שתף קטע נבחר

המבקר: פגמים בגיוס כספים של לבני ומופז

לבני קיבלה שתי תרומות אסורות, מופז הפעיל עמותה ששימשה אותו גם בליכוד, שטרית לא רשם הוצאות בגין אולמות שבהם קיים כנסים. לגבי דיכטר, לא נמצאו חריגות

פגמים בגיוס הכספים לפריימריז לראשות קדימה. מבקר המדינה, מיכאל לינדנשטראוס, פרסם בצהריים (יום ב') את הדו"ח הסוקר את גיוס הכספים להתמודדות הפנימית על ראשות המפלגה בחודש ספטמבר. מהמסמך עולה כי השרים ציפי לבני, שאול מופז ומאיר שטרית - חרגו בכמה מקרים מהמותר בחוק. עם זאת, לא מדובר בחריגות בסכומי כסף משמעותיים.

 

לדברי המבקר, מופז ושטרית לא הגישו למשרדו את רשימת התורמים שבעה ימים לפני יום הבחירות, כנדרש בחוק. "עם זאת יצויין כי הם דיווחו על קבלת תרומות באתר האינטרנט של מבקר המדינה", כתב.

 

עוד קבע המבקר כי מופז קיבל תרומה במזומן בסך 500 שקלים, בעוד שהסכום המרבי לתרומה במזומן היה 183 שקלים. "כשמשרדי העיר לו על כך, הוא החזיר את התרומה לתורם", מציין לינדנשטראוס. המבקר התייחס בדו"ח לעמותה "אזרחים תומכי שאול מופז" - ששימשה אותו גם בבחירות בקדימה ב-2008 וגם לבחירות בליכוד שלוש שנים קודם לכן. המבקר מצא כי סכומי התרומות שגייסה העמותה בשנת 2006 חורגים במידה ניכרת מן המגבלות שמטיל כיום החוק. עם זאת צויין בדו"ח כי מופז הודיע כי יפעל לפירוק העמותה.

 

על פי דיווחי מופז הסתכמו הכנסותיו בבחירות המקדימות ב-1,425,843 שקלים, לעומת זאת ההוצאות שלו הסתכמו ב-1,768,889 שקלים. הוא היחיד מבין המועמדים שסיים את הפריימריז בגרעון.

 

לבני דיווחה כי הכנסותיה בבחירות המקדימות הסתכמו ב-1,993,009 שקלים. הוצאותיה הסתכמו על פי דיווחיה ב-1,937,338 שקלים. בבדיקה נמצא כי היא קיבלה שתי תרומות בשווה כסף בסכומים של 900 שקלים ו-1,200 שקלים משני תאגידים. בעקבות הערות משרד מבקר המדינה, היא ביטלה את הרישום בדבר קבלת התרומות, שילמה לתאגידים את הסכומים בעבור השירותים שנתנו לה ובכך החזירה את התרומות האמורות.

 

עוד נמצא בבדיקה, כי לבני לא שילמה ולא רשמה בחשבונותיה את ההוצאות על שכירת משרד ושירותיו ועל שכירת מקום לעריכת כנס. בעקבות הביקורת היא שילמה 2,750 שקלים בעבור שכירת המשרד ושירותיו ו-1,000 שקלים דמי שימוש בעבור מקום עריכת הכנס.

 

הכנסותיו של מאיר שטרית בבחירות המקדימות הסתכמו ב-894,247 שקלים והוצאותיו הסתכמו בכ-831 אלף שקלים. בבדיקה נמצא, כי לגבי כמה תרומות חסרו צילומי שיקים, ולגבי חלק מההוצאות חסרו הזמנות. עוד נמצא כי המועמד לא רשם במערכת הנהלת החשבונות שלו הוצאות בגין שני אולמות שבהם קיים כנסים ובגין פרסום בעיתון של מודעת תעמולה בעבורו. 

 

שטרית הסביר זאת בכך שהמודעה פורסמה על-ידי אשתו והוא לא ידע על כך. בעקבות הביקורת שילם שטרית לעיתון את עלות המודעה בסכום של 34,650 ורשם את ההוצאה בספר החשבונות. 

 

לעומת הממצאים של שלושת המועמדים, המבקר דווקא שיבח את דיכטר שבחשבונותיו לא נמצאו חריגות. הוא גייס כ-800 אלף שקלים והוציא כ-650 אלף שקלים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. שווה כסף מתאגידים
צילום: AP
מופז. עמותה מימי הליכוד
צילום: ירון ברנר
דיכטר. הכל בסדר
צילום: יהודה חביב
מומלצים