שתף קטע נבחר

זוג שבטוח יינשא יכול לקיים יחסים לפני חתונה?

שאלה:

 

האם מותר לקיים יחסים לפני החתונה? אני בת 21 ויחד עם בן זוגי מעל ארבע שנים. אנו מקיימים יחסים, אך לאחרונה בשל התחזקות דתית שאני עוברת. זה החל להפריע לי. לא נוכל להנשא בקרוב מכיוון שמבחינה מנטלית וכלכלית איננו מוכנים. האם הדבר חמור פחות מכיוון שמדובר בזוג שעומד להינשא? (א, ירושלים)

 

תשובה:

 

שלום וברכה,

 

שמח לשמוע שאת מתחזקת מבחינה דתית, ומקווה שגם חברך שייך לתהליך זה, לטובת שניכם.

 

אחד הדברים המייחדים את עם ישראל בכל שנות קיומו, הוא הבית היהודי והמשפחה. מסגרת זו זכתה להיקרא בפי חכמים "החוסן של האומה". לחוסנו של הבית מרכיבים רבים, ובעיקר - הקשר הרוחני שבין בני הזוג – ההורים, המהווים את עיקר בנין הבית.

 

כדי לבנות בית ומשפחה, צריך לעבור תהליך הכולל מספר שלבים; ראשית – הקידושין, או האירוסין בלשון התורה. בשלב זה, בני הזוג אינם נחשבים עדיין כנשואים, עד השלב הבא, המגיע רק אחר כך, בכניסה לחופה.

 

משמעותו של הקשר הראשוני, הוא התחברות רוחנית, נפשית ורגשית, וללא מגע גופני. כך אנו אומרים בברכות הקידושין: "... ואסר לנו את הארוסות", והכוונה, שבני הזוג אסורים בקשר גופני. המגע הגופני מותר רק אחרי הנישואין: "והתיר לנו את הנשואות לנו, על ידי חופה וקידושין". אי אפשר לדלג על שלב ראשון זה של קשר רוחני, מכיוון שהוא חשוב ביותר, וקובע את כל מערכת היחסים העתידית, באופן שתהיה בנויה על ערכים, איפוק וכבוד הדדיים.

 

אחרי הנישואין, הקשר הגופני המותר, מקבל עצמה אחרת. לא מילוי תאוות ויצרים גרידא, אלא התחברות גמורה ושלמה של איש ואישה, התחברות של גוף ונפש, התחברות גדולה המסוגלת להביא חיים לעולם.

 

לצערנו, הפך היום הקשר המיני, לאמצעי למילוי תאוות ויצרים, במקום להיות קשר של עומק. צאי וראי כיצד סוחרים בגופן של נשים, חוטפים ומוכרים נשים ונערות, כיצד מוכרים מוצרים רבים באמצעות הצגת גופה של האישה. (דבר שהתנועות הפמיניסטיות מתנגדות לו בצדק).

 

היהדות מתנגדת בכל תוקף לדרך זו, ומאפשרת חיבור אמיתי ושלם רק כאשר מקדימים את השלב של הקידושין, היוצר כאמור חיבור ערכי וקדוש בין הנפשות. לכן, גם אם שני בני הזוג מחליטים להתחתן, אין הדבר מתיר יחסי אישות לפני הנישואין. אם ישנם קשיים להתחתן, צריך לבחור באחת משתי האפשרויות; או להתאפק ולחכות עד החתונה, או למצוא פיתרון לגורמים המעכבים את הנישואין. כל טוב ובהצלחה. (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר)

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים