שתף קטע נבחר

זימבבווה: לעם אין מה לאכול - והנשיא חוגג

לפי הערכות, כמחצית מאזרחי המדינה האפריקנית זקוקים לסיוע במזון, אבל במסיבת יום הולדתו ה-85 של הנשיא רוברט מוגאבה, שנמשכה כל היום, שחטו עשרות פרות וליקקו עוגת יום הולדת

לזאת ייקרא סדר עדיפויות: נשיא זימבבווה, רוברט מוגאבה, חגג היום (שבת) את יום הולדתו ה-85 במסיבה ענקית וראוותנית שנמשכה כל היום, ועוררה ביקורת חריפה עקב חוסר הרגישות המופגן למצב הכלכלי הקשה של המדינה האפריקאית, שהותיר משפחות רבות חסרות כל.

 

זימבבווה מתמודדת בימים אלה עם שיעור האינפלציה הגבוה בעולם, עם מחסור חמור במזון ועם מגיפת כולרה משתוללת - שגבתה כבר כ-4,000 קורבנות מתוך מעל 80 אלף מקרים מדווחים של הידבקות במחלה. מוערך כי לפחות חצי מאוכלוסיית המדינה זקוק לסיוע במזון, ורק לכ-10 אחוז מהאזרחים הבוגרים יש עבודה קבועה. רק לפני כמה ימים הגישה זימבבווה בקשה למדינות אפריקה למענק של 2 מיליארד דולר, להצלת כלכלתה הגוססת.


מוגאבה אוכל עוגת יום הולדת. "מנהיגות חסרת רגישות" (צילום: AP)

 

בניגוד לפרסומים, בסופו של דבר לא השתתף במסיבה יריבו הפוליטי הוותיק של מוגאבה, מורגן צ'נגיראי, שהיה במשך שנים מנהיג האופוזיציה וכיום משמש כראש הממשלה ושותפו של הנשיא לממשלת אחדות שכוננה החודש. דוברו מסר כי החליט להימנע מנוכחות באירוע לאחר שהבין כי אורגן על ידי מפלגת השלטון ZANU-PF. מוגאבה, שליטה היחיד של זימבווה זה כמעט שלושה עשורים, נדחק להקמת ממשלה זו בעקבות משבר כלכלי ופוליטי חריף הפוקד את המדינה.

 

המסיבה נערכה בעיר צ'ינהויי שמצפון-מערב לבירה הרארה, סמוך לכפר שבו נולד מוגאבה ב-21 בפברואר 1924. הוחלט לערוך אותה שבוע לאחר התאריך המדויק, ועלותה מוערכת בכ-250 אלף דולר - שגויסו על ידי תומכיו של מוגאבה. במסגרת החגיגות נשחטו עשרות פרות, עזים וכבשים.

 

"חגיגה מעין זו, בעוד כה רבים מבני עמנו סובלים, היא מעשה מגונה המעיד על מנהיגות חסרת רגישות", אמר ג'ון מקומבה, פרשן פוליטי ואחד ממבקריו הגדולים של מוגאבה. "במדינה נורמלית לא היתה נערכת מסיבה כזו כשלכל כך הרבה אנשים אין מה לאכול".

 

מוגאבה עצמו נאם במהלך המסיבה, והבהיר כי אינו מתכוון לחזור בו מהחלטתו השבוע להחרים חוות של חקלאים לבנים, ותקף ניסיונות לערב גורמים משפטיים בינלאומיים בניסיון לבטל את הגזירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוגאבה במהלך החגיגות
צילום :AP
מומלצים