שתף קטע נבחר

זימבבווה: הממשלה החרימה חוות חקלאים לבנים

לדברי ראש איגוד החוואים, במהלך השבועיים האחרונים הוחרמו 77 חוות של חקלאים לבנים על-ידי נאמניו של הנשיא מוגאבה. לטענתו, מדובר בניסיון לטרפד את ממשלת האחדות

כוחות הביטחון של זימבבווה פשטו על עשרות חוות השייכות לחוואים לבנים, מאז כניסתה לתפקיד של ממשלת האחדות. כך דיווח הבוקר (יום ג') תאגיד השידור הבריטי (BBC). נשיא איגוד החוואים, טרבור גיפורד, אמר כי בשבועיים האחרונים הוחרמו 77 חוות. לדבריו, בפשיטות לקחו חלק אנשי המשטרה, הצבא, והבנק המקומי.

 

גיפורד אף הוסיף כי רוב החוואים שנכסיהם הוחרמו ניהלו לאחרונה תביעות משפטיות נגד רפורמות הקרקע הממשלתיות, בהן זכו על-פי רוב. טרם התקבלה תגובה מאנשי מפלגתו של הנשיא, רוברט מוגאבה, ובהם שר החקלאות והקרקעות. גם מאנשיו של מורגן צ'נגיראי, מנהיג תנועת האופוזיציה לשעבר שהתמנה לתפקיד ראש הממשלה, לא ניתן היה להשיג תגובה.

 

בחודש נובמבר האחרון קבעה הוועדה הדרום-אפריקנית לפיתוח כי תוכנית ממשלת זימבבווה להחרמת חוות מחקלאים לבנים, על-מנת לחלק את הקרקעות מחדש בקרב שחורים חסרי נכסים, היא תוכנית בלתי-חוקית, המבוססת על אפליה. עם זאת, כבר אז הודיעה ממשלת זימבבווה כי לא תקבל את ההחלטה.

 

לדברי גיפורד, הפשיטות הממשלתיות התמקדו לאחרונה במחוזות משונלנד (מרכז ומערב), מסבינגו ומידלנדס. הוא אף העריך כי האחראים להן הם פקידים ממשלתיים המקורבים למוגאבה, "שועשים שימוש במשרדיהם על-מנת לבצע טיהור אתני בטרם יספיק ראש הממשלה לייצב את המדינה".

 

לדבריו, "הפשיטות בוצעו על-ידי כמה חברים בממשל הישן, שלא מעוניינים שיתבצע שינוי לקראת ממשלת אחדות חדשה. זימבבווה מתמודדת עם משבר מזון ענק, ואנו נמצאים כעת בעיצומה של עונת החקלאות, כך שהפשיטות על החוות רק מחריפות את הקטסטרופה". כעת, לטענתו, נשארו במדינה רק כ-400 חוואים לבנים מתפקדים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משתלט. מוגאבה
צילום: רויטרס
שוק בזימבבווה
צילום: רויטרס
מומלצים