שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מקורות פלסטינים: הסכמה בסוגיית שליט - בקרוב
  עיתון "אל-חיאת" דיווח מפי מקורות פלסטינים כי העסקה בנוגע לעניינו של החייל החטוף היא "עניין של זמן". המקורות ציינו כי סוגיית הרגיעה וסוגיית שליט מתקדמות במקביל וכי הכרזה על רגיעה צפויה עוד לפני יום רביעי

  הסכם בסוגיית שליט בין ישראל לבין חמאס ובתיווך מצרים נמצא בטווח חתימה של ימים, במקביל להגעה להסכם בנוגע לסוגיית הרגיעה. כך דיווח הבוקר (שישי) עיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון. עם זאת, אמש אמר סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו-מרזוק, כי הסכם הרגיעה הקרוב אינו קשור לחילופי אסירים. "זה נושא נפרד ואין לו קשר לרגיעה".

   

  משלחת מטעם חמאס קיימה אתמול שיחות בקהיר כדי להגיע לסיכומים בסוגיית הרגיעה. מקורות בתנועה מסרו לעיתון כי המשלחת דרשה שההבנות שיגיעו אליהן

  יועלו על הכתב וכי יהיו ערבויות מספקות ומנגנונים לביצוע ההסכם. אותם מקורות העריכו כי השיחות בנושא זה יימשכו עוד כיומיים בטרם תינתן התשובה הסופית, מתוך הנחה כי יוכרז על רגיעה בקרוב.

   

  מקורות פלסטינים אותם הגדיר העיתון כמהימנים מסרו כי העסקה בנוגע לעניינו של שליט היא "עניין של זמן" לאחר שבשיחות העקיפות בין ישראל לחמאס בתיווך מצרי חלה התקדמות משמעותית בימים האחרונים. אותם המקורות מסרו כי המהלך יכלול את שחרורם של כ-1,000 אסירים פלסטינים ביניהם קטינים, נשים, חברי הפרלמנט והשרים מטעם ממשלת חמאס.

   

  המקורות ציינו עוד כי סוגיית הרגיעה וסוגיית שליט מתקדמות כעת במקביל וכי יוכרז על הסכם הרגיעה

  למשך שנה וחצי עוד לפני יום רביעי הקרוב. עוד צוין כי ההסכמים בנוגע לרגיעה ולשליט יכללו פתיחה כוללת של המעברים לרצועת עזה והסרה מוחלטת של המצור מעל הרצועה.

   

  על פי הדיווח - הוסכם כי מעבר רפיח המחבר בין הרצועה לבין מצרים יופעל לפי ההסכם של שנת 2005, בנוסף לאפשרות כי יצורפו אליו פקחים טורקים. כל זאת באופן זמני עד אשר יושלמו שיחות הפיוס בין הפתח לחמאס ותוקם ממשלת אחדות לאומית חדשה שפקחים מטעמה ינהלו את המעבר.

   

  "ישראל דרשה: שחרור ואז גירוש"

  בתוך כך, מתייחס לסוגיות אלה גם ראש המודיעין המצרי, הגנרל עומר סולימאן, בראיון נדיר יחסית, שהעניק לעיתון הממסדי המצרי אל-אהראם. לדברי סולימאן, כעת מתקיימים מגעים כדי להביא לסיכום על שמות האסירים הפלסטינים שתשחרר ישראל בתמורה לשחרורו של שליט. ישראל, הוא טוען, הציעה לשחרר מספר אסירים בתנאי שיגורשו לצמיתות במקום לחזור לבתיהם בגדה המערבית. לגרסת סולימאן, מצרים התנגדה להצעה והתעקשה כי האסירים המשוחררים יחזרו לבתיהם.

   

  בעניין הסכם הרגיעה, אמר סולימאן כי מצרים צפויה לקבל את תשובת חמאס ולדון עם ישראל על כך בראשית השבוע הבא, לקראת הגעה לסיכומים. לדבריו ישנן כעת

  ארבע בעיות שצריכות להיפתר טרם יגיעו להסכם: ירי הרקטות, הקמת אזור חיץ בין עזה לבין ישראל, התחייבות מצד חמאס לכבד את הרגיעה וכן הפסקת הברחות הנשק. סולימאן אמר כי כל הסוגיות הללו מטופלות כעת במסגרת השיחות בין מצרים לבין ישראל מתוך מטרה להביא בסופו של דבר להסרת המצור מעל רצועת עזה.

   

  עוד אמר כי אין כל בעיות כעת בכל הנוגע למוצרי המזון ולחומרי האספקה שצריכים להיכנס לרצועת עזה. לדבריו ישראל דורשת לצמצם 20% מהחומרים המיועדים לבנייה כגון בטון, אלומיניום וברזל, עד שהצדדים יגיעו להסכם בנוגע לשחרורו של שליט.

   

  בעניין הדיאלוג הפנימי בין חמאס לפתח, הוסף סולימאן ואמר כי מצרים ממשיכה במאמציה להביא הסכם פיוס פנים-פלסטיני, שבו "לא יהיו מנצחים ולא מנוצחים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים