שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אין אפליה בירושלים
  ביחס לכמות עבירות הבנייה במזרח הבירה, מספר צווי ההריסה בטל בשישים. הצעקה שקמה נגד ברקת אינה במקומה

  בימים האחרונים היינו עדים למתקפה על ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, משום שהעז לבצע החלטה שיפוטית של בית משפט מוסמך ולהרוס מבנה בלתי חוקי במתחם שלמורדות עיר דוד.

   

  מכתבם של מספר חתני פרס ישראל שטענו כאילו העירייה בולמת בנייה של בתים בכפר השילוח (סילוואן) מסיבות פוליטיות, ולכן כופה על התושבים ביצוע עבירות בנייה בשטח המדובר, מעיד כי לעיתים, גם אם אתה מלומד מאוד ייתכן שאינך יודע דבר.

   

  אילו היו טורחים המלומדים הנ"ל לקרוא את החלטת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, שדחתה את התוכנית להקמת שכונת מגורים בשטח המדובר, הם היו בוודאי מגלים שבירושלים הקפידו מאז ומתמיד לא לאשר בנייה בעמקים, ולהשאירם כשטחים ירוקים. זו הסיבה שלא אושרה תוכנית הבנייה בעמק הצבאים במערב העיר, והיא תקפה שבעתיים כשמדובר בשטח בעל חשיבות היסטורית כגן המלך שלמורדות עיר דוד, שנקרא כך על שמו של המלך שלמה שנטע בו את גנו.

   

  קשה להבין מדוע מי שבונה מרפסת בלתי חוקית במערב העיר ראוי לצו הריסה, ומי שבונה בניין שלם בשטח ירוק בעל חשיבות היסטורית, המיועד להיות גן לאומי, ראוי להתחשבות. נראה שדווקא מצד המקטרגים הללו, אין ציפייה שהחוק יחול באופן שוויוני.

   

  למעלה מ-20 אלף עבירות בנייה נרשמו ותועדו במזרח ירושלים מאז מלחמת ששת הימים. אם לוקחים בחשבון שרוב העבירות הללו עניינן בנייה של בתים שלמים או תוספת קומות, הרי שכשני שליש מהבנייה הקיימת במזרח הבירה נעשתה ללא היתר ובניגוד לחוק.

   

  על אף זאת, בשנת 2003 בוצעו רק 61 צווי הריסה, בשנת 2004 - 115, בשנת 2005 - 76, בשנת 2006 - 71 ובשנת 2007 - 69 צווים בלבד. לפיכך הטענה על רדיפה ואפלייה כלפי תושבי מזרח ירושלים מצוצה מן האצבע ומתעלמת מן הנתונים, שהרי ביחס לכמות העבירות וחומרתן מספר צוי ההריסה שבוצעו בטל בשישים. אמנם קיימת אפלייה לא מכוונת באכיפת החוק, אך היא דווקא לטובת ערביי מזרח ירושלים פשוט משום שעל אף העובדה שבמזרח העיר מבצעים לפחות מחצית מעבירות הבנייה בעיר, פועלים בה מטעם העירייה רק תשעה פקחים, בעוד שבמערבה פועלים 25.

   

  יתרה מכך, לפני מספר חודשים קיבלה הועדה המקומית בעיריית ירושלים את הצעתי להטיל על העירייה ביצוע של צווי הריסה לפי סדר עדיפות, במסגרתו יבוצעו בראש ובראשונה צווי הריסה בגין בנייה בלתי חוקית על שטחים ציבוריים ורק אחר כך באזורי מגורים.

   

  למרבה הפלא אלה המבקשים להעלים עין מעבירות בנייה מאסיביות בעמק המלך ובכל מזרח ירושלים, הם אותם אלה שמבקשים להרוס ישובים חוקיים למהדרין ביהודה ושומרון אך ורק כי יושביהם יהודים.

   

  אילו היה ראש הממשלה מבהיר להילרי קלינטון ולאמריקנים, כי גם בישראל יש דין ויש דיין ומדינה מתוקנת לא יכולה להשלים עם הבנייה הפרועה במזרח ירושלים הרי שהמסר היה נקלט היטב. האמריקנים ודאי לא היו מגלים סלחנות כלפי מי שהיה מחליט לבנות בית מגורים בלב הגראנד קניון בארה"ב, שהנו כידוע שמורת טבע. אך אצלנו מעדיפים להעלים עין מהבעיה, כדי לגלגל אותה לפתחה של ממשלה אחרת, וכך עולם כמנהגו נוהג עד למהומה הבאה.

   

  עו"ד יאיר גבאי, חבר מועצת העיר ירושלים ונציג העירייה בועדה המחוזית לתכנון ובנייה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים