שתף קטע נבחר

יו"ר מרצ: השמאל קיבל מכה קשה

חבר הכנסת חיים (ג'ומס) אורון סבור כי הצטמקות מחנה השמאל צריכה להדליק נורה אדומה לחברה הישראלית: "נמשיך להיות גורם מרכזי בכינון שמאל ציוני סוציאל-דמוקרטי"

האיחוד עם התנועה החדשה נחל כישלון חרוץ: מרצ הוכתה בבחירות 2009 ועל-פי המדגמים השונים תקבל רק 4 מנדטים. יושב ראש התנועה החדשה-מרצ, חבר הכנסת חיים אורון, אמר הערב (יום ג') עם פרסום תוצאות מדגמי הבחירות כי "השמאל קיבל מכה קשה". אורון הבטיח שמפלגתו תשוב להיות גורם מרכזי בפוליטיקה מתוך רצונה לקיים דו-שיח עם שכבות שונות בישראל.

 

 

את פניהם של אנשי מרצ, שנדחסו לאולם צוותא בתל אביב כדי לצפות במדגמי הטלוויזיה, ניתן לתאר רק כהלם ואכזבה.

במרצ קיוו כי האיחוד עם תנועת השמאל החדשה יעניק למפלגה רוח גבית שיבוא לידי ביטוי בשישה מנדטים לכל הפחות. אולם נראה כי הציבור אמר את דברו. לפי מדגם ערוץ 1 זכתה מרצ בחמישה מנדטים, אולם לפי המדגמים האחרים, תסתפק בארבעה בלבד. 

 

אורון עלה לבמה ונשא דברים: "על בסיס האנרגיות שראיתי אותן גם היום, והכוחות שקיימים בתוכנו, אנחנו חייבים להפוך את התחושה הקשה שאנחנו נתונים בה הערב", הצהיר אורון והבטיח כי מרצ תשוב "להיות גורם מרכזי בכינונו של שמאל ציוני סוציאל-דמוקרטי, יוני, הומניסטי במדינת ישראל. החלל הזה לא התמלא בבחירות הללו".

 

לדבריו, "היו לנו ציפיות אחרות לתוצאות גבוהות יותר, ואני מקווה שכשתסתיים ספירת הקולות נקבל מנדט נוסף. אני לא רוצה להסתיר את אכזבתנו, הלכנו על מהלך עם התנועה החדשה וציפינו להגיע לתוצאה טובה יותר. הבחירות פערו פער גדול. מה שנתפס פעם כמחנה השמאל קיבל היום פחות מ-20 מנדטים וזה מה שצריך להדליק אצלנו נורה אדומה.

 

"לצערנו, המוני חברינו שרצו להציל את קדימה שותפים בעצם להקמת ממשלה שבמקרה הטוב תהיה ממשלת אחדות לאומית-ימנית. אנחנו נהיה אופוזיציה לממשלה ואני מקווה שמהמקום הלא פשוט הזה נתקדם למקומות אחרים, גבוהים יותר".

 

מוסי רז: נתניהו כנראה ראש הממשלה הבא

חברת הכנסת זהבה גלאון הוסיפה: "זה יום קשה לנו. חטפנו מכה קשה וזה מחייב חשבון נפש עמוק. אין ספק שהציבור אמר את דברו ובחר בממשלת מרכז ימין". על החיבור עם התנועה החדשה אמרה: "קיווינו שזה יעבוד, אבל זה לא קרה". 

 

מוסי רז, שנמצא במקום החמישי ברשימה ומקומו בכנסת ה-18 אינו מובטח, אמר: "לא חששתי מכלום. גם אם אני לא אכנס אצטרך לחיות עם זה.

אני רואה את החגיגות של קדימה ואומר להם שמדובר בחגיגות מוקדמות. בסופו של דבר מי שיקים את הממשלה יהיו כנראה הליכוד ובנימין נתניהו".

 

ח"כ אבשלום (אבו) וילן, שהיה במקום השישי וככל הנראה יישאר מחוץ לכנסת, אמר: "זה לא משהו אישי. בעבר כבר הייתי במצב של מתנדנד ונכנסתי ברגע האחרון. נחכה לספירת קולות החיילים ולחישוב של הסכמי העודפים. אני רגיל להיות במצב כזה. בעבר כבר היה מצב דומה והצלחתי להיכנס, נראה מה יהיה הפעם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה קופל
החלל לא התמלא. אורון
צילום: דנה קופל
מומלצים