שתף קטע נבחר

דיסק כשר, בהשגחת הרב סטבסקי

הזמרת יעלה אלישבע הוציאה אלבום בכורה, שכל הנגנים שהשתתפו בהקלטתו הם "כשרים" - מנגנים לשם שמים, ולא לבידור או פרסום. לרגל צאת האלבום תופיע אלישבע בירושלים, והגולשות מוזמנות להאזין לשיר הנושא

לפני שלוש שנים וחצי נסעה הזמרת יעלה אלישבע לקבריהם של הבעל שם טוב ורבי נחמן מברסלב. הרב שהחזיר אותה בתשובה, דניאל הכהן סטבסקי, אמר לה לבקש מעל ציוני הקבר כל שתרצה מאת הקדוש-ברוך-הוא. אחת מבקשותיה היתה שייפתחו לה "שערי הניגון" - שתצליח גם להלחין ולנגן, ולא רק לשיר.

 

היום (ד') תערוך אלישבע הופעה חגיגית לרגל צאת אלבום הבכורה שלה, אותו כתבה והלחינה, ואף ניגנה בו. "כשחזרתי מהביקור גיליתי שפתאום אני מצליחה לקלוט אקורדים ולחבר מנגינות", היא מספרת בראיון ל-ynet. "תמיד פרטתי רק על מיתרי הגרון, ועכשיו אני פורטת על גיטרה. מבחינתי זה נס גלוי של בורא עולם".

 

מאז שחזרה, ובמשך שנתיים, חיפשה אלישבע אדם שיעבד את האלבום שתכננה להוציא, אך ללא הצלחה. בסופו של דבר נפגשה עם היוצר גיא צבי-מינצ, שפשוט אמר לה: "מה את מחפשת כל-כך הרבה, העיבוד נמצא בתוכך. תעשי התבודדות ותקבלי את זה". שנה לאחר מכן, האלבום היה מוכן.

 

במהלך העבודה על הדיסק הקפידה אלישבע אך ורק על "ניגון כשר". מה זה ניגון כשר שאלתם? ובכן, אלישבע מסבירה כי "מדובר בנגנים שאינם עוסקים בניגון לשם בידור או פרסום, אלא רק לשם שמיים, להלל ולשבח את הקדוש ברוך הוא. אלה אנשים שלומדים תורה, ורואים בניגון אמצעי לקרב להשם".

 

היא מזכירה עקרון הלכתי מתחום האכילה, לפיו מה שיוצא מן הכשר - כשר, ומה שיוצא מן הטמא - טמא (לכן חלב פרה כשר, ואילו חלב נאקה לא), ואומרת כי למדה מפי הרב סטבסקי שניתן להשליך את העניין גם על הניגון. לכן, לדבריה, חשוב מאוד מי מנגן, שכן "הפנימיות שלו יוצאת דרך הניגון ומשפיעה". 

 

חצי מהקהל הפוטנציאלי

בהופעותיה, המיועדות לנשים בלבד, משלבת אלישבע בין שירי האלבום לבין דברי תורה ומעשיות צדיקים. בדרך כלל יהיו אלו קשורים לאירועים או מועדים רלוונטים. בימים אלה אמורה אלישבע לחתום על הסכם הפצה עם חברת מוזיקה מוכרת בישראל, כדי שהאלבום יגיע לחנויות ברחבי הארץ.

 

אם זה יקרה, הרי שגם גברים יוכלו להאזין לדיסק, האם אין בכך בעיה?

  

"על עטיפת הדיסק, וגם על הדיסק עצמו, כתוב שהוא מיועד להשמעה לנשים בלבד. איני יכולה לעצור את מי שרוצה לחטוא,

אבל התפקיד שלי הוא לשים 'גדר', וזה מה שאני עושה באמצעות ההצהרה".

 

אם רק נשים ירכשו את האלבום, איך תצליחי לכסות את ההוצאות עליו?

 

"נכון, זה סיכון, אבל אני מרגישה שכל האלבום הזה נוצר בצורה שהיא מעל לטבע. אני עשיתי מאמצים לשם שמיים, להמליך את הקב"ה, ואני מתפללת אליו שיסייע. האלבום הזה נוצר בשבילו, לקרב את נשות ישראל אליו, ואני בטוחה שהוא רואה מה שקורה, ובעזרת השם עוד אראה את הפירות על כך".

 

  • יעלה אלישבע תופיע הערב (18.2.09) בשעה 20:00 ב"רשימו", רחוב מנורה 8, ירושלים. בתחילת המופע: שיעור בן 45 דקות של הרב סטבסקי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים