שתף קטע נבחר

מצרים נכנעה לארה"ב: שיחררה ראש האופוזיציה

איימן נור, שהפסיד למובארק בבחירות לנשיאות ב-2005, נאסר לחמש שנים לאחר שהורשע בזיוף. הוא שוחרר מסיבות בריאותיות, שנתיים לפני תום ריצוי העונש, והודיע שישוב לעמוד בראש מפלגתו, אל-ראד

הרדיפה הפוליטית הסתיימה? לאחר שלוש שנים בכלא, ושנתיים לפני תום ריצוי עונשו, שוחרר היום (ד') במפתיע איימון נור, בעבר מנהיג האופוזיציה במצרים. נור נכלא ב-2005 באשמת זיוף מסמכי הבחירות של מפלגתו, אל-ראד ("המחר"), חודשיים לאחר שהפסיד בבחירות לנשיא חוסני מובארק. הוא המשיך לטעון בתוקף כי הוא חף מפשע ונרדף על ידי השלטון. עם שחרורו אמר כי הוא מתכוון לשוב לפעילות פוליטית.

 

מהפרקליטות המצרית נמסר כי הסיבה לשחרורו של נור בן היא "בעיות בריאות". נור בן ה-44 סובל מסוכרת, ובמהלך מאסרו התלונן גם על בעיות לב ובעיות עיניים. אולם על פי ההערכות, השחרור הוא גם תולדה של לחץ אמריקאי מתמשך בעניין, ומחווה לממשל החדש של הנשיא ברק אובמה.


מודה לאל על שחרורו. נור עם שחרורו (צילום: AP)

 

"אני מודה לאל על שחרורי", אמר עם הגעתו לביתו. "בכוונתי לחזור לעבודתי כפוליטיקאי במסגרת מפלגת אל-ראד". לדברי אשתו, הוא מתכוון לשוב לתפקידו כראש המפלגה. נור סיפר עוד כי לא נמסר לו מראש על שחרורו הצפוי, והיום, במפתיע, הגיעה מכונית לבית הסוהר ולקחה אותו לביתו. הוא הוסיף כי הסיבה לשחרורו אינה ידועה לו. "אני יוצא מהכלא בלב פתוח", אמר. "יש עבודה רבה לפני, ודבר לא השתנה. הרבה עניינים נותרו לא מטופלים".

 

שני אחרי מובארק

נור, עורך דין במקצועו, נעצר לראשונה בינואר 2005. לאחר 42 ימים במעצר ללא משפט או אישום, הוא שוחרר בערבות, בין היתר בשל לחץ אמריקאי. מייד עם שחרורו הודיע רשמית על כוונתו להתמודד לנשיאות.

 

במאי של אותה השנה הוגש נגדו כתב אישום על עבירות זיוף,

דבר שלא מנע ממנו להתמודד בבחירות - שבהן הגיע למקום השני עם 7.3% מהמצביעים, אחרי מובארק שזכה ב-88% (אם כי שיעור ההשתתפות בבחירות היה 23% בלבד). חודש לאחר מכן איבד בבחירות גם את מקומו בפרלמנט, וכעבור עוד חודש הורשע ונשלח לכלא לחמש שנים.

 

הרשעתו עוררה ביקורת חריפה מצד ארה"ב, שהמשיכה במשך שנים להפעיל על מצרים לחץ לשחררו - מאמצים שנשאו פרי לבסוף. בנאום ב-2007 הזכיר הנשיא ג'ורג' בוש את נור באופן מפורש ברשימה של מנהיגי אופוזיציה ברחבי העולם הכלואים "לא בצדק".

 

לכל אורך המשפט טענו במפלגת אל-ראד כי מדובר במשפט פוליטי להשתקת האופוזיציה. נור עצמו טען כי במשפט הוא משלם על התמודדותו במערכת הבחירות, שבה, לדבריו, הוא הצליח להציג את עצמו כאלטרנטיבה אמיתית לשלטון שדחה העם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איימן נור עם שחרורו
צילום: AP
הנשיא חוסני מובארק
צילום: AFP
מומלצים