שתף קטע נבחר

העיתונאי שטוען נגד ויקיפדיה - הסתיר פעולותיו

עיתונאי אמריקני העובד בישראל, אהרון קליין, הורה לתחקירן שלו לשנות את הערך של ברק אובמה בוויקיפדיה לשם כתבת תחקיר. המבקרים טוענים כי לא נתן גילוי נאות על דרך הפעולה. קליין: "זה פרח מזכרוני"

אהרון קליין, מנהל המשרד הישראלי של אתר החדשות האמריקני World Net Daily, פירסם באתר מאמר הטוען כי וויקיפדיה מצנזרת שינויים הנעשים על הערך של נשיא ארצות הברית ברק אובמה ומבקרים אותו, ואף מרחיקה את הגולשים וחוסמת להם את האפשרות לערוך.

 

קליין טען במאמרו כי נמחקו שינויים של גולש בשם Jerusalem21 שנגעו למקום הולדתו של אובמה. על פי החוקה האמריקנית מועמד לנשיאות חייב להיות "אזרח טבעי מלידה", ולא מי שהיגר למדינה. לכן מקום הולדתו יכול להעלות שאלות על חוקיות בחירתו. עוד נמחקו אזכורים, לפי קליין ולפי רשת פוקס שפירסמה דיווח עוקב, על קשריו של אובמה עם הטרוריסט וויליאם איירס, והכומר ג'רמייה רייט שהתבטא, בין השאר, בזכותו של מנהיג ארגון השחורים השנוי במחלוקת, לואיס פארחאן.

 

מי עשה את השינוי?

מנגד, עלו באינטרנט ביקורות על המאמר של קליין. ב-The Age האוסטרלי נכתב, למשל, כי קליין התעלם מכך שיש עמוד בוויקיפדיה שעוסק בשאלת האזרחות של אובמה. הבלוג ConWebWatch תהה על הקשר בין אותו משתמש שביצע את השינויים עליהם דיווח קליין, ובין קליין בעצמו. מבדיקה של היסטוריית הפעילות של אותו Jerusalem21 באנצקלופדיה החופשית, התברר כי הוא ביצע שינויים גם בערך של אהרון קליין בוויקיפדיה.

 

ההשערה הייתה שקליין כתב את הערך על עצמו וגם ביצע את השינויים בוויקיפדיה על אובמה - זאת מבלי ליידע את קוראיו. ב-Wired הוסיפו עדכון לידיעה בנושא ודיווחו שקליין שינה את המאמר המקורי, אותו עדיין ניתן לראות במטמון של גוגל. השינוי: במקום "Jeruaslem21", כעת כתוב "משתמש בוויקיפדיה - שפעל במסגרת תחקיר של WND".

 

פרח מזכרונו

ומה יש לקליין להגיד? בתגובה ששלח ל-Wired לאחר מכן, הוא מסביר שהוא אינו Jerusalem21, אלא שמדובר בתחקירן שפעל מטעמו. לדבריו, התחקיר נבע מתלונות שהגיעו אליו מגולשים נוספים והוא רצה לבדוק אותן בעצמו.

 

קליין מציין כי מדובר בתחקיר ופעולות עיתונאיות לגיטימיות. אך מדוע לא ציין כי הוא או מישהו מטעמו ביצע את השינויים עליהם דיווח? ל-Wired הוא אמר כי זה "פרח מזכרונו".

 

קליין אמר ל-ynet, כי הצנזורה בוויקיפדיה עליה כתב לא נסובה סביב הדוגמה הספציפית שהועלתה בכתבה שלו, אלא מבוסס על עשרות אלפי שינויים שנעשו ונמחקו - במשך תקופה ממשך על פי תלונות שהגיעו אליו, ועל פי הסטורית שינויים של הערך בוויקיפדיה - דבר הניתן לבדיקה באתר.

 

עוד אומר קליין כי בהמשך לפרסום המאמר שלו על האנציקלפודיה החופשית קיבל תלונות נוספות על מחיקת שינויים, ועל היעד ביקורת על הנשיא אובמה בערך שלו בוויקיפדיה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
למה צונזרו הערכים בוויקיפדיה?
צילום: AP
מומלצים