שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חמאס: ישראל מכשילה את הפסקת האש במכוון
  נציג חמאס בלבנון טוען כי התניית פתיחת המעברים לרצועת עזה בשחרור שליט היא ניסיון הכשלה מכוון של ישראל להסכם הפסקת האש. ראש הממשלה אולמרט יכנס מחר את המטבחון המשולש לדיון במצב בעזה ובשחרור החייל החטוף

  התניית פתיחת המעברים לרצועת עזה בשחרור גלעד שליט היא "הכשלה מכוונת" של הסכם הרגיעה - כך אמר אמש (שבת) נציג חמאס בלבנון, אוסאמה חמדאן, לאחר שלשכת ראש הממשלה הבהירה כי המעברים לרצועה לא יפעלו בתפוקה מלאה לפני שחרור שליט.

   

  גורמים פלסטינים טענו בתחילת השבוע שעבר כי היום יוכרז על הסכם הפסקת אש, אבל חמדאן

  הבהיר כי לא כך הדבר וטען כי התניית שחרור שליט בפתיחת המעברים היא "מהלך מכוון להכשלת העסקה".

   

  "העיכוב הזה מצד ישראל נועד להשגת מטרות נוספות ובזבוז עוד זמן ומאמץ, אבל העמדה שלנו נותרה כשהייתה, ויש ליישם את מה שהסכמנו עליו. אחרת, ישראל תישא בתוצאות של כל כישלון", אמר חמדאן בראיון לרשת "אל-ג'זירה".

   

  ארבעה מכשולים בדרך להסכם

  ראש הממשלה אהוד אולמרט צפוי לכנס היום את המטבחון המשולש ואת

  ראשי מערכת הביטחון לאחר ישיבת הממשלה, על מנת לדון במצב בעזה ובשחרור שליט. בדיון צפויים להשתתף השר רפי איתן, נציגי צה"ל, שב"כ ומוסד, ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון עמוס גלעד ויועצו המדינה של ראש הממשלה שלום תורג'מן.

   

  שלושה מכשולים עומדים בפני ההסכם מהצד הישראלי: התביעה להפסקת אש בלתי מוגבלת בזמן - בעוד החמאס מבקש לקבוע הפסקת אש לשנה וחצי; תביעה ישראלית-מצרית להפסקת הברחות אמצעי הלחימה - בעוד חמאס ממשיך בפועל בניסיונות ההברחה ושולל את התביעה; התניית פתיחת המעברים בשחרור שליט - בניגוד לדרישת חמאס.

   

  המכשול הרביעי, שהגיע מהצד המצרי אך תלוי בהסכמה בין הפתיח לחמאס, הוא פתיחת מעבר רפיח. משמעות הפתיחה היא אחריות מצרית בפועל למצב ההומניטרי והביטחוני בעזה. המצרים אינם ששים לנטול אחריות זו, במיוחד כשחוסר האמון בינם לבין החמאס בולט כפי שהוא בשלב זה. יתרה מזאת, פתיחת מעבר רפיח על פי הסכם שנחתם ביולי 2005, מחייבת נוכחות של אנשי פתח ומשקיפים אירופיים. בשלב זה אין עדיין הסכמה של החמאס לנוכחות אנשי אבו-מאזן במעבר זה, אך יש נכונות אירופית להשיב את צוות המשקיפים לשם.  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
  שליט. ישוחרר תמורת פתיחת המעברים?
  צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
  מומלצים