שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חשש מצרי: "ההדחה תשיב את המו"מ להתחלה"
  גורמים מצרים מוטרדים מהשעיית השליח הישראלי למגעים בעניין הרגיעה ועסקת השבויים. גורמים פלסטינים: מאחורי החלטת מצרים לפתוח את מעבר רפיח עומדת ההבנה שישראל אינה ממהרת להגיע לעסקה, ולכן אין טעם להתחשב בעמדתה. לשכת אולמרט: המגעים נמשכים בריכוזו של עופר דקל

  המצרים כבר מתגעגעים: גורמים מצרים הביעו את מורת רוחם מההחלטה הישראלית להשעות את ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, אלוף במיל' עמוס גלעד, מתפקידו כשליח מיוחד לניהול המגעים מול מצרים בעניין הרגיעה ברצועת עזה ובעניין עסקת חילופי שבויים ושחרורו של החייל החטוף גלעד שליט - כך מסרו היום (ב') מקורות פלסטינים.

   

  לדברי המקורות, הגורמים המצרים הביעו חשש כי הדחתו של גלעד, משמעותה חזרה ל"נקודת האפס" במשא-ומתן שיתנהל עם מחליפו - הן בסוגיית שליט והן בסוגיית הרגיעה.

   

  עוד מוסרים המקורות הפלסטינים, כי לדברי הגורמים המצרים, גלעד והמצרים סיכמו כבר על מתווה שהיה מקובל גם על חמאס. לדבריהם, המנגנון ליישום המתווה סוכם גם הוא, והמחלוקת העיקרית שנותרה היתה סביב זהות האסירים שישוחררו. בעקבות ההחלטה להדיח את גלעד, לדבריהם, יורדים לטמיון חודשים ארוכים של מגעים שעליהם עמלה מצרים.

   

  הגורמים הפלסטינים הוסיפו כי המצרים רואים בכך המשך לחוסר הרצינות הישראלית בטיפול בעניין שליט. לדבריהם, פתיחתו של מעבר רפיח אתמול היא ביטוי לחוסר שביעות רצון מצרים מההתנהלות הישראלית.

   

  המקורות מסבירים כי עד אתמול, מצרים קיבלה את העמדה הישראלית כי אין לפתוח את המעבר ללא פתרון לסוגיית שליט, ובחודשים האחרונים פתחה אותו רק במקרים חריגים למעבר חולים ופצועים. כעת, משנראה שישראל אינה ממהרת להגיע לעסקה, מחויבים המצרים לפעול אך ורק כראות עיניהם ועל פי האינטרסים שלהם, ללא ההתחשבות בעמדה הישראלית.

   

  גם דובר חמאס, פאוזי ברהום, התייחס להחלטת אולמרט ואמר כי היא "מראה שלממשלת הכיבוש הציונית אין כל כוונה להגיע להסדר על הפסקת אש או שחרור אסירים".

   

  לשכת אולמרט: המגעים לא נפגעו 

  גלעד הושעה הבוקר מהתפקיד לאחר שסירב בתוקף להתנצל בפני ראש הממשלה אהוד אולמרט על דברים שאמר לתקשורת נגדו. אולמרט אף הגיש אמש תלונה נגד גלעד לנציבות שרות המדינה. בלשכת אולמרט הבהירו כי ההשעיה לא פגעה "כהוא זה" במגעים לשחרורו של שליט, וכי המגעים בעניין זה רוכזו בעבר וירוכזו בעתיד על ידי עופר דקל. "כל הפרסומים האחרים - שגויים ומטעים", אמרו בלשכה.

   

  השעייתו של גלעד עוררה הדים, ונראה כי היא מובילה לקרע עמוק בין אולמרט לשר הביטחון, אהוד ברק, שעומד מאחורי גלעד, איש משרדו. גורמי ביטחון אמרו היום כי גלעד ממשיך בניהול הקשרים עם מצרים, ותקפו בחריפות את ראש הממשלה: "החלטתו של ראש הממשלה שלא להיעזר ביכולותיו וניסיונו של עמוס גלעד הן זכותו, אבל הגורם הנפגע הוא מדינת ישראל".

   

  גם במטה החברים למען גלעד שליט מתחו ביקורת על הפרשה: "מצער ומדאיג שבזמן שחייל ישראלי נמק בשבי, מה שמעסיק את המנהיגים זה משחקי אגו. אם היו משקיעים חצי מהמאמצים שמשקיעים בפוליטיקה פנימית בקידום שחרורו של גלעד, הוא היה כבר בבית מזמן".

   

  בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים