שתף קטע נבחר

המכללה נסגרה, הסטודנטים חסרי אונים - וכסף

"זה פשוט נורא", אומרת סטודנטית ב"מכללה להכשרה והסבה מקצועית", שלפתע פשוט סגרה את שעריה. "אמרו לנו במשטרה שהבעלים ברח לחו"ל עם הכסף". התלמידים ששילמו מראש לא יודעים מה לעשות

חלומותיהם של התלמידים על תואר מקצועי והכשרה לעבודה וקריירה נקטעו ביום בהיר אחד. "המכללה להכשרה והסבה מקצועית", בה לומדים כ-1,000 סטודנטים, נסגרה במפתיע - והתלמידים ההמומים שמעו מהמשטרה שבעליה נמלט כנראה לחו"ל, עם כספם.

 

המכללה הכשירה תלמידים במגוון מקצועות: מזכירות, מזכירות רפואיות, מנהלי חשבונות, סייעות לרפואי שיניים, קופאים, פקידי בנק, טכנאים לטיפול במחשבים אישיים, פקידי סוכנויות נסיעות ומלונאות ומנהלי גני ילדים מומחים. ארבעת הסניפים - בתל-אביב, אשדוד, ירושלים וחיפה - סגורים, השלטים הוסרו והטלפונים מנותקים. אין עם מי לדבר.

 

אנה ליפשיץ, סטודנטית בסניף המכללה בחיפה שלמדה סייעות לרפואת שיניים, שילמה כ-6,500 שקל לקורס באורך שנה שהחל באוקטובר, ונגדע באיבו. "במכללה הכל סגור. המשטרה אמרה שייקח זמן ושנפנה לעיתונות, כי אולי זה יהיה יותר מהר", היא אומרת. "את רוב החומר סיימנו אבל לא הכל. אני הכי מתוסכלת בעולם. יש סטודנטיות עם ילדים קטנים, ויש כאלה ששילמו במזומן לשנה הבאה ולא התחילו. זה פשוט נורא".

 

לדברי אודליה אדרי, סטודנטית למזכירות רפואית וגם לסייעות שיניים, "שילמתי כסף מראש מהמענק של שירות לאומי. למדנו רק חמישה חודשים. אתמול היו אמורים להיות לימודים, אבל היה סגור. המזכירה עמדה בחוץ, אמרה שהיא לא קיבלה משכורת כמה חודשים ושהמנכ"ל ברח לחו"ל. המכללה טענה שיש אישורים והכל בסדר, אז האמנתי. אנחנו 1,000 סטודנטים תלויים באויר. זה לא עניין של הכסף, אני לא יודעת מה יהיה עם הלימודים".

 

"אין את מי לתבוע - אין גרוע מזה"

אבל לא רק הסטודנטים נותרו בבעיה קשה, גם המורים. נ', מרצה למזכירות רפואית, סיפרה ש"בשבת בלילה התקשרה אליי המנהלת של המכללה ואמרה: אל תבואי מחר לעבוד - את מפוטרת. היא אמרה שהבעלים ברח מהארץ, כנראה תרגיל עוקץ.

 

"ביום ראשון כבר לקחו את המפתח של המשרד. הצ'ק של המשכורת חזר, לא קיבלתי משכורת לחודשיים

ואין את מי לתבוע כי הוא לא בארץ. אין יותר גרוע מזה", הוסיפה נ', והביעה צער על מצבן של תלמידותיה: "הייתי קשורה אליהן. אני אמצא מכללה אחרת, הן הפסידו קורס שלם". 

 

אגב, באתר המכללה נשארו ההבטחות הוורודות. "המכללה הכשירה עשרות אלפי בוגרים אשר הסתגלו בהצלחה בשוק העבודה. שיעור ההסתגלות בעבודה הינו גבוה מאוד ומגיע ל- 82%. המכללה עושה את כל מה שביכולתה, למען תעסוקת בוגריה בהמשך, ומשקיעה בכך את מירב המאמצים והאמצעים", נכתב שם.

 

שלא במפתיע, את תגובת המכללה ובעליה לא ניתן היה להשיג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה
צילום: אמיר כהן
מומלצים