שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לפני עזיבת המשרד - מופז מחזיר את השלטים

  שלב ההתלבטויות הסתיים. מעט לפני שהוא עוזב כנראה את לשכתו, חתם אתמול (ד') שר התחבורה, שאול מופז, על תקנות המתירות להציב שלטי חוצות ענקיים לאורך איילון. ארגון פעולה ירוקה: "...בסופו של דבר, שיקולים פוליטיים גוברים על הכל"

  שלטי החוצות חוזרים לנתיבי איילון. שר התחבורה והבטיחות בדרכים, שאול מופז, חתם אתמול (ד') על תקנות המאפשרות את הצבתם מחדש של שלטי הפרסום לאורך נתיבי איילון. לאחר חתימת מופז, יועברו התקנות לאישורה של ועדת הכלכלה, שצפויה להתכנס כבר בשבועות הקרובים ולדון בנושא. יש לציין כי מופז עיכב בשבועות האחרונים את החתימה על התקנות, מאחר שדרש לקבל את חוות דעתם של מספר גורמים רלוונטיים, באשר להשפעה הבטיחותית של השלטים. בלשכת מופז אומרים היום ל-ynet כי השר קיבל את ההתייחסות הנדרשת לנושא, ולכן החליט לחתום על התקנות.


  גם שלטי הניאון המבהיקים יקבלו אישור? (צילום: צביקה טישלר)

   

   

  עם זאת, כדאי לזכור כי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים מתנגדת להחזרת השלטים לנתיבי איילון. זאת, מאחר שלטענתם השילוט נועד להסיט את דעת הנהגים, ולכן עלול לגרום לתאונות דרכים. על-פי החלטת מופז ומנכ"ל משרדו, גדעון סיטרמן, הרשות עורכת מחקר בנוגע להשפעה הבטיחותית של שלטי חוצות - אך תוצאותיו אינן צפויות להתקבל לפני סוף 2009.

   

  שלטי החוצות הוסרו ב-31 בדצמבר 2007, מתוקף צו בית המשפט המחוזי בתל-אביב, ובעקבות עתירה שהגישה עמותת פעולה ירוקה. החזרתם מתאפשרת לאחר שהכנסת אישרה ביולי 2008 הצעת חוק בנושא, שהגישו ברי הכנסת יורם מרציאנו ויואל חסון.

   

  "מצפים לאישור ועדת הכלכלה"

  בלשכת מופז ובענף הפרסום אומרים כי התקנות שאושרו על-ידי מופז, מחמירות את הדרישות להצבת שלטי פרסום. כך למשל, תיאסר הקמת מתקני פרסום בשטחים פתוחים וחקלאיים, ויוגבל מספר המילים בכל שלט פרסום. עוד נקבע כי ייאסר פרסום באמצעות שלטים מנצנצים ומתחלפים, וכל מתקן שילוט יחויב בקבלת היתר בנייה. על-פי הערכות בענף, החמרת הדרישות תביא להקטנת מספר השלטים שיוצבו.

   

  מטבע הדברים, העוסקים בתחום מקבלים בברכה את חתימת מופז על התקנות. "אנו שמחים על סיום מלאכת כתיבת ואישור התקנות", אומר גיא ברעם, מנכ"ל חברה העוסקת בתחום השילוט. "כעת אנו מצפים לאישור ועדת הכלכלה, מיד עם שובה לפעילות".

   

  בארגון פעולה ירוקה, שהגיש את העתירה שהביא להסרת שלטי החוצות, מקבלים היום באכזבה את החלטת מופז לחתום על התקנות. "לרגע נדמה היה ששר התחבורה התעשת, ונזכר שהוא אמור לשרת את ציבור הנהגים ואת אינטרס הבטיחות שלהם. אבל מתברר שבסופו של דבר, שיקולים פוליטיים גוברים על הכל". כך אומר ל-ynet אבי לוי, מנהל הארגון.

   

  עם זאת, לוי סבור כי חתימת מופז אינה מסיימת את המאבק בשלטי החוצות. "המלאכה לא הסתיימה. אנחנו זרענו זרעים, שכעת מתחילים לפרוח - אנשים הבינו שזה נחמד לנסוע בכבישים ללא שלטים. כעת נראה מה יהיה הרכבה של ועדת הכלכלה, ונחליט איך להמשיך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שלטיח החוצות חוזרים
  צילום: אוהד קינר
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים