שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ספרד: יימשך ההליך נגד הבכירים הישראלים
  ביהמ"ש בספרד החליט להמשיך בהליכי חקירה נגד שבעה בכירים ישראלים, בהם בן-אליעזר ודיכטר. זאת, בשל מעורבותם בחיסול בכיר חמאס סלאח שחאדה ב-2002

  בית המשפט בספרד החליט להמשיך את חקירתו נגד שר הביטחון לשעבר, בנימין בן-אליעזר, וששה בכירים נוספים, בפרשת חיסול סלאח שחאדה בעזה בשנת 2002. כך דיווחו הערב (יום ו') מקורות משפטיים במדינה. לפי הדיווח, החלטת השופט התקבלה לאחר שבית המשפט בחן את כל המסמכים בנושא.

   

  השופט, פרננדו אנדרו, החליט להמשיך בחקירה לאחר שסקר את המסמכים שתורגמו עבורו על-ידי שגרירות ישראל בספרד. לטענת המקור, במסמכים אלה לא מוזכר שום הליך, משפטי או אחר, המתנהל בישראל בפרשה זו.

   

  החוק הספרדי מתיר לבית המשפט במדינה לחקור חשדות לרצח עם ופשעים נגד המלחמה, גם אם הם בוצעו במדינות זרות. זאת, בשם "עיקרון הצדק האוניברסלי", אך רק במקרה בו לא מתנהלת חקירה זהה במדינת המקור.

   

  לטענת המקור, בכוונת השופט אנדרו לפנות לבית המשפט בימים הקרובים ולהודיע על המשך ניהול החקירה נגד בן-אליעזר, אבי דיכטר, הרמטכ"לים לשעבר משה (בוגי) יעלון ודן חלוץ, האלופים במיל' גיורא איילנד ודורון אלמוג ותא"ל במיל' מייק הרצוג. בנוסף, הוא יבקש מבית המשפט להגיע לביקור ברצועת עזה, על-מנת לראיין עדי ראיה ואת קרובי משפחתם של הקורבנות. 

   

  החלטת השופט התקבלה בעקבות פניה שביצע בחודש ינואר האחרון המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, בה נטען כי במהלך ההפצצה, שהובילה לחיסולו של מנהיג החמאס, נהרגו 14 אזרחים פלסטינים נוספים, ברובם נשים וילדים. עוד נטען כי כ-150 פלסטינים נפצעו כתוצאה מהפצצה, במשקל טונה, שהטיל מטוס קרב של חיל האוויר.

   

  עוד ביום בו הוגשה התביעה שוחחה שרת החוץ, ציפי לבני, עם עמיתה הספרדי, מיגל מורטינוס, והביעה מורת רוח מהחלטת השופט הספרדי לחקרה. יום לאחר מכן הודיע מורטינוס כי "ממשלת ספרד תפעל לשינוי החקיקה להגבלת הסמכות של בתי המשפט, כדי למנוע הגשת תביעות כמו זו נגד שבעת בכירי מערכת הביטחון הישראלית בפרשת חיסול שחאדה". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יעמוד לדין? בן-אליעזר
  צילום: AFP
  הפגנה נגד ישראל במדריד
  צילום: AP
  מומלצים