שתף קטע נבחר

מרמור בקדימה: "דחיית הצעת נתניהו - טעות"

למרות החזית האחידה כלפי חוץ, בכירים בקדימה מתחו בשיחה עם ynet ביקורת על "התנהלותה האגרסיבית" של ציפי לבני בראשות המפלגה, ותקפו את ההערכה השגויה בעיניהם כי ממשלת ימין צרה לא תחזיק מעמד זמן רב. נתניהו עדיין ממתין: לא קבע פגישות עם מפלגות אחרות

מתקשים לקבל את רוע הגזירה: יום אחרי פגישתם של ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו, ויו"ר קדימה, ציפי לבני, ולאחר שסיעת קדימה התייצבה בפומבי מאחורי לבני, מתחילים להישמע בצמרת המפלגה קולות מרמור.

 

בכירים בקדימה מתחו הערב (יום ב') בשיחה עם ynet ביקורת על לבני ועל דחיית הצעותיו של נתניהו לקדימה, בתמורה להצטרפותה לקואליציה. עם זאת, הגורמים הביעו אופטימיות זהירה ושאבו עידוד מכך שנקבעה פגישה נוספת בין שני ראשי המפלגות, ומכך שפגישתם אמש ארכה שעתיים.

 

"נתניהו מציע הצעה מאוד נדיבה, וזאת טעות לדחות אותה על הסף", אמרו הגורמים, ושללו את ההערכה שלדעתם מנחה את התנהלותה של לבני, לפיה ממשלת ימין צרה בראשות נתניהו לא תאריך ימים: "זו מחשבה לא נכונה. לנתניהו תהיה ממשלה ממושמעת שתדע להתנהל ולהצביע ביחד".

 

במפלגה גם מותחים ביקורת על דרך הניהול של לבני. "היא מנהלת הכל לבד ומקבלת את ההחלטות בעצמה", אמר גורם בקדימה. במפלגה אומרים כי העובדה שבכירי קדימה לא יצאו עדיין באופן גלוי בביקורת נגד יושבת הראש, נובעת מכך שלבני "מגיבה באגרסיביות על כל סטייה מהקו שהיא מתווה. כל מי שפותח ולו ברמז את הפה מקבל ממנה או מאנשיה טלפון ונוזפים בו".

 

בתגובה לטענות אמרו בסביבתה של לבני, כי "כנראה שיש כמה אנשים שמתחילים להבין שיאבדו את הכסאות שלהם, אבל הם בודדים - וזה מלחיץ אותם. לבני מתייעצת לפני כל החלטה עם רבים מבכירי הסיעה והיא מקבלת את הגיבוי של קדימה - וכך היא פועלת". בתום פגישתה עם נתניהו אמש, שוחחה לבני עם השר שאול מופז, שאמר כי חשוב שתהיה התחייבות של נתניהו בתחום המדיני ושינוי שיטת הממשל.

 

בקדימה יש המעריכים כי בכירי המפלגה ממתינים לראות כיצד תתפתח הפגישה השנייה בין לבני ובין נתניהו, בטרם ייצאו למתקפה חזיתית נגד לבני. מאחורי הקלעים מתקיימות שיחות בין בכירים החושבים כי לבני לא צריכה לדחות את הצעותיו של ראש הממשלה המיועד, וכי קדימה צריכה להיכנס למשא-ומתן ממשי עם הליכוד.

 

נתניהו ייתן הזדמנות נוספת

מקורביו של נתניהו אומרים כי למרות התשובות השליליות שקיבל הן מלבני והן מברק בפגישות עמם, יו"ר הליכוד מתכוון לתת הזדמנות נוספת לפגישות הנוספות עמם. בינתיים, טרם נקבעה תחילת משא ומתן רשמי עם ש"ס, ישראל ביתנו ויתר מפלגות הימין.

 

בסביבתו של נתניהו אומרים כי "הוא מאוד מעוניין בממשלה רחבה ויעשה מאמץ גדול להרכיב אחת כזו". נתניהו עצמו הבהיר בישיבת סיעת הליכוד בכנסת כי הוא אינו מתכוון לוותר על הניסיון לצרף את קדימה והעבודה לממשלה.

  

בש"ס ובישראל ביתנו עדיין ממתינים בסבלנות לפתיחת המשא ומתן עמם, ומקבלים בהבנה את טקטיקת ניהול המשא ומתן של נתניהו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו ולבני, אמש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים