שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  ארגוני נשים נגד מנהלת הליגה: 'די למעודדות'

  התקנה המחייבת הופעת להקת מעודדות, שרובן מורכבות מקטינות, במשחקי ליגת העל מרתיחה את הארגונים: "היא מקבעת את התפיסה השובינסטית ומעודד פורנוגרפיה". המנהלת: "המכתב מעיד על הזלזול בנשים וגברים כאחד"

  מנהלת הליגה שמה לעצמה למטרה לשפר את איכות הכדורסל בישראל, חלק מזה כולל לא רק את המשחק עצמו אלא גם את מה שמתרחש בפסקי הזמן ובהפסקת המשחק. כחלק מאמציה חוקקה המנהלת תקנה המחייבת את הקבוצות להבטיח הופעתן של מעודדות, קבוצות שלא נענו לדרישה זו נקנסו.

   

  מאז נכנסה התקנה לתוקף נשמעו לא מעט טענות כנגדה, והבוקר (ב') הצטרפו מספר ארגוני נשים וארגונים חברתיים למאבק. "אנו החתומות מטה דורשות כי תבטלו לאלתר את התקנה, שמקבעת את התפיסה השוביניסטית בחברה, לפיה תפקידן וחובתן של נשים הוא לשמש מעודדות ברקע לגברים המשחקים במרכז", כתבו בפנייתם למנהלת הליגה.

   

  הבעיה העיקרית עם התקנה היא גילן הצעיר של רוב המעודדות בלהקות הפועלות בליגה. "אנו נדהמות ומוחות. בהתחשב גם באופי העידוד, בלבוש הנדרש מן המעודדות ובגילן הצעיר מאוד לרוב, אנו רואות בתקנה זו משום עידוד חמור ליחס פורנוגרפי ומבזה כלפי קטינות ונשים". בארגונים שוקלים לעתור משפטית במידה ובמנהלת לא ייענו בחיוב לדרישתם.

   

  דורית אברמוביץ', רכזת הקמפיין: "עצם קיומה של התקנה הוא להעשיר את האיגוד בכספי הקנסות. יש שימוש לרעה שמבזה את הנשים, רובן קטינות, שבתפקידן מיועדות בגיל צעיר להיות אובייקט מיני המעודד את הגברים בקדמת הבמה".

   

  יש לציין כי המנהלת לקחה על עצמה את שיפור הופעת המעודדות על ידי גיוסו של הכוריאוגרף גברי לוי, העלאת גיל המעודדות ובחלק מהמגרשים אף מופיעים גברים לצד הנשים. מנגד, ידוע כי תופעת המעודדות לא מקובלת על כל צופי הכדורסל, בעיקר במלחה.

   

  מנהלת הליגה לא איחרה להגיב: "לדעתנו מכתבך מעיד דווקא על הזלזול החמור שלך בנשים וגברים כאחד", החזירו אנשי המנהלת במכתב משלהם. "על זלזול ברצון החופשי ובאינטליגנציה של המעודדות ומשפחותיהן, ושל הקהל. מי שכותב כי חובת עידוד במשחקי כדורסל היא הוראה 'שכל כולה... כדי לעודד את השחקנים להגביה ולהזקיף את משחקיהם' - אינו יכול לדעתנו להתיימר להגן על זכויות של אחרים. בעניין זה, לדעתנו הדבר היחיד שהוא 'פורנוגרפי ומבזה' (כלשונך), הן עינייך המתבוננות בעצמן. הן ותו לא".


  מעודדות גלבוע/גליל. "יש שימוש לרעה שמבזה את הנשים" (חגי אהרון)

   

  במנהלת מפרטים כי נושא העידוד לא הומצא היום, אלא קיים עשרות שנים. כמו כן, לא פעם ישנם מעודדים גברים בתוך קבוצות העידוד במשחקי הכדורסל. "חשוב מכל", מבהירים שם, "המנהלת מעולם לא הכתיבה ולא התיימרה להכתיב מה יהיה הלבוש של המעודדות/מעודדים וגם לא הכתיבה את הכוריאוגרפיה של ריקודי העידוד".

   

  לסיום שואלים במנהלת האם גם "לבושם של שחקני הכדורסל בגופיה ומכנסיים קצרים פסול בעיניכם? האם לבוש זה גורם לצופים ולצופות 'להגביה ולהזקיף' את

  צפייתם במשחק...? האם צפיתן אי פעם בהתעמלות אומנותית, טניס, החלקה על הקרח או כדורעף חוף לנשים? האם מחיתן על לבוש זה? במנהלת לא מתכוונים להתנצל. "טיפסתן על עץ גבוה וכל מי שעל הקרקע נחשף לקלון טענותיכם, שנדחות", נחתם המכתב.

   

  בין הארגונים החתומים נמצאים שדולת הנשים בישראל, ויצו, קואליצית נשים לשלום, אחותי, מרכז תמורה, הטלוויזיה החברתית, רוח נשית, פרלמנט נשים, תנועת ש.י.ן, אנור וסדאקה-רעות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים