שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שר החוץ הרוסי לפרס: נעודד חידוש תהליך השלום
  בפגישה עם נשיא המדינה, הודיע שוב השר לברוב על כוונת רוסיה לארח ועידה בינלאומית למזרח התיכון, בסגנון ועידת אנאפוליס. פרס: ידנו מושטת לשלום, אך לא נסכים לירי טילים

  מרוסיה באהבה: נשיא המדינה שמעון פרס נועד אחר הצהריים (יום א') במשכנו בירושלים עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. לברוב הדגיש בפגישה כי רוסיה מתכוונת לעודד את חידוש תהליך השלום, ולערוך כבר במחצית הראשונה של 2009 ועידה בינלאומית בהשתתפות כל הגורמים במזרח התיכון, כולל לבנון - כוונה שעליה הודיעה רוסיה כבר בחודש שעבר. הנשיא השיב לאורחו כי ידה של ישראל מושטת לשלום למי שרוצה בכך, אך היא לא תשלים עם ירי טילים לעברה.

   

  לברוב אמר לפרס במהלך הפגישה הסגורה בין השניים כי עיתוי ביקורו הוא "רגע חשוב לישראל", וכי רוסיה מאחלת הצלחה להרכבת הממשלה. "רוסיה מקווה כי הממשלה החדשה שתקום בישראל תשמור על יחסים טובים עם מדינתנו", אמר בשם נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב.


  פרס ולברוב, היום בירושלים. "רגע חשוב לישראל" (צילום: AP)

   

  לדברי לברוב, הוא הגיע לישראל בין היתר כדי להעביר מסר שיש להמשיך בתהליך השלום כפי שהחל בוועידת אנאפוליס: "רוסיה מתכוונת לקיים ועידת שלום במוסקבה בחצי הראשון של 2009. זו ועידה שתכלול את כל השחקנים המרכזיים באזור, כולל נציגי מדינות ערב ובתוכם הלבנונים. רוסיה מעורבת גם בשיחות שנערכות במצרים בין הפלגים הפלסטינים השונים, ומעודכנת בפרטים בניסיון להגיע להפסקת אש אמיתית".

   

  "על פי המידע שבידינו", טען לברוב, "תגיע הפסקת האש בשליש האחרון של חודש זה". היום טענו מקורות בחמאס כי הסכמה על הפסקת אש עשוי להיות מושגת בקהיר 

  כבר הלילה.

   

  פרס הדגיש בפני השר הרוסי את הצורך בפיתוח יחסי רוסיה וישראל. כן אמר הנשיא כי ידה של ישראל תמיד מושטת לשלום: "אנו מעוניינים בשלום אזורי רחב, לא רק עם הפלסטינים אלא עם כל מדינות ערב בנושא לבנון. ישראל רוצה בשלום מכיוון שאין לנו כל מחלוקת עם מדינה זו ואין כל סיבה לא להיכנס לתהליך שלום עמה".

   

  פרס ייחד בשיחתו עם לברוב פרק נרחב לטענתו של שר החוץ הרוסי שהתמונות מעזה במהלך המבצע של צה"ל היו קשות: "הטלוויזיה לא הצליחה להראות את מה שקרה באמת. מיליון אימהות לילדים בדרום שאינן מצליחות להשכיב אותם לישון. ישראל לא יכולה להשלים עם ירי טילים ופגיעה באזרחיה. אם החמאס לא היה יורה טילים על ישראל, כל הסבל שנגרם לאוכלוסיה בעזה לא היה מתרחש. גם לנו יש קווים אדומים שאף מדינה ריבונית לא מוכנה שייחצו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים