההתיישבות בגולן קרובה ללבו. לא רק בסיסמאות של בחירות, אלא גם באמונה. לצערי, הפוליטיקאים שוכחים יום אחרי הבחירות את מה שהבטיחו. אני מקווה שרבים כמוני, שעדיין מתלבטים, יקבלו מאחורי הפרגוד את ההחלטה שתתברר כנכונה ביותר לעתיד ההתיישבות בגולן".

 

בוועד יישובי הגולן מעריכים כי באביב הקרוב, ללא קשר לתוצאות הבחירות, יתחדשו השיחות עם הסורים, ולכן פתחו בפעולות שונות לחיזוק התמיכה הציבורית ברמה. בחודש האחרון החל הוועד להקים סדנאות תקשורת לתושבים - דתיים וחילוניים, צעירים ומבוגרים, עולים חדשים ותושבים ילידי הארץ - שבעת הצורך יתייצבו מול כלי התקשורת בארץ ובעולם ויסבירו מדוע אסור לישראל לסגת מרמת הגולן, גם תמורת שלום עם סוריה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבוטבול. ביבי לא יחזור על השגיאה
צילום: אביהו שפירא
מליקסטאין. מתלבטת
צילום: אביהו שפירא
מומלצים