שתף קטע נבחר

"הוריו של ראול ולנברג התאבדו מתוך ייאוש"

אחותו החורגת של חסיד אומות העולם השבדי, אישרה כי הוריו של ראול ולנברג התאבדו, באמצעות מנת יתר של כדורי שינה. זאת מתוך ייאוש על רקע אי הוודאות שאפפה את גורלו

אמו ואביו החורג של ראול ולנברג, דיפלומט שוודי שהציל את חייהם של אלפי יהודים במלחמת העולם השנייה בטרם נעלם, התאבדו מתוך ייאוש על רקע אי הוודאות באשר לגורלו. כך אמרה היום (ב') אחותו החורגת של ולנברג, נינה לגרנגרן.  

 

ולברג שירת כדיפלומט בבדופשט, בעת שהעיר הייתה נתונה לכיבוש נאצי, והצליח להציל עשרות אלפי יהודים מפני מחנות ההשמדה. כוחות סובייטים עצרו אותו בהונגריה ב-17 בינואר 1945 ומאז נעלמו עקבותיו ולא ברור מה עלה בגורלו.

 

בראיון לעיתון השבדי "סוונסקה דגבלדט", סיפרה לגרגרן לראשונה כי אביו החורג של ראול, פרדריק וון דרדרל, ואמו מריה וויסינג ולנברג, שלחו יד בנפשותיהם באמצעות מנות יתר של כדורי שינה בהפרש של יומיים בפברואר 1979, 34 שנים אחרי היעלמותו של ראול.

 

"זה נכון. היה להם קשה מאוד לשאת את העובדה שראול מעולם לא נמצא", סיפרה לגרגרן, יום לפני יום הולדתה ה-88. בכך אישרה מידע שעלה מתחקיר ארוך על ולנברג שהופיע בעיתון האמריקני "וול-סטריט ג'ורנל" שלשום.

  

ולנברג הציל אלפי יהודים בשואה בכך שסיפק להם דרכונים שוודים ושיחד פשיסטים הונגרים ופקידים נאצים. פעולותיו זכו לתמיכה מצד שוודיה וארה"ב. אחרי קריסת המשטר הנאצי, ולנברג נעצר על-ידי חיילים סובייטים ועל-פי הערכות הועבר לכלא ברוסיה.

 

ברית המועצות טענה כי מת בכלא ב-1947, אך גופתו מעולם לא הוצגה ובמשך עשרות שנים דחו בני משפחתו ומומחים מסביב לעולם את הגרסה הרוסית. קבוצת מחקר שוודית-רוסית טענה בדו"ח שפורסם ב-2001 שולנברג הושאר בחיים כקלף מיקוח אפשרי מול המערב. זאת למרות שלא היו ראיות מוצקות שתמכו בטענה. לו היה חי כיום, ראול ולנברג היה בן 96.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים